Modlitba na místě popravy
Vydání: 2021/25 Modlitba na místě popravy, 15.6.2021, Autor: Jiří Macháně
Nad sedmadvaceti kříži v dlažbě Staroměstského náměstí v Praze se v pondělí 21. června v 18 hodin sejdou společně věřící církví spojených v Ekumenické radě církví, k modlitbě tam zve také Česká biskupská konference.
V ten den uplyne právě 400 let od okamžiku, kdy kat Jan Mydlář pozdvihl popravčí meč, aby vykonal rozsudek nad skupinou většinou protestantských pánů, rytířů a měšťanů. „Vůbec poprvé od 21. června 1621 si na tomto místě v modlitbě takto společně napříč církvemi připomeneme jednu z velkých, dramatických a současně traumatických a rozdělujících událostí českých dějin,“ vysvětluje generální sekretář České biskupské konference P. Stanislav Přibyl a generální sekretář Ekumenické rady církví (ERC) Petr Jan Vinš doplňuje: „Po 400 letech marných pokusů o dominanci jednoho nad druhými víme, jak je tato tolerance důležitá pro křesťany všech vyznání.“
ERC ve svém prohlášení pak vyzdvihuje nynější soužití církví a to, že jsou dnes křesťané tolerantnější: „Zakoušíme, že i názory, které zprvu nemůžeme přijmout, nás mohou v trpělivém rozhovoru posunout kupředu při hledání společné cesty.“ Při modlitebním setkání zazní jména popravených a mládež z různých církví společně s členy ekumenické komise pro české církevní dějiny 17. století položí ke křížům bílé růže. „Chceme se na místě popravy sejít, zavzpomínat a společně se pomodlit. Bez jakékoli okázalosti a velkých gest vyjádřit, že tato historická událost nás již nerozděluje, že dokážeme vzpomínat a přitom zapomínat na křivdy a toužit po odpuštění a smíření,“ zdůrazňuje P. Přibyl.
Už v listopadu 2020 na místě bitvy na Bílé hoře, u nového smírčího kříže deklarovali zástupci církví, že spojovatelem jejich směřování je Ježíš Kristus. „Vzal na sebe naše hříchy vzájemného povyšování a netolerance, abychom mohli jít cestou jeho jednoty,“ uzavírá Petr Jan Vinš.
JIŘÍ MACHÁNĚ
Sdílet článek na:
Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články