Památník internace v Králíkách

Vydání: 2022/15 Válka jako Kainovo dědictví, 5.4.2022, Autor: Jiří Macháně

Kardinál Dominik Duka, biskup Antonín Basler a benediktinský arciopat Prokop Siostrzonek se společně ocitli za mřížemi vyšetřovací cely Státní bezpečnosti. Nikoliv v době komunistického režimu, ale při žehnání realistických prostor expozice Památníku obětem internace v Králíkách.


Kardinál Dominik Duka, biskup Antonín Basler (uprostřed) a arciopat Prokop Siostrzonek (vpravo) při prohlídce Památníku obětem internace. Snímek autor


Jedno z největších internačních center pro řeholníky, které na Hoře Matky Boží v Králíkách v Orlických horách zřídil komunistický režim v letech 1950–1961, připomíná od minulého pátku nová expozice v muzeu přímo na náměstí. Přesunula se sem z areálu kláštera, kde sídlila deset let a kde je nyní návštěvnické centrum. Na slavnostním otevření nové rozsáhlejší expozice se 1. dubna sešli zástupci kongregací a řádů, jejichž někdejší členové nezákonnou detenci v Králíkách zažili. „Bylo to na pět set řeholníků, kteří byli komunistickým režimem násilím deportováni na zdejší poutní místo, které se tak stalo jedním z největších centralizačních klášterů v rámci tzv. Akce K. Mnozí z nich pak byli pro svou víru a způsob života dále souzeni a vězněni v komunistických věznicích nebo táborech nucené práce. A řada jich na následky útrap zemřela. Pamětníci dnes už prakticky nežijí,“ uvedl při otevření Richard M. Sicha, ředitel místního muzea.

Živá paměť

Při bohoslužbě v chrámu sv. Michaela archanděla předčítal během mše svaté jména některých internovaných řeholníků br. Martin Richard Macek, představený milosrdných bratří. Zástupci jednotlivých řádů i věřících při tom přinášeli na oltář svíce. „V našich modlitbách zde vzpomínáme na všechny, kteří nás již předešli a obětovali svůj život, ale prosby směřují i k dnešní situaci ve světě, za padlé, trpící a ty, kteří museli opustit svůj domov,“ zdůraznil br. Martin Richard Macek.

Expozice památníku zahrnuje informační panely a předměty ze sbírek mužských řeholí, oděvy a různé osobní věci někdejších odsouzených nebo zavražděných členů III. odboje. Podařilo se získat i exponáty z pozůstalosti jednoho z vyšetřovatelů StB Vladimíra Zavadilíka. K vidění je též největší model tehdejšího Centralizačního kláštera Králíky s okolními, už neexistujícími hospodářskými budovami.

Druhý sál pak návštěvníky seznámí s přípravou různých procesů s řeholníky a jejich pronásledováním ze strany StB. Je zde zachycen celý systém perzekuce duchovních: internace, vzetí do vazby, vyšetřování, předání soudu a odsouzení. Při prohlídce se návštěvníci ocitnou i mezi mřížemi v zatemněné prostoře – věrné kopie „vazební“ kanceláře StB, kde se odehrávaly výslechy.

„Živá paměť je důležitá. Tady mohou zejména mladí lidé zblízka vidět, co mohli slyšet ve škole, od rodičů a snad i pamětníků. Mohou se dotknout bolestné historie a vědět, že v naší zemi byli relativně nedávno nezákonně vězněni, a dokonce i zabíjeni lidé – a že obětí byla církev i naše řehole,“ připomněl dominikán Dominik Duka v poslední části památníku věnované věznicím, táborům a krutým podmínkám v nich. Návštěvníci mohou zažít na vlastní kůži přinejmenším temnou atmosféru táborů nucené práce. Prostory zahrnují samovazbu, lékařskou ordinaci a repliky místností vězeňského baráku s umývárnou, kde dokonce protéká ledová voda.

Památník obětem internace je otevřen vždy od čtvrtka do neděle (ostatní dny pro skupiny na objednání, informace na webu pamatnik.militaryclub.info).

JIŘÍ MACHÁNĚ

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 50 6. – 12. prosince 2022

Středoškoláci mají zájem o spiritualitu

Čtrnáct procent středoškolských studentů věří v Boží existenci a bezmála polovina ze všech dotázaných připouští „něco nad námi“, jak vyplývá z celostátního…

celý článek


Výstava korunovačních klenotů

Při příležitosti třicátého výročí vzniku České republiky budou od 17. do 21. ledna vystaveny české korunovační klenoty. Netradičně přímo v pražské katedrále.

celý článek


Od omezování až k technologickým inovacím

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Tím naším můžete povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok! Líbí se vám Katolický týdeník a chcete, aby…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay