Oázy v poušti světa

Vydání: 2004/36 Proč se mi děti nevyvedly, 30.8.2004, Autor: Jan Paulas

O křesťanských komunitách na vlnách ČRo
„Pole už zlátnou ke žni“ je název nového jedenáctidílného rozhlasového seriálu o křesťanských komunitách, který bude vysílat od 5. 9. vždy v neděli v 16 hodin stanice Vltava (ČRo 3). Více si o něm povídáme s jeho autorkou Teresií Bečkovou.


Jaká je základní idea tohoto seriálu? Mohla byste celý seriál více přiblížit?
Chtěla jsem se zabývat komunitami, které po II. vatikánském koncilu přinesly nové formy života do církve. Jenomže takových komunit je hodně, a proto bylo třeba téma ještě více vymezit. Vybrala jsem tedy komunity, které vznikly v 70. letech ve Francii a zapustily kořeny i u nás – tedy Komunitu Blahoslavenství, Chemin neuf a komunitu Emmanuel. Během natáčení mě několik lidí nezávisle na sobě upozornilo na Fraternités Monastiques de Jérusalem, komunitu, která vznikla ve Francii ve stejné době jako ty již zmiňované, ale která v Česku ještě nepůsobí. Nicméně je to komunita velice zajímavá, která reaguje na potřeby křesťanů ve velkých městech a přináší dosti originální formu života, i když vlastně zcela tradiční. A tak jsem ji do seriálu rovněž zařadila. Dnes žertem říkám, že jde o takové malé prorocké gesto, neboť doufám, že to nebude dlouho trvat a Komunita Jeruzalém bude i v Praze.

Celý seriál bude mít 11 dílů. Zpočátku jsem si myslela, že vezmu určitá témata a podívám se, jak se k nim jednotlivé komunity staví, ale ukázalo se, že to nejde, že každá komunita o sobě vypovídá zcela osobitým způsobem. Takže po prvním dílu, který je jakýmsi úvodem do duchovního a společenského klimatu doby, v níž komunity vznikaly, následují výpovědi, které by měly nějak charakterizovat různé aspekty života v těchto komunitách. Zajímavé bylo sledovat i to, jak se k nám tyto komunity dostávaly. Jak se u nás krystalizovala určitá touha lidí, která se pak potkala s konkrétní spiritualitou. V některých případech to bylo ještě za komunistického režimu.

Právě v 70. a 80. letech můžeme ve světě zaznamenat oživený zájem o náboženské otázky – ať už v křesťanském, židovském, či muslimském světě. Jedním z rysů tohoto náboženského obrození jsou právě nové formy komunitního života. Co stálo u zrodu tohoto fenoménu v křesťanských církvích?
To je otázka spíš pro církevního historika nebo sociologa. Pokud jde o komunity, jimiž jsem se zabývala, tak zde měl velký vliv II. vatikánský koncil se svým zdůrazněním úlohy laiků v církvi, dále hnutí charismatické obnovy, které se dostalo do Evropy, celkové intelektuální klima 60. a 70. let ve Francii, ale i taková hnutí jako hippies... Těch inspirací bylo mnoho.

Proč zrovna Charismatická obnova byla tak inspirující pro vznik komunitního života?
Na počátku 70. let znamenala Charismatická obnova pro mnoho lidí úplně novou duchovní zkušenost. Většinou šlo o silné zážitky s působením Ducha Svatého, kdy dotyční poznali, že Bůh jedná i v jejich životě, že ho proměňuje - a k tomu člověk nemůže zůstat lhostejný. Tito lidé našli osobní vztah k Bohu a chtěli následovat Krista ve vší radikalitě. Určitým vzorem se jim stal život prvních křesťanských obcí, jak ho popisují Skutky apoštolů.

