Péče o církevní umění se profesionalizuje

Vydání: 2005/4 Ztráta jednoty, 18.1.2005, Autor: Ivana Jeništová

Péče o církevní umění se profesionalizuje

Sakristie, kostely, církevní archivy či depozitáře skrývají poklady, jejichž hodnota vyjde najevo často jen náhodou. Dokazují to i poslední „objevy“ na několika místech Moravy. Například přímo v depozitářích olomouckého arcibiskupství byl při inventarizaci na sklonku roku „nalezen“ obraz, po jehož ohledání se ukázalo, že je vzácným dokladem renesanční středoevropské malby. Na takovéto „novinky“ obvykle přijdou duchovní správci či odborníci právě díky inventarizaci - umělecké předměty sice jsou vedené v záznamech, ale při bližším zkoumání se zjistí třeba špatná datace či nesprávné ohodnocení.

V takovém případě musí odborníci hledat další informace o předmětu, v ideálním případě pak následuje konzervační zásah. Problémem zůstávají peníze - je třeba shánět granty, které by umožnily tyto skvosty udržet pro další generace. To všechno je úkolem diecézních konzervátorů či oddělení památkové péče na jednotlivých biskupstvích.

V olomoucké arcidiecézi se v péči o movité památky církve blýská na lepší časy: už příští rok by se mělo dočkat otevření Arcidiecézní muzeum Olomouc, kde budou k vidění mnohá díla z arcibiskupských depozitářů. „Moderní vybavení a zabezpečení zařadí muzeum mezi špičkové instituce svého druhu v České republice i v Evropě a pro arcibiskupskou sbírku bude zárukou toho nejlepšího opatrování,“ pochvaluje si Štěpán Sittek z oddělení památkové péče olomouckého arcibiskupství.

VÝZNAMNÉ NÁLEZY V BUDOUCÍM MUZEU

Významnou památkou je i samotná budova budoucího muzea: je bývalým objektem kapitulního děkanství a stojí na předpokládaném místě původního paláce Přemyslovců. Rekonstrukci budoucího Arcidiecézního muzea provázely významné nálezy, kdy například během průzkumu v areálu objevili archeologové pozůstatky předkřesťanských kultur a předměty z doby Velké Moravy. Překvapivý byl i objev rozsáhlých a zachovalých barokních fresek skrytých pod novodobými erby olomouckých kanovníků. V přízemí jsou zase trámové renesanční stropy se zbytky maleb.

Veřejnosti nejsou budoucí exponáty muzea neznámé - jsou postupně dlouhodobě prezentovány v olomouckém Muzeu umění a zapůjčovány na výstavy doma i v zahraničí. „Snahou muzea bude nejen představit špičkové věci našich i evropských umělců, ale zároveň podrobně zmapovat sakrální umění na území olomoucké arcidiecéze,“ podotýká Štěpán Sittek. Jedná se nejen o obrazy a sochy, ale také o umělecká řemesla, zlatnické práce, textil, knihy i užitkové předměty.

Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 21 23. – 29. května 2023

Blíží se Noc kostelů

Více než 1 700 kostelů a modliteben se návštěvníkům otevře v pátek 2. června. Organizátoři jubilejního 15. ročníku Noci kostelů dokončují poslední přípravy.

celý článek


Maraton „zušek“ propojí umění a pomoc

Po celé republice mohou v těchto dnech lidé zdarma navštívit některý z pěti set koncertů a dalších akcí festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Sedmý ročník…

celý článek


Práce dozorce je službou všem

Historicky první mši sv. za příslušníky a zaměstnance Vězeňské služby ČR hostil ke 30. výročí jejího vzniku minulý čtvrtek vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého na…

celý článek


Rabín, který se přátelí s papežem

„Jsme přátelé v nejhlubším významu toho slova,“ popisuje vztah k papeži Františkovi argentinský rabín ABRAHAM SKORKA. Dne 10. května obdržel čestný doktorát Trnavské…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay