20.–26. května 2025
Aktuální
vydání
21
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Na památku zbožné královny Elišky

13. 6. 2023

|
Tisk
|

K letošnímu 700. výročí založení Starobrněnského kláštera pořádá Muzeum města Brna výstavu věnovanou jeho zakladatelce, královně Elišce Rejčce. Součástí jsou vzácné liturgické manuskripty, které královna klášteru cisterciaček darovala.

Vydání: 2023/24 Chceme žít jako bratři, znělo v Římě, 13.6.2023, Autor: Alena Scheinostová

Příloha: Perspektivy 24


V barokní kapli hradu Špilberku je soubor sedmi knih k vidění do 20. srpna. Poprvé po 240 letech – od roku 1782, kdy Josef II. Starobrněnský klášter zrušil a šest rukopisů se dostalo do Vídně –, mohou návštěvníci obdivovat takřka kompletní královnin dar pohromadě. Ve Vídni zůstaly z původně devítidílného celku jen dva kodexy.
Královna Eliška Rejčka (původně piastovská princezna Rixa) sama vyrůstala v klášteře cisterciaček, a to ve velkopolské Owińské, kde byla abatyší její teta. V roce 1303 provdali patnáctiletou princeznu za přemyslovského krále Václava II.,
ten však do dvou let zemřel. V roce 1306 se mladá vdova stala českou královnou podruhé, sňatkem s Rudolfem I., a podruhé ovdověla rok poté. Usadila se nejprve v Hradci Králové a po roce 1318 právě v Brně. A zde roku 1923 založila klášter cisterciaček Aula Sanctae Mariae s monumentálním mariánským kostelem, který velkou měrou zaplatili i její životní přítel Jindřich z Lipé a král Jan Lucemburský.
Klášter se stal významným hospodářským, kulturním i duchovním centrem. Ještě na sklonku života (zemřela roku 1335) královna vykonala pouť do Trevíru a Kolína nad Rýnem, aby pro starobrněnské cisterciačky získala relikvie. Na čestném místě pod oltářem klášterního kostela je také pochována.
Letos na jaře Eliščin hrob prozkoumali odborníci z Masarykovy univerzity a Muzea města Brna a spolu s augustiniány, kteří v klášteře žijí dnes, představili veřejnosti detaily o místě královnina posledního odpočinku. Současná výstava čerpá i z těchto zjištění. Kromě toho jsou zde ke zhlédnutí archeologické nálezy z kláštera v Owińské. Královna, která zde jako děvčátko strávila několik let, na něj pamatovala ve své poslední vůli hmotným darem 20 kop grošů. Mladší historii Starobrněnského kláštera pak připomíná barokní kopie Palladia města Brna – tzv. Svatotomské Madony, spojené s brněnskými augustiniány a od konce 18. století umístěné na hlavním oltáři baziliky.
Kaple na Špilberku byla pro tuto výstavu speciálně upravena a má zvláštní vchod z muzejního obchůdku. Část expozice je pak umístěná v prostoru „Pod věží“.
Eliška Rejčka: Dar středověku. Muzeum města Brna – Špilberk, 1. 6. – 20. 8. 2023

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou