26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Výstava k osmdesátinám Jaroslava Šerých

1. 4. 2008

|
Tisk
|

Vydání: 2008/14 Jak prožít stáří aktivně, 1.4.2008

Příroda, vznik světa, biblická témata a duchovní rozměr života – to všechno inspiruje malíře, grafika a ilustrátora Jaroslava Šerých, který koncem února oslavil 80. narozeniny. Při této příležitosti vznikla výstava jeho obrazů a měděných refiéfů s názvem Záznamy úžasu, která je otevřena do 11. května v Českém muzeu výtvarného umění v Praze na Starém Městě (Husova ul.). Výstava představuje nejen jeho rozsáhlou malířovu tvorbu, ale i jeho životní postoj a filozofii. Už samotný název expozice koresponduje s jeho pohledem na svět: „Odjakživa žiji v úžasu. Už od dětství jsem ze všeho užaslý a bohudíky mi to vydrželo až do dnešních dnů, kdy mám bílé vlasy. Svět mě nepřestává překvapovat,“ tvrdí malíř. Na výtvarné scéně se pohybuje již více než padesát let a do povědomí veřejnosti se zapsal jako člen skupiny M57. „Jaroslav Šerých je jedním z autorů, kteří se jako mladí umělci dost výrazně zasadili o to, aby české výtvarné umění po letech socialistického realismu odpovídalo i tendencím, které se tehdy rozvíjely po celé Evropě,“ říká o jeho tvorbě kurátor výstavy Olaf Hanel. „Začínal v éře strukturální abstrakce – informelu, a to mu víceméně vydrželo dodnes, i když v 80. letech se jeho malířská metoda trochu proměnila. Toto období bývá označováno jako ,bílé obrazy‘, i když (jak ukazuje i výstava) tak úplně bílé nejsou.“ Sám výtvarník o převaze bílé barvy na svých pozdějších plátnech říká: „Když byl člověk mlád, nebál se namalovat Tajnou stélu, i když se mu to pak vymstilo. Ale když člověku už začínají bělet vlasy, tak si najednou uvědomuje, kam ten život míří – že míří k nějakému rozloučení, takže jsem se potřebovával dostávat ke Světlu. Bílá u nás není barvou smutku, jako třeba v Číně, ale styčným bodem se světlem.“
Vedle malby a práce s kovem se Jaroslav Šerých věnuje také kresbě, grafice a knižním ilustracím – známé jsou např. jeho ilustrace k pohádkám z Orientu či Dálného východu. Jeho tvorbu přibližuje i Cyrilometodějský kalendář 2008.
(čt, red)


Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou