Kněžství není zaměstnání

Vydání: 2022/45 Papež přijíždí do Perského zálivu, 1.11.2022, Autor: Filip Breindl

O gestech, úloze duchovních v oblastech válečného konfliktu nebo o různých pokušeních hovořil papež 24. října při setkání s bohoslovci a kněžími studujícími v Římě. Své zástupce na setkání vyslala i česká Papežská kolej Nepomucenum.


Bohoslovci a kněží studující v Římě zaplnili aulu Pavla VI. Snímek archiv Vojtěcha Razimy

„Možná se příště podíváme na zbývajících 198 otázek,“ poznamenal František poté, co zodpověděl deset z předem zaslaných dotazů (web Vatican News zveřejnil doslovný přepis). Předtím se papež omluvil za pozdní příchod. Zmínil, že ten den měl na programu hned dvě audience pro hlavy státu: kromě Emmanuela Macrona z Francie přijal také kyperského prezidenta Nikose Anastasiadise.

„Mluvil od srdce přímo k nám. A musím říct, že mluvil zcela otevřeně – žádné mazání medu kolem pusy, ale jasné a věcné připomínky k životu seminaristy a kněze,“ ocenil papežův spontánní projev český bohoslovec Daniel Martinek.

Jeden z dotazů, kterým se papež obsáhle zabýval, se týkal používání „chytrých“ telefonů a dalších technologií. „Myslím, že je potřeba tyto věci používat, protože jde o pokrok a dělají jistou službu. Já je ale nepoužívám, protože jsem přišel pozdě,“ přiznal se František, který podle svých slov dostal po biskupském svěcení před 30 lety mobilní telefon „velký jako bota“, z něhož pouze zavolal sestře a pak ho vrátil. „Není to můj svět,“ poznamenal.

Odolat pokušení

Zmínil také nebezpečí spojená s novými technologiemi, například snadný přístup k pornografii. „Je to neřest, kterou má tolik lidí, tolik laiků a také kněží a řeholní sestry. Tudy ale vchází ďábel,“ prohlásil papež. Seminaristy vyzval, aby odolali tomuto pokušení, které „oslabuje kněžské srdce“.

Svatý otec hovořil také o gestech, která si ve své službě osvojil, jako o důležitém prostředku komunikace s druhými lidmi. „Pohlaďte nemocné děti. Někdo vás může obvinit z pedofilie, ale na to nemyslete. Pohlazení potřebují i senioři,“ dodal a zdůraznil nutnost stálého kontaktu s Božím lidem: kněží působící na univerzitách, v seminářích či vatikánských úřadech se mají podílet na pastoraci ve farnostech či různých komunitách. V této souvislosti papež také vyzdvihl umění hry s malými dětmi. Zralá osobnost, tedy i teolog a seminarista, se pozná podle toho, zda to umí, zda vyváženě užívá „řeči“ hlavy, srdce a rukou. František také varoval před „funkcionáři“. Hrozí jim, že začnou prožívat kněžství jako zaměstnání, osvojí si staromládenecký styl a stanou se z nich neurotici.

Dalším Františkovi blízkým, jezuitským tématem bylo rozlišování, které je námětem jeho nynějších katechezí při generální audienci (viz níže). Zopakoval, že správné duchovní rozlišování nespočívá v nalezení rovnováhy, nýbrž v přenesení nevyváženosti na vyšší rovinu, k nalezení Boží cesty prostřednictvím modlitby. „Rozhodnutí má být harmonické, nikoli vyvážené. Rovnováha je cosi matematického, kdežto harmonie spočívá v kráse nastolené Duchem.“

Od ukrajinského kněze dostal František dotaz na úlohu duchovních ve válečných oblastech. „Církev trpí tváří v tvář válkám, podobně jako trpí matka, když spolu děti nevycházejí,“ reagoval papež. „Je pravda, že existuje vlast, musíme ji bránit. Ale ještě dál za tím vším je univerzální láska. A matka církev musí být nablízku všem, všem obětem,“ dodal a ukrajinskému tazateli vzkázal: „Já vím, vy tolik trpíte, vaši lidé. Modlete se ale i za útočníky, protože jsou to oběti jako vy. Modlete se, aby je Pán obrátil a aby přišel mír.“

Daniel Martinek pro web cirkev.cz uvedl, že ho oslovil papežův důraz na čtyři druhy blízkosti, které má kněz pěstovat: k Bohu, svému biskupovi, dalším kněžím a k lidem. „Jsou nutné k tomu, aby byl kněz opravdovým pastýřem, a ne pouhým kariéristou, který je blízko jenom tam, kde mu z toho něco kápne,“ shrnul český bohoslovec.

FILIP BREINDL

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články



Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay