Před 10 lety tu byl papež

Vydání: 2019/39 Tři národy ve Zlatých Horách, 24.9.2019

V těchto dnech si připomínáme deset let od návštěvy papeže Benedikta XVI. v Česku.


„Křesťanské kořeny dodávají Evropě duchovní výživu, která umožňuje vést smysluplný dialog s lidmi jiných kultur a náboženství,“ řekl papež v ČR. Snímek Vojtěch Vlk


Výročí připomene v předvečer sobotní Národní svatováclavské pouti odhalení papežovy busty ve Staré Boleslavi či děkovná mše s doprovodným programem v Brně.

Benedikt XVI. při své návštěvě 26.–28. září 2009 mluvil o dvacetiletém výročí pádu totality, kázal o využívání svobody, vybízel k solidaritě mezi národy i občany, ale také k odvážnému hlásání evangelia. A činil tak v plynné češtině. Po sv. Janu Pavlu II. byl druhým papežem, který dosud do našich krajin zavítal. Mši svatou na brněnském tuřanském letišti slavil spolu s tisícovkou duchovních pro asi 120 tisíc lidí. Bylo to vůbec poprvé, kdy papež Brno navštívil. Mimo Čechů se setkání zúčastnili i Slováci, Poláci, Rakušané či Němci. „Jedině Kristus může být naší spolehlivou nadějí,“ zdůraznil tehdy papež v homilii.

U příležitosti výročí mučednické smrti sv. Václava ve Staré Boleslavi papež zase uctil ostatky národního patrona. Mši svatou za městem celebroval pro asi 50 tisíc lidí.

Během třídenní návštěvy se Benedikt XVI. mimo jiné poklonil Pražskému Jezulátku, vyslechl Dvořákovo Te Deum v podání Pražské filharmonie, setkal se s politiky, mladými lidmi, rodinami a duchovními, ale také se zástupci jiných církví a akademickou obcí.

Evropa, náš duchovní domov

Výrazným tématem návštěvy byly křesťanské kořeny civilizace. „Evropa je víc než jen světadílem. Je domovem! A svoboda nachází svůj nejhlubší význam v domově duchovním,“ uvedl Benedikt XVI. v promluvě na začátku návštěvy ve Španělském sále Pražského hradu. Připomněl tam též význam hesla na české prezidentské standartě: „Nakonec pravda vítězí, avšak nikoli násilím, nýbrž přesvědčením, hrdinským svědectvím mužů a žen pevných zásad, upřímným dialogem, který upřednostňuje požadavky obecného dobra a odhlíží od soukromého zájmu.“ Podle papežových slov by měli křesťané připomínat Evropě její kořeny. „Ne proto, že by ony kořeny již dávno uschly. Naopak! Je to proto, že stále dodávají kontinentu duchovní a morální výživu, jež mu umožňuje vést smysluplný dialog s lidmi jiných kultur a náboženství,“ uvedl zase při setkání s Ekumenickou radou církví.

TEREZA ZAVADILOVÁPřed deseti lety navštívil naši zemi papež Benedikt XVI. V anketě jsme se zeptali, co z jeho tehdejší návštěvy lidem nejvíce utkvělo v srdci, o čem přemýšleli či jaký byl jejich nejsilnější zážitek.

Václav Moravec, redaktor ČT

Pro mě tam bylo více okamžiků emocionálního charakteru. První byl zážitek novináře, který pokrýval návštěvu papeže ve zpravodajství ČT 24. Myslím, že tehdy padl mýtus, kterým se před tím často operovalo, tedy že jsme národ neznabohů – a že tudíž návštěva papeže nebude většinu lidí zajímat. Někteří kolegové se podivovali: „To snad proměníme zpravodajství v nějakou katolickou televizi?“ Opak se ukázal z reakcí, které jsme obdrželi, a to i od lidí, kteří se k církvi nehlásí nebo nejsou vůbec věřící.
Druhý moment byl ten, že k nám přijela osobnost, která do hloubky zná naše dějiny a společnost. Zažil jsem, ještě jako student, návštěvu papeže Jana Pavla II., který hodně mluvil o pádu komunismu. Takže jsem měl roku 2009 radost, že se papež do našeho regionu vrací, zná ho a rozumí mu. Hovořil o naší zemi zasvěceně a bylo to velmi osobní. Také hodně připomínal křesťanské hodnoty.
A třetí zážitek byl zcela osobní. Měl jsem přátelský vztah s kardinálem Miloslavem Vlkem, a protože jsem po celou dobu návštěvy papeže pracoval a nestihl se jí osobně účastnit, předal mi pak pan kardinál v Arcibiskupském paláci knihu vydanou u příležitosti návštěvy, podepsanou od papeže, a k tomu fotografii, která zachycuje, jak papež právě knihu podepisuje, a ještě pamětní minci. Pan kardinál mi tehdy také děkoval za mediální zprostředkovávání celé návštěvy.

Více v anketě, kterou lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

(tez, mach)


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay