Vydání: 22, 26.5.2011
Hned dvě výstavy o kardinálu Josefu Beranovi probíhají souběžně na dvou místech, která symbolicky ohraničují jeho životní pouť. Ta první byla zahájena v jeho rodné Plzni a druhá v Římě, kde prožil jako exulant poslední léta svého pohnutého života.
celý článek
Vydání: 19, 6.5.2011, Autor: Václav Štaud
Před třiceti lety zemřel P. Dominik Pecka, který duchovně ovlivnil několik generací. Ještě známější byl jako spisovatel. Kdo by ze starších čtenářů neznal aspoň jednu jeho knihu – ať už Neviditelný prsten, Cestu k pravdě či Ze zápisníku starého profesora.
celý článek
Vydání: 18, 27.4.2011, Autor: Martin T. Zikmund
Čtyři tisíce kilometrů dlouhý útěk skupiny vězňů ze sibiřského gulagu na jih přes Bajkal, Mongolsko, Čínu, Tibet až do severní Indie – to je hlavní obsah děje amerického filmu režiséra Petera Weira Útěk ze Sibiře natočeného na motivy knihy Slawomira Rawicze Dlouhý pochod (1956).
celý článek
Vydání: 17, 19.4.2011, Autor: Jan Paulas
Letos v dubnu uplynulo už dvacet let od jeho smrti. Bývá označován za Dostojevského 20. století. Stihl být krátce komunistou a po většinu života katolíkem. I když ho nazývali katolickým spisovatelem, sám se tomu bránil a měl ke katolické církvi kritický vztah. „Církev zná všechna pravidla, ale neví, co se děje v jediném lidském srdci,“ zní jeho známý výrok. Mnozí už tuší, o kom je řeč: Graham Greene.
celý článek
Vydání: 16, 14.4.2011, Autor: Jan Paulas
Film o Mojžíšovi i o posledním týdnu života Ježíše Krista, velikonoční povídání Marka Ebena s Tomášem Halíkem, Svatý týden ve španělské Andalusii či dokument o Bohuslavu Reynkovi nebo Karlu Stádníkovi. To jsou jen některé televizní pořady, které můžete vidět o velikonočních svátcích.
celý článek
Vydání: 13, 24.3.2011, Autor: Martin T. Zikmund
Čtu jen takovou knihu, která mne zbavuje potřeby číst deset dalších knih – napsal kdysi v jednom svém románu ruský spisovatel Nikolaj Černyševskij. Pokud bychom tuto maximu přenesli do světa filmu, nesporně by se mezi snímky, které svou kvalitou nápadně převyšují mnohé jiné, zařadila Králova řeč režiséra Toma Hoopera. Ta se v březnu dostala i do našich kin.
celý článek
Vydání: 12, 16.3.2011, Autor: Aleš Palán
Pět, devět, deset, v jednu chvíli dvacet a teď čtrnáct. Tak v posledních letech rostla – a má nadále růst – daň z přidané hodnoty u českých knih. Mnohá nakladatelství přitom pokládají plán vlády na zvýšení DPH u knih, zejména ten původní dvacetiprocentní, za doslova likvidační. Obavy z něj měli zejména menší nakladatelé, kteří se věnují nekomerčním publikacím, mezi nimi i ti, kteří vydávají křesťansky orientovanou literaturu.
celý článek
Vydání: 12, 16.3.2011, Autor: Jan Paulas
V prostorách pražské Lorety můžete do 28. dubna zhlédnout výstavu Světlo ikon, která představuje průřez tvorbou současného ikonopisce Martina Damiana, kterého jsme se při této příležitosti zeptali:
celý článek
Vydání: 11, 10.3.2011, Autor: Jaroslav Someš
Stovku má člověk jednou za život – to je vtipný a výstižný název dokumentu, jímž Česká televize uctila nestora naší kinematografie, režiséra Otakara Vávru, který 28. února oslavil sté narozeniny. Zásadní vklad Vávrovy tvorby do dějin českého filmu je nepopiratelný a nezpochybnitelný. Jednotlivé etapy jeho životní dráhy však mohou být hodnoceny různě.
celý článek
Vydání: 10, 2.3.2011
Ve věku nedožitých pětaosmdesáti let zemřel v sobotu 26. února nad ránem v Praze spisovatel Arnošt Lustig. Novinář a autor knih o holokaustu podlehl rakovině, s níž posledních pět let bojoval. Po Richardu Glazarovi a Rudolfu Vrbovi odešel další klíčový svědek, který masové vyvražďování Židů nejen přežil, ale vydal o něm i písemné svědectví. V případě Lustiga nešlo o jednu knihu, ale téměř o celé jeho literární dílo.
celý článek
Vydání: 10, 2.3.2011, Autor: Tomáš Kutil
Příběh sv. Josefíny Bakhity – první světice afrického kontinentu – získal už i filmovou podobu. DVD s životopisným filmem o Bakhitě, kterou v roce 2000 svatořečil Jan Pavel II., vychází už i s českým dabingem. Film zaujal i současného papeže Benedikta XVI., který jej zmiňuje ve své nové knize rozhovorů s novinářem Peterem Seewaldem Světlo světa.
celý článek
Vydání: 9, 23.2.2011, Autor: Jan Paulas
S historický rekordním počtem hlasů zvítězila v letošním ročníku literární ankety Dobrá kniha roku práce literárního historika JAROSLAVA MEDA pojednávající o literárním životě v pomnichovské době 1938–1939, tedy za druhé republiky. Následující rozhovor s autorem ukazuje, že vítězná kniha má mnohem širší záběr.
celý článek