Pořad bude vysílán na stanici Vltava. Může toto téma oslovit i člověka mimo církev?
Věřím, že ano. Nikdy mě nenapadlo dělit posluchače na ty „církevní“ a ostatní. Nedělám pořady pro „náboženskou menšinu“, od toho jsou soukromá rádia. Věřím, že každé pravdivé svědectví člověka o tom, co žije, je zajímavé a každý ať si z něho vybere, co právě potřebuje slyšet. V Česku je klášter nebo komunita , tedy lidé, kteří se rozhodnou žít zcela pro Boha, pořád ještě trochu exotika, ale přitom je to normální život. Tito lidé nejsou žádné svaté sochy, mají úplně stejná lidská trápení jako ostatní, jejich příběhy se jenom odehrávají v trochu jiných kulisách a jiných kostýmech.

Seriál se jmenuje „Pole už zlátnou ke žni“. V této roční době to ale vypadá spíš jako název pořadu pro zemědělce...
Název odkazuje na citát z evangelia. Vyjadřuje atmosféru, v níž tyto komunity vznikaly, ale také situaci, ve které se nachází dnešní církev. Záměny se neobávám. Nemyslím si, že by posluchač kulturní stanice očekával, že ho budeme informovat o sklizni pšenice v Česku.

Jaká komunita je vám nejbližší? Máte s nějakou osobní zkušenost?
To je těžké. Při práci na tomto pořadu jsem si vlastně uvědomila, jak mě v různých životních etapách oslovovaly jiné věci. Největší osobní zkušenost mám s Komunitou Blahoslavenství. Strávila jsem tam čtyři roky. Nakonec jsem se rozhodla odejít, mimo jiné také proto, že jsem chtěla pracovat v oboru, který jsem studovala. Dnes se na ten život už mohu dívat s odstupem. V současnosti ke mně nejvíce promlouvá právě Komunita Jeruzalém. Strávila jsem s nimi v Paříži deset dní. Žijí mnišským životem uprostřed města a na poloviční úvazek pracují v civilních zaměstnáních jako ostatní. Třikrát denně zpívají v kostele liturgii, na kterou může kdokoliv přijít. Je v tom obrovský kontrast, když procházíte městem plným lidí a nejrůznějších impulsů, kde se přesto cítíte osamocení a vzdálení sami sobě, a pak přijdete do kostela a jako byste přišel domů. Zní zde krásná, čtyřhlasně zpívaná liturgie, moderní a zároveň velmi tradiční, stylově čistá. Tento zpěv vás nese jako řeka a vy sestupujete do hloubky svého srdce, k sobě samému. Je to jako oáza na poušti. Právě velké město, kde spolu lidé přestávají komunikovat a jsou stále více sami, je pro mě moderní obraz pouště, v níž člověk přirozeně hledá místo občerstvení. Bratři a sestry z Komunity Jeruzalém chtějí nést takové město ve svých modlitbách, chtějí, aby na této poušti člověk potkával Boha. Tato spiritualita ke mně v tuto chvíli promlouvá zvlášť silným způsobem.

JAN PAULAS

Život některých křesťanských komunit v dnešním světě přibližuje nový rozhlasový seriál na stanici Vltava.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Kultura, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 21 23. – 29. května 2023

Blíží se Noc kostelů

Více než 1 700 kostelů a modliteben se návštěvníkům otevře v pátek 2. června. Organizátoři jubilejního 15. ročníku Noci kostelů dokončují poslední přípravy.

celý článek


Maraton „zušek“ propojí umění a pomoc

Po celé republice mohou v těchto dnech lidé zdarma navštívit některý z pěti set koncertů a dalších akcí festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Sedmý ročník…

celý článek


Práce dozorce je službou všem

Historicky první mši sv. za příslušníky a zaměstnance Vězeňské služby ČR hostil ke 30. výročí jejího vzniku minulý čtvrtek vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého na…

celý článek


Rabín, který se přátelí s papežem

„Jsme přátelé v nejhlubším významu toho slova,“ popisuje vztah k papeži Františkovi argentinský rabín ABRAHAM SKORKA. Dne 10. května obdržel čestný doktorát Trnavské…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay