Vydání: 12, 20.3.2007
Slavnostní vernisáží v olomouckém Muzeu umění – Muzeu moderního umění byla začátkem března zahájena výstava Jindřich Štreit: Fotografie 1965–2005. Jak uvedla kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová, jde o jednu z největších retrospektiv tohoto autora.
celý článek
Vydání: 11, 12.3.2007, Autor: Jan Paulas
Vratné lahve – nový film Jana a Zdeňka SvěrákaBěhem cesty metrem či tramvají v tyto dny neustále slýchám ze všech stran: „Viděla´s už Vratné lahve? Pojď, půjdem se podívat!“ Ne, nejedná se o ústup plastových obalů a frontální návrat skleněných lahví na český trh, ale o nový film režiséra Jana Svěráka, který právě přišel do kin.
celý článek
Vydání: 10, 7.3.2007, Autor: Jan Paulas
Malé ohlédnutí za Českými lvy a americkými OscaryV minulém týdnu proběhly ve filmovém světě hned dvě ostře sledované události. Nejprve v noci z neděli na pondělí udílela americká filmová akademie tradiční Oscary a v sobotu večer se rozdávaly tuzemské filmové ceny – Čeští lvi.
celý článek
Vydání: 9, 27.2.2007, Autor: Aleš Palán
Život španělského malíře Francisca de Goy y Lucientes (1746–1828) v sobě nese všechny předpoklady strhujícího dramatu. Obsahuje intriky, lásku, nemoc a dílo, které to vše vstřebává a sklenuje. Film režiséra Miloše Formana Goyovy přízraky, který dorazil do kin, se však k podobnému myšlenkovému oblouku vzedmout nedokáže – a zjevně po tom ani netouží.
celý článek
Vydání: 8, 20.2.2007, Autor: red
Festival Jeden svět mapuje hlavně porušování lidských právFrancouzský umělec Hugues de Montalembert byl napaden dvěma zloději a oslepen kyselinou. Po ztrátě zraku se musel naučit žít uprostřed temného světa. Působivý obraz nitra člověka po ztrátě základní jistoty nabízí vizuálně vytříbený film Černé slunce, který můžete vidět v hlavní soutěžní sekci mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Jeho devátý ročník proběhne v Praze od 28. února do 8. března, pak se přesune do dalších 15 měst České republiky.
celý článek
|
Vydání: 7, 13.2.2007, Autor: Jaroslav Šebek
Do českých kin přišel nový film Mela Gibsona Apocalypto Jednoduchý a dojímavý příběh, ovšem s řadou zbytečně drastických scén. Tak by se dal velmi stručně popsat děj nejnovějšího filmu amerického herce a režiséra Mela Gibsona Apocalypto. Ten je známý jako nositel Oskara za film Statečné srdce, ale především jako tvůrce snímku Umučení Krista, jenž sklidil po celém světě rozporuplné hodnocení. Neméně kontroverzní reakce lze bezpochyby očekávat také po uvedení jeho zatím posledního počinu, v němž se rozhodl převést na plátno období rozpadu mayské kultury ve Střední Americe krátce před příchodem Španělů na začátku 16. století.
celý článek
Vydání: 6, 5.2.2007, Autor: Jan Paulas
Poprvé v historii literární ankety Dobrá kniha se na první příčce umístily hned tři tituly! V letošním devátém ročníku nám odpovědělo 68 osobností na následující otázku:Které tři knihy vám v minulém roce udělaly radost a pokládáte je za dobré knihy roku 2006?Někdy dotázaní uvedli i víc titulů. Každá kniha pak získala jeden bod bez ohledu na pořadí. Zároveň jsme zjišťovali úspěšnost jednotlivých nakladatelů, tj. kolik jejich titulů na sebe dokázalo upozornit.
celý článek
|
Vydání: 5, 29.1.2007, Autor: Jaroslav Someš
Kupec benátský v českých kinech provokuje k aktuálním úvahámV tradičním dělení Shakespearových her na komedie, tragédie a historická dramata je Kupec benátský řazen do první z oněch tří skupin. Je to dáno tím, že hra končí šťastně, všechna nebezpečí jsou zažehnána a hned tři milostné vztahy čeká sňatek. Že veselost příběhu přesto přijímáme jen s rozpaky, má na svědomí protivník titulního hrdiny kupce Antonia, židovský lichvář Šajlok. Patří k největším shakespearovským postavám – stejně jako třeba Hamlet, král Lear nebo Falstaff.
celý článek
|
Vydání: 4, 22.1.2007, Autor: Jaroslav Someš
Román Obsluhoval jsem anglického krále se dočkal filmového zpracováníSnahy o vznik filmové adaptace Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále by samy mohly být námětem na samostatný film. Byl by to příběh plný nejasností a sporů, ba nechyběly by v něm dokonce ani „akční scény“ – fyzické napadání. Situace se vyřešila teprve nedávno a režiséru Jiřímu Menzelovi se konečně podařilo uskutečnit dávný záměr dát slavnému literárnímu dílu filmovou podobu.
celý článek
|
Vydání: 3, 16.1.2007, Autor: Aleš Palán
Recenze pozoruhodné knihy Zdeňka R. Nešpora Děkuji za bolest... Podívat se na historii české folkové hudby průsečíkem křesťanských prvků v ní obsažených nikoho před sociologem Zdeňkem Nešporem nenapadlo. Vždyť kromě několika výjimek potvrzujících pravidlo (Lutka, Kryl, Karásek či Merta) se folkaři k víře nejen že nehlásí, ale mají pro ni slova více či méně dehonestující. Dá se dokonce s úspěchem předpokládat, že právě autoři skladeb a nositelé postojů, kterými se Nešporova kniha zabývá, budou mít k jeho vývodům výhrady nejostřejší. Takové nepochopení je ale osudem mnoha novátorských počinů. A Nešporova čtivá sociologická analýza takovým počinem bezesporu je.
celý článek
|
Vydání: 2, 9.1.2007, Autor: Jan Paulas
Koncem roku proběhlo v karlovarském hotelu Termal slavnostní vyhlášení soutěže Česko kreslí Ježíška, které se zúčastnily děti z celé republiky. Vítězem celonárodní soutěže se stala devítiletá Kateřina Burešová z Chvaletic, jejíž představa Ježíška nakonec nejvíc zaujala.
celý článek
Vydání: 1, 2.1.2007, Autor: Jaroslav Someš
Film Šťastné a veselé o svátcích míru uprostřed válečných hrůzUž Bertolt Brecht říká, že ve válce to, co se těm nahoře jeví jako vítězství, může být pro ty dole porážka, a naopak. Z pohledu řadového vojáka se boj jeví zcela jinak než od velitelského stolu. Síla nejlepších válečných filmů – stejně jako válečných románů či dramat – spočívala vždycky právě ve schopnosti vžít se do pocitů ne těch, kteří válku vedou, nýbrž těch, kdo jsou do ní posíláni.
celý článek