Vydání: 36, 4.9.2007
Šestý ročník mezinárodního festivalu Film ve znamení ryby přivítal letos v Olomouci na přelomu srpna a září mnoho hostů. Promítání kratších hraných i dokumentárních snímků střídaly debaty s tvůrci a diskuse o duchovním filmu a jeho roli v současném světě.
celý článek
Vydání: 35, 28.8.2007, Autor: Jan Paulas
Knižní besedování o obnově břevnovského kláštera Slůvko „beseda“ je dnes trochu zprofanované. Pamětníci jistě vzpomínají na různé besedy s horníky, hrdiny socialistické práce či se zasloužilými umělci. V současné době je beseda zase spojena s nezávazným povídáním, s propagací nějaké knihy či akce. Besedy o obnově břevnovského kláštera, které právě vyšly knižně, jsou naštěstí jiné.
celý článek
Vydání: 34, 21.8.2007, Autor: Jan Paulas
Vyšla kniha o Karlu Krylovi a rozhovory s Jiřím Černým Karel Kryl a Jiří Černý. Dvě výrazné osobnosti, které se nesmazatelně zapsaly do moderní české hudby. Jeden jako písničkář a druhý jako uznávaný hudební kritik. Navíc Černý připravil k vydání Krylovu slavnou desku Bratříčku, zavírej vrátka a měl lví podíl na tom, že si česká veřejnost Kryla koncem 60. let vůbec všimla. Nakladatelství Galén vydalo o každé této osobnosti samostatnou knihu.
celý článek
Vydání: 33, 15.8.2007, Autor: Jan Paulas
S Veronikou Müllerovou o festivalu Film ve znamení ryby
Dokumenty o kardinálu Špidlíkovi, sochaři Otmaru Olivovi, skladateli Miloši Bokovi, o slovenských kapucínech na Islandu, ale i hraný dokument o čarodějnických procesech na Šumpersku a Losinsku v 17. století či filmy světově proslulého režiséra Krzysztofa Zanussiho. Ty mj. nabízí mezinárodní festival Film ve znamení ryby, který proběhne v Olomouci ve dnech 30. 8. - 2. 9. a jehož mediálním partnerem je Katolický týdeník. Více o festivalu hovoříme s jeho ředitelkou Veronikou Müllerovou.
celý článek
|
Vydání: 32, 6.8.2007, Autor: Jaroslav Someš
Za Ingmarem Bergmanem a Michelangelem AntonionimDá se říci, že 30. července jako by se definitivně uzavřela jedna slavná kapitola v dějinách evropského filmu. Ve stejný den zemřeli dva poslední z jejích velkých představitelů – za ranního úsvitu švédský režisér Ingmar Bergman, s večerním soumrakem italský režisér Michelangelo Antonioni. Spolu s dalšími, již odešlými mistry, jakými byli Visconti, Fellini, Pasolini či Tarkovskij, představovali absolutní vrchol filmové režie druhé poloviny 20. století.
celý článek
Vydání: 31, 31.7.2007, Autor: Aleš Palán
Recenze filmu Harry Potter a Fénixův řádNení to pro režiséra žádný med – převést na plátno knihu, kterou každý z diváků zná, jejíž hrdiny si představuje jinak a v příběhu akcentuje odlišné motivy. V tvorbě pro mládež je tato snaha snad ještě ošidnější, než když se na celuloid převádí bestseller pro dospělé.
celý článek
|
Vydání: 30, 24.7.2007, Autor: Jan Paulas
Rozhovor s Alešem Palánem o jeho knižním rozhovoru s biskupem Petrem EsterkouVyrůstal v Dolních Bojanovicích na Slovácku, v roce 1957 se přes ostnaté dráty prostříhal do Rakouska a ještě téhož roku začal Petr Esterka studovat v Římě teologii. Po vysvěcení byl poslán jako kaplan do amerického Texasu a později působil i v Minnesotě. Kromě pastorační práce učil dvacet let na vysoké škole sv. Kateřiny a jako kaplan sloužil v Air Force. V roce 1999 byl coby pomocný brněnský biskup pověřen duchovní péčí o české katolíky v cizině. Žije v Kalifornii na předměstí Los Angeles. V těchto dnech mu v Karmelitánském nakladatelství vyšel knižní rozhovor Rozhodni se pro risk, který s ním „podnikl“ redaktor Katolického týdeníku Aleš Palán.
celý článek
|
Vydání: 29, 17.7.2007
Karlovarské filmové žně duchovně zbohatlyKarlovarský mezinárodní filmový festival každoročně nabízí veliké množství filmů. V rámci letošního 42. ročníku jich bylo rovných 250. Festival se mohl pochlubit i velice vyrovnanou kvalitou soutěžních snímků, z nichž Ekumenická porota ocenila hned dva: ruské Prosté věci a francouzské Rozhovory s mým zahradníkem.
celý článek
Vydání: 27, 2.7.2007
Tizianův Apollo a Marsyas, Stětí sv. Kateřiny a Stětí sv. Jana Křtitele od Lucase Cranacha či Portrét anglického krále Karla I. a jeho manželky Henrietty Marie od Anthonise van Dycka. Ale také díla Paola Veroneseho, Jana I. Brueghela, Albrechta Dürera a dalších umělců, kresby, grafiky, bohatý hudební archiv a historická knihovna, kolekce biedermeierského nábytku, numismatická sbírka – to vše uvidí návštěvníci kroměřížského Arcidiecézního muzea, které otevřelo své brány 20. června.
celý článek
Vydání: 27, 2.7.2007
Následující úryvky jsou ze vzpomínek P. Karla Fořta, které právě vyšly knižně. Líčí v nich mj. i své misionářské působení v Alžírsku, kde cestoval po Sahaře, než zakotvil v přímořském Bone, ve městě sv. Augustina. Podobně jako kdysi sv. Cyril a Metoděj musel nacházet klíč k srdcím lidí jiné kultury, což vyžadovalo nejdříve pochopit jejich mentalitu, ale i zbožnost projevující se v různých křesťanských zvycích.
celý článek
Vydání: 26, 26.6.2007, Autor: Jan Paulas
Do kin přichází film o pohnutém životě slavné šansoniérkyByla o ní natočena již řada dokumentů, a přesto to francouzský režisér Olivier Dahan riskl a o slavné šansoniérce natočil i celovečerní film, který k nám právě doputoval pod názvem Edith Piaf. A udělal dobře. Snímek je v celku zdařilým filmovým pomníkem, i když plným děsivých stínů. Je totiž zároveň ukázkou zrádnosti lidské slávy.
celý článek
Vydání: 25, 19.6.2007, Autor: Jan Paulas
Kniha o tragickém osudu sochaře Jaroslava Šlezingera„S modlitbou jsem otevřel uzávěry. Vše vypadalo prostě a nevinně, 20 cm pokrývka nejjemnějšího prachu mě přivítala v tichosti, tisíce paprsků smrti neviditelně začalo působit – žádná bolest, jen slabý pach jako zkažený vzduch, jiného nic...“ Těmito slovy popsal sochař Jaroslav Šlezinger svůj nástup do neblaze pověstné jáchymovské Věže smrti, kde byl donucen pracovat na hermetickém sběrači rudy.
celý článek