Pravidla pro bohoslužby u nás i v okolních zemích

Vydání: 2020/50 Na roráty se svíčkou i rouškou, 8.12.2020, Autor: Alena Scheinostová

Lepšící se a zase se zhoršující epidemiologická situace proměňuje z týdne na týden i nařízení, která se týkají možnosti účastnit se bohoslužeb. Malým povzbuzením může být, že tutéž potíž nesou s námi křesťané v okolních zemích.


Po 28 dní podzimního lockdownu s pozastavením veřejných mší svatých v Anglii a Walesu nasnímal fotograf Marcin Mazur sérii 28 záběrů z vylidněných kostelů, aby ukázal, co omezení přinášejí tamní církvi. Polák Mazur žije v Londýně a je oficiálním fotografem anglického primase kardinála Vincenta Nicholse. Snímek KAI


Třicet procent kapacity

Třetí stupeň protipandemických opatření v Česku, který platí v pondělním čase uzávěrky tohoto vydání KT, stanovuje, že v kostele může být zaplněno maximálně 30 procent míst k sezení. Pokud se situace o stupeň zhorší, povolený počet věřících na mši poklesne na 20 procent kapacity kostela, v obou stupních by pak měly být bohoslužby bez hromadného zpěvu. V jakém režimu budou bohoslužby o Vánocích, se zatím neví.

Například v Belgii se nicméně věřící musejí zcela obejít bez mše svaté, a to až do 15. ledna, tedy i během letošních Vánoc. Celonárodní lockdown zde přitom platí od počátku listopadu. „Biskupové stejně jako řada věřících pociťují zákaz veřejných bohoslužeb v kostelích jako omezení života z víry,“ prohlásil podle magazínu Cathobel mluvčí belgického episkopátu Tommy Scholtes. Biskupové se snaží vyjednat s vládou podmínky, za nichž by mohlo být veřejné slavení při dodržení nezbytných hygienických pravidel umožněno.

Správce farností belgičtí biskupové zatím vyzývají, aby co nejvíce umožnili vstup do kostelů alespoň k soukromé pobožnosti a uctění jesliček. „Věřící ať jsou zde vítáni sami nebo se svou rodinou k modlitbě, k chvíli zamyšlení, k rozsvícení svíčky či darování almužny pro nejchudší,“ napsali biskupové farnostem 1. prosince. „Zůstaňme společenstvím navzdory lockdownu,“ vyzvali pastýři.

Po několikatýdenním zákazu veřejných mší svatých (a striktním omezování v předchozích měsících) se teprve počátkem prosince vrátily bohoslužby v omezeném počtu padesáti účastníků v Irsku. „Procházíme časem zkoušky a pro leckoho může být obtížné sebrat trpělivost a vydržet,“ zahájil kázáním adventní čas irský primas Eamon Martin, jak cituje magazín The Tablet. „Činíme tuto oběť pro ochranu zdraví a životů – zvláště našich starších a zranitelných rodinných příslušníků,“ připomněl
arcibiskup v Armaghu.

V tomto duchu pak udělil dispens od povinné účasti na sváteční mši během Vánoc a na webu arcidiecéze zdůraznil: „Duchovní bohatství tohoto zvláštního období je možné zažít mnoha způsoby. Naše domovy se mohou stát ‚malými kostely‘, kam zveme dítě Krista. Letos bude mít smysl zejména starobylá tradice betléma, u něhož se shromažďuje rodina, aby se modlila nebo zpívala koledy. Rovněž zveme rodiny, aby v průběhu svátečních dnů navštívily v kostele vánoční pobožnost a společně se modlily za své příbuzné a za ty, které pandemie zvláště zasáhla,“ pobídl Iry jejich primas.

Ochrana zdraví i svoboda vyznání

Francouzský episkopát vyjednával v těchto dnech s vládou o zvýšení povoleného počtu věřících na bohoslužbách. Omezení na 30 osob nahradil za pomoci soudu třetinovou kapacitou daného kostela. „Katolická společenství z celého srdce doufají, že 24. prosince večer budou moci oslavit velké tajemství víry už s menšími omezeními,“ zadoufal na Twitteru Francouzské biskupské konference její předseda arcibiskup Éric de Moulins-Beaufort s tím, že od 15. prosince už by mohla ve Francii začít platit mírnější pravidla.

Od 2. prosince se otevřely možnosti společných bohoslužeb také v diecézích Anglie a Walesu. I zde se však věřící různých vyznání museli u premiéra Borise Johnsona dovolávat svých práv. Rozhodnutí vlády umožnit veřejné slavení zároveň s ukončením celonárodního lockdownu „odráží význam práva všech lidí na veřejné vyjádření jejich víry“, stojí v oficiálním prohlášení citovaném na Vatican News.

Bůh klepe na srdce

Rakušané se vracejí do kostelů od 7. prosince, scházet se nemohli od 3. listopadu. I zde platí početní omezení či zákaz společného zpěvu; svatby, křty či biřmování biskupové radí odložit na příhodnější dobu. „Společně sdílená víra nyní dává mnoha lidem podporu a naději, a je tak požehnáním pro společnost jako celek,“ vyzdvihl pro agenturu Kathpress předseda episkopátu Franz Lackner. Protože i vánoční oslavy proběhnou letos komorněji, arcibiskup Lackner vyzval hlouběji si uvědomit kontemplativní rozměr Vánoc. „To, že advent a Vánoce neprožíváme se všemi předvánočními zvyky jako obvykle, nám může pomoci prožít hlouběji skutečné jádro této doby. Stejně jako v Bibli při hledání noclehu klepe Bůh na naše srdce, chce se dostat dovnitř a rozšířit je, abychom je otevřeli osamělosti a strádání našich bližních,“ navrhl arcibiskup Lackner.

A shromáždění do padesáti osob dodržují také na Slovensku. Veřejné slavení zde bylo zcela pozastaveno od 24. října do 1. listopadu, nejčerstvěji platí pravidla z 16. listopadu. Vedle početního omezení potvrdil pro věřící slovenský Ústav veřejného zdravotnictví pravidla známá i v Česku, jako zakrytí dýchacích cest rouškou, dezinfekci rukou, prostor, klik a dalšího vybavení kostelů nebo dostatečné rozestupy. Církev byla též požádána, aby tam, kde je to možné, pořádala zvláštní bohoslužby přístupné jen starším osobám. V neposlední řadě se úřady na katolíky obrátily s prosbou přijímat eucharistii nikoli do úst, jak je na Slovensku obvyklé, ale na ruku. Tuto žádost na webu episkopátu tkkbs.sk podpořil i jeho mluvčí P. Martin Kramara.

ALENA SCHEINOSTOVÁ




 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Články



Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay