26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Mohamed s hořící roznětkou na turbanu

6. 2. 2006

|
Tisk
|

Konflikt okolo publikování dvanácti karikatur Mohameda, které po dánském listu Jyllands-Posten zveřejnily i další evropské deníky, se vyostřují. Zasáhly už Saúdskou Arábii, Palestinu, Irák, Egypt a další země, protesty se rozšířily dokonce i do Evropy. Zveřejněné karikatury odsoudila na svém jednání 31. ledna Rada arabských ministrů vnitra. Ministři ze 17 arabských zemí vyzvali dánskou vládu, aby přísně potrestala autory těchto „urážek islámu a proroka“.

Vydání: 2006/6 Když se zhroutí životní plány, 6.2.2006, Autor: podle agentur

 

Když největší dánský list Jyllands-Posten koncem září vědomě porušil islámský zákaz zpodobňování Boha a proroka Mohameda na protest proti údajné tendenci k „autocenzuře“, mluvilo se ještě v Kodani ve zcela jiném tónu. „Svoboda názoru je pro nás nedotknutelná,“ uváděli tehdy dánští politici. Také Evropská komise se ještě 30. ledna postavila na stranu Dánska a uvedla, že svoboda tisku patří mezi základní svobody. Poté, co na protest proti kresbám (na jedné z nich byl například Mohamed zobrazen s turbanem ve tvaru bomby, z níž čněla hořící roznětka, na jiné byl znázorněn jako pastýř s holí a oslíkem na poušti, na další jako školák u tabule) stáhly Saúdská Arábie, Kuvajt, Libye a Sýrie z Dánska své velvyslance, několik arabských zemí se rozhodlo bojkotovat dánské zboží a nejen v arabských zemích, ale i v Evropě se rozpoutaly na znamení protestu proti karikaturám četné demonstrace, šéfredaktor listu Jyllands-Posten se za karikatury omluvil. Dánský premiér Anders Fogh Rasmussen uvedl: „Zvažujeme teď prakticky každou hodinu znovu a znovu, co můžeme udělat pro to, abychom odstranili všechna ta nedorozumění.“

Na stranu Dánska se však postavil „ve jménu svobody projevu“ evropský tisk. Karikatury Mohameda tak byly v minulých dnech přetištěny například ve Španělsku, Itálii, v Německu, Nizozemsku a na Islandu. Pařížský deník France Soir publikoval kresbu Mohameda spolu s křesťanským a židovským Bohem i Buddhou, na které Bůh Mohamedovi říká: „Nestěžuj si, jsme tu karikováni všichni.“ Šéfeditora deníku Jacquese Lefrance však tento počin stál místo.

„Svoboda projevu nesmí být omluvou pro urážení náboženské víry,“ uvedl generální tajemník OSN Kofi Annan. Emeritní prefekt Kongregace pro východní církve kardinál Achile Silvestrini řekl, že karikaturami byly napadeny nejsvatější symboly muslimů a že i západní kultura musí znát své hranice. Také kardinál Miloslav Vlk uvedl, že karikatury proroka Mohameda se dotkly svatého cítění muslimů, a že proto byly za hranicí svobody projevu. „Svoboda člověka není neomezená. Má svoje omezení, kdykoliv se dotýká svobody druhého člověka - a to si mnohdy žurnalisté neuvědomují,“ uvedl kardinál Vlk a dodal: „Jestliže se někdo dotýká něčeho, co je druhému svaté, tak porušuje základní princip svobody slova, protože porušuje právo druhého - právo na jeho vyznání a na respekt.“
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou