Olympiáda pod Ježíšovou náručí

Vydání: 2016/33 Olympiáda pod Ježíšovou náručí, 9.8.2016, Autor: Jiří Prinz

První olympijské hry na jihoamerickém kontinentu hostí od minulého týdne brazilské Rio de Janeiro. Olympijskou pochodeň, která zažehla start XXXI. olympiády, požehnal tamní arcibiskup Orani João Tempesta. Sportovce pozdravil i papež František či kardinál Dominik Duka.


Olympijská pochodeň hořela i v těsné blízkosti sochy Ježíše Krista, která se tyčí nad Riem de Janeirem.Snímek ČTK

„Přeji si, aby ve světě, který žízní po míru, toleranci a smíření, duch olympijských her inspiroval všechny – účastníky i diváky – aby ‚bojovali dobrý boj‘. Kéž si přejí získat jako ocenění nikoli medaili, nýbrž cosi mnohem cennějšího – vytváření společnosti, v níž vládne solidarita založená na uznání toho, že jsme všichni členy jediné lidské rodiny, nezávisle na rozdílné kultuře, barvě pleti či náboženství,“ prohlásil papež František.

Svatý otec se také zvláštním dopisem obrátil na desetičlenný tým sportovců, kteří v Riu nemohou závodit za své země, odkud museli uprchnout kvůli válkám a jinému násilí. V osobním dopise, v němž jmenovitě pozdravil každého ze speciálně složeného týmu uprchlíků, kteří závodí pod olympijskou vlajkou, papež napsal: „Ať se odvaha a síla, které si nesete v nitru, mohou skrze olympijské hry stát voláním bratrství a pokoje. Kéž vaším prostřednictvím lidstvo pochopí, že je mír možný a že mírem můžeme vše získat, kdežto válkou vše ztratit.“

Jeho slova patřila i osmnáctileté syrské plavkyni Yusře Mardiniové, jejíž příběh obletěl svět. Sportovkyně totiž vloni pomohla zachránit sebe a dvě desítky uprchlíků při plavbě z Turecka na řecký ostrov Lesbos. Když se porouchal motor a jejich přetížený člun se začal potápět, Yusra se svou sestrou člun táhly několik hodin k břehům Řecka.

Olympiáda jako místo evangelizace

Olympiáda v katolickém Riu de Janeiru, jehož symbolem je socha Krista Vykupitele, přináší i zvýšenou aktivitu místních věřících. Na 200 katolických dobrovolníků využije letošních her k šíření evangelia mezi návštěvníky her, jak informuje francouzský katolický deník La Croix. Během července prošli školením ve farnostech, na seminářích i přes sociální sítě a ve spolupráci s místní církví budou až do 21. srpna, kdy hry končí, poblíž olympijských sportovišť šířit víru. Zaměří se na turisty, návštěvníky města, ale vyhýbat se nebudou ani sportovcům. „I s Usainem Boltem, když ho potkáme, se musí mluvit,“ řekla se smíchem Roberta Felix, která vedla školení dobrovolníků.

Stejně jako na minulých olympiádách i v Riu mají sportovci příležitost využít služeb mnoha duchovních, kteří působí přímo v olympijské vesnici. Její součástí je totiž mezináboženské centrum, kde mohou zájemci vyhledat pomoc jednoho z dvaceti duchovních, kteří zde zastupují pět světových náboženství, jež jsou mezi sportovci nejvíce rozšířená: křesťanství, islám, judaismus, buddhismus a hinduismus.

I Češi mají svého kaplana

V samotném centru odslouží dvě bohoslužby i kardinál Tempesta. První se uskuteční už během her, druhá při následné paralympiádě. Duchovní doprovod budou mít v Riu i čeští sportovci. Přímo na pozvání Českého olympijského výboru s nimi vyrazil do dějiště her P. Oldřich Chocholáč ze Slavkova u Brna. „Olympijský kaplan je, slovy papeže Františka, služba přátelské přítomnosti. Vnímám ji v osobním rozhovoru, modlitbě požehnání, při svátosti smíření, slavení eucharistie. Je však službou nejen pro věřící, ale pro všechny, kteří s kaplanem chtějí sdílet své radosti i naděje, smutky i bolesti, výhry i prohry – a nejen ty olympijské,“ říká kaplan.

Při příležitosti otevření českého centra v Riu de Janeiru popřál českým sportovcům úspěch i kardinál Dominik Duka. „Přeji vám všem, aby vás otevřená náruč Krista Spasitele provázela nejen během letošních olympijských her, ale po celý život, a našim sportovcům přeji hodně zdaru a Božího požehnání do olympijského zápolení v duchu fair play.“
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, ČlánkyAktuální číslo 33 9. – 15. srpna 2022

Tisíce mladých lidí míří do Hradce Králové

Tento týden v Hradci Králové probíhá dlouho připravované Celostátní setkání mládeže, jež se koná jednou za pět let.

celý článek


Nechat se proměnit na Mladifestu

„Na dovolenou do vlastního srdce“ pozval papež František účastníky letošního festivalu mládeže Mladifest na známém hercegovském poutním místě Medžugorji.

celý článek


Je třeba, abychom je brali vážně

V salesiánské komunitě v Brně-Žabovřeskách se P. Libor Všetula věnuje mladým lidem už deset let.

celý článek


Kam kráčíš, člověče?

Kromě toho, že jsem knězem, jsou rána, kdy kolem druhé nebo třetí vstávám a jdu řídit autobus pražské MHD. Jsem člověk jako každý jiný.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay