Podzimní festival duchovního umění
Vydání: 2004/34 Kněží na dovolené, 31.8.2004
Svatováclavské slavnosti již potřináctéSvatováclavské slavnosti mají své trvalé místo v kalendáři našeho hlavního města. Zahajují nejen novou koncertní sezónu, ale po letních aktivitách, zaměřených především na turistický ruch, představují pro Pražany návrat do kulturního života v plné šíři. Jsou totiž festivalem s velkým rozpětím žánrů, od koncertů klasické a etnické hudby přes divadelní a nyní i filmová představení až po výstavy výtvarných prací. Jejich ojedinělost tkví rovněž v důrazu na duchovní hodnoty umění, a to v mezinárodním měřítku a v ekumenickém smyslu slova. Jménu sv. Václava, jež si vzaly do štítu, tedy nejsou věrny jenom formálně.
Festival probíhá každoročně od svátku sv. Ludmily do slavnosti sv. Václava a jeho tradičním rámcem jsou nešpory k uctění obou světců (svatoludmilské v bazilice sv. Jiří, svatováclavské v katedrále sv. Víta). Zahajovací koncert se však tentokrát koná „s předstihem" už 14. září v bazilice sv. Jakuba. Je pořádán k poctě skladatele Petra Ebena, který letos oslavil své 75. narozeniny. V choreografii Petra Tyce tu budou uvedeny Ebenovy Biblické tance a zazní zde i jeho skladba Okna podle Marca Chagalla. V dalším programu festivalu najdeme hned několik koncertů raně barokní hudby - večer německých liturgických děl, provozovaných v Praze a Norimberku kolem roku 1700, nazvaný Zlatá cesta, unikátní provedení Responsorií knížete Gesualda da Venosa a koncert anglických duchovních skladeb ze 17. století. Dějišti těchto festivalových večerů jsou Zrcadlová kaple Klementina, chrám Panny Marie Sněžné a kostel U Salvátora, mezi účinkujícími pak čteme jména umělců z Německa, Rakouska i Velké Británie. Závěrečný koncert se koná 28. záři ve Vladislavském sále Pražského hradu a na programu je Svatováclavský triptych Vítězslava Nováka a Te Deum Antonína Dvořáka. V chrámu Matky Boží před Týnem jsou navíc po dobu festivalu každý den pořádány polední varhanní koncerty.
DĚJIŠTĚM NENÍ JEN PRAHA
K Svatováclavským slavnostem už neodmyslitelně patří také výlety mimo Prahu. Tentokrát směřuje do Českého ráje a v jeho rámci bude koncertem v Rovensku pod Troskami vzpomenuto 360. výročí narození polozapomenutého českého skladatele, sochaře a poustevníka Karla Václava Holana-Rovenského. Závěrečný festivalový den zazní v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi koncert z děl našich skladatelů, který je holdem letošnímu Roku české hudby. Široká orientace festivalové dramaturgie zařadila letos do programu i vystoupení polského mužského sboru Oktoich s pravoslavnými zpěvy Polska, Ruska a Gruzie 10. až 20. století, v Sále kardinála Berana v Arcibiskupském paláci zazní spirituály a gospely v podáni souboru QVOX a ve Smetanově síni Obecního domu se představí host vskutku výjimečný, Tchaj-pejský filharmonický orchestr z Tchaj-wanu s hudbou evropských i čínských mistrů.
V rámci dalších večerů bude v Divadle Komedie provedena Krčkova elektroakustická opera Nevěstka Raab a v kinu Illusion promítnut u nás dosud neuvedený film polské režisérky Agnieszky Hollandové Třetí zázrak, jehož námětem jsou problémy spirituality v moderním světě. Výstavy výtvarného umění se pravidelně konají v Galerii Sedmi při katedrálním chrámu sv. Cyrila a Metoděje - letos si tam můžeme prohlédnout vitráže Antonína Kloudy. Sdílet článek na:
Sekce: Kultura, Zpravodajství, Články