Křesťané se modlí za jednotu

Vydání: 2014/4 Křesťané se modlí za jednotu, 21.1.2014, Autor: Tomáš Kutil

Tento týden se nejen u nás, ale i v mnoha jiných zemích potkávají křesťané z různých církví, aby se společně modlili za jednotu.

Od 18. do 25. ledna totiž severní polokoule prožívá Týden modliteb za jednotu křesťanů. Jeho letošním mottem je otázka sv. Pavla z listu Korinťanům: Je snad Kristus rozdělen? Modlitební texty připravovali křesťané z Kanady. Každý z osmi dní má své vlastní téma – např. první den Společně jsme povoláni ke svatosti a závěrečným tématem je Společně hlásáme evangelium.

Podle biskupa Františka Radkovského a Joela Rumla z Česko-
bratrské církve evangelické se u nás spolupráce mezi církvemi zlepšuje, ale je před nimi ještě mnoho práce. „Važme si toho, že proti minulosti zaznamenáváme posun k lepšímu, a chraňme každý pokrok ve vzájemné důvěře. Nicméně, jak chce naše lidství stále kráčet svou cestou, musíme si často uvědomovat, že v naplňování Kristova příkazu nejsme a nebudeme u konce,“ zdůrazňují Radkovský s Rumlem.

Ukažte, čím se vzájemně obohacujete.

Právě společné ekumenické bohoslužby jsou jednou z cest, jak i nadále zlepšovat vzájemné porozumění. V podkladech pro ně navrhují kanadští křesťané pro letošek jeden velmi konkrétní úkon. Vyzývají, aby každá ze zúčastněných církví přinesla na ekumenickou bohoslužbu jeden předmět symbolizující konkrétní dar, kterým obohacuje ostatní. Předsedající bohoslužby pak postupně představí jednotlivé předměty i to, co symbolizují.

V okamžiku, kdy se tiskne toto vydání KT, se v kostele sv. Vojtěcha v Praze-Dejvicích koná hlavní ekumenická slavnost, které předsedá český primas, kardinál Dominik Duka, a kazatelem je předseda Ekumenické rady církví Daniel Fajfr. Na svou ekumenickou bohoslužbu se chystají například i studenti. Je naplánována na úterní večer v kostele církve husitské v Praze na Malé Straně. Organizaci i celý průběh bohoslužby zajišťují studenti teologických fakult.

V Rokycanech v plzeňské diecézi se pak ekumenická bohoslužba koná ve čtvrtek večer na katolické faře. Toto setkání nebude jen mezidenominační, ale bude mít i mezinárodní charakter. Místním evangelickým farářem je totiž rodák z Angoly a katoličtí kněží v rokycanské farnosti zase pocházejí z Polska.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay