S Popelkou se letos utkají Tři životy

Vydání: 2007/51 Vánoční dvojčíslo, 18.12.2007, Autor: Jan Paulas

K české vánoční klasice se řadí vedle kapra s bramborovým salátem i bohatá televizní krmě, v níž dominují pohádky stokrát viděné, a přesto znovu žádané. Stejně je tomu i letos.

Vánoční pohádkovou smršť zahájí na Štědrý den hezky od podlahy pohádka Obušku, z pytle ven, která končí pořádným výpraskem lakomého hospodského (ČT 1 v 10 hodin). Odpůrci tělesných trestů ale mohou dětem pustit u konkurence Třetího prince (Nova v 9.45), zejména když po jeho skončení přijde ke slovu největší vánoční stálice Pyšná princezna (Nova v 11.15) s nesmrtelnou replikou pana krále: „Našli moji rádcové princeznu, našli? Nenašli.“ Odpoledne se pak místo princezny bude hledat náhrada za sůl. To pošetilý král (Jan Werich) a jeho rádce (Vlasta Burian) budou chtít dokázat, že se dá kuchtit i bez soli v pohádce Byl jednou den král (ČT 1 v 15.25).
Soupeřem jim bude nejen jejich pošetilost, ale i pohádka Jak se budí princezny na Nově (od 15.55). Poklidný čas před štědrovečerní televizní bouřkou bude patřit premiéře pohádky O kominickém učni a dceři cukráře (ČT 1 v 17.35).
Letos budou muset milovníci pohádek dávat obzvlášť velký pozor na kosti, neboť vánočního kapra musí stihnout zbaštit (a dárky rozbalit) do půl sedmé, než na Nově začnou Tři oříšky pro Popelku. Kuš mladého lukostřelce-Popelky bude mířit nejen na šišky, ale i na smělou konkurenci. S úderem sedmé totiž na ČT 1 odstartuje premiéra výpravné pohádky Tři životy. Po loňském vánočním hitu Anděl Páně dostává mladý režisér Jiří Strach opět možnost na Štědrý den zamíchat koláči sledovanosti. Jeho pohádka líčí, jak třem vojenským zběhům uloží tři krásné dívky ošemetný úkol a jen jeden ho splní. Zatímco druzí se změní ve vlky, on se vydá na dobrodružnou cestu. V patách mladému zběhovi půjde se čtvrthodinovým zpožděním i Princezna se zlatou hvězdou na čele (Prima v 19.15), kterou bude honit zase Kazisvět. A od osmi hodin tuto honičku vygraduje Nova nasazením premiéry americké animované komedie Shrekovy Vánoce.
Také v další dny se s pohádkami roztrhne pytel. Komerční televize sází na jistotu. Prima na trochu budovatelské brachy Císařova pekaře (25. 12. v 16.35), Pekařova císaře (26. 12. v 16.55) a Dařbujána a Pandrholu (27. 12. v 16.15). Na Štěpána pak nasadí ještě posilu ze zahraničí: premiéru amerického rodinného filmu Karlík a továrna na čokoládu (ve 20 hodin). Z pohádkového zbrojního arzenálu Novy jmenujme aspoň na Štěpána Prince a Večernici (v 10.25) a Tři veterány (v 16.55). Česká televize spoléhá spíš na režiséra Stracha – a tak na Boží hod po obědě přijde ke slovu jeho pohádkový příběh O dívce, která šlápla na chléb.

Vánoce s misionářem, Rybou a Ladou
V záplavě pohádek, starých filmů s Vlastou Burianem, osvědčených komedií (S tebou mě baví svět, Marečku, podejte mi pero aj.) či slzotvorných romantických filmů najdeme ve vánoční nabídce i zajímavé pořady. Na Štědrý večer to bude dokument o českém misionáři v Kamerunu Nohama na rovníku, hlavou v nebi (ČT 2 v 15.50) či dokument Betlémská hvězda (ČT 2 v 17.45) o unikátním skleněném betlému Jaromíra Rybáka. Za zvýšenou pozornost stojí i premiérový pořad Česká mše vánoční (ČT 1 ve 20.20), který šťastně spojuje Rybovu vánoční hudbu s obrázky Josefa Lady – a výsledkem je půvabný animovaný film. Pakliže někdo stihl půlnoční mši dříve než je ta v televizi, může si pustit křehký lyrický příběh Návrat zbloudilého pastýře (ČT 2 ve 24 hodin) o mladém faráři (v podání Vladimíra Javorského), který je na Štědrý den převelen do nového působiště a má zde odsloužit právě půlnoční mši.
Na Boží hod připravila ČT 2 dokument Hej, mistře (v 11 hodin) o tradici v Rožmitále pod Třemšínem, kde se po generace každoročně zpívá Česká mše vánoční, kterou zde Jakub Jan Ryba složil i poprvé předvedl. V pravé poledne můžeme sledovat tradiční papežovo požehnání světu Urbi et Orbi (ČT 1 v 11.55). Nevšední hudební zážitek slibuje pořad Plácido Domingo a Renée Flemingová (ČT 2 v 16.45), v němž se potkají dvě pěvecké hvězdy. Pořad Co bubáci a hastrmani netušili (ČT 1 v 17 hodin) v cyklu Příběhy slavných přiblíží život malíře Josefa Lady, s nímž se během vánočních svátků můžeme setkat ještě několikrát u příležitosti jeho prosincového kulatého výročí – třeba v pořadu Josef Lada (26. 12.) nebo v televizní adaptaci jeho pohádek O chudém královstvíčku (26. 12.), Nezbedná pohádka či Perníkový dědek (27. 12.). Na Štěpána pak zavítáme do míst, kam putují poutníci už přes patnáct století – do baziliky Saint-Remi v Remeši v pořadu 1000 let baziliky v Remeši (ČT 2 v 10 hodin).


Sdílet článek na: 

Sekce: Kultura, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay