Když mráz zaleze do kostela a nechce se mu ven

Vydání: 2006/5 Může být křesťan bohatý?, 30.1.2006, Autor: Jiří Macháně

Venku patnáct pod nulou a uvnitř jen o pět stupňů víc. V tak nehostinná místa se v posledních týdnech proměnilo hodně kostelů v Česku. Zamrzlé kropenky u vchodu nikdy nevěstí nic příjemného a i věřící sedí v lavicích zabalení „jak pumpa v zimě“. Mrazivé martyrium však prožívají především kněží. Při nedělní objížďce farního obvodu stráví někteří ve vymrzlých kostelech až několik hodin...

„Koupil jsem si zateplené lovecké boty, co nosí myslivci na posedy. Když jsem v nich při nákupu klekal, prodavačka se na mě koukala trochu nechápavě, ale potřeboval jsem vědět, že v nich půjde pokleknout. Před lety jsem si totiž opatřil drahé boty s výztuží a v nich to vůbec nešlo,“ přibližuje nákup své tajné zbraně proti zimě P. Jan Böhm ze středočeských Votic. Jezdí do osmi kostelů a v žádném z nich se netopí. „Voda zamrzá nejen v kropence, ale i v konvičce, a tak si musím vozit ohřátou. Jinak bych měl k dispozici jenom led,“ stěžuje si P. Böhm.

LEDOVÝ KOSTEL V TEPLÉ

„Na sv. Štěpána jsem sloužil mši dokonce v sandálech a potil jsem se. Ale ruce mívám ledové. Z kaplanských časů mám od zbožných žen plnou tašku rukavic bez prstů. Jenže v nich je mi stejně zima,“ hovoří o zimních zkušenostech představený komunity premonstrátů v Teplé P. Augustin Kováčik OPraem. Tamní chrám není vytápěný a bývá označován za jeden z nejstudenějších v západočeském pohraničí. „Nejledovější kostel je ale v obci Velká Hleďsebe. Mají tam snad sedmdesát oken a voda v konvičce zmrzne prakticky hned, jak ji tam nalejete,“ dodává P. Kováčik.

TOPENÍ Z KOSTELA EKVÁDOR NEUDĚLÁ

Sníh jen na vrcholcích hor. To jsou ideální klimatické podmínky podle P. Františka Makovce, kněze královéhradecké diecéze, který jezdí na výpomoc na misie do Ekvádoru. „To, čemu tam říkají zima, se s mrazem, který zažíváme v posledních týdnech, nedá vůbec srovnávat,“ říká kněz, který nemalou část svého kněžského života působil v mrazivém podhůří Krkonoš.

Ekvádorské klima lze v českých kostelích alespoň trochu navodit pomocí vytápění. „Topení v lavicích nemá ohřát kostel, spíš sálá příjemné teplo na nohy. Pro kněze jsou zas určené vytápěcí podložky,“ říká expert na zmrzlé kostely Jaroslav Ešner. Jak říká, za západními hranicemi jsou napřed - lze tam nalézt už jen málo kostelů, kde v zimě netopí. Obecně se dá říci, že po různě vysoké investici do samotných těles přitom platí farnost provozní náklady ve výši asi 50 korun za hodinu topení.

Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 38 19. – 25. září 2023

30 let spojují Východ se Západem

V Mnichově se sešli 12.–14. září příznivci, dárci i příjemci pomoci nadace Renovabis. Ta již 30 let podporuje křesťanské projekty ve střední a východní Evropě.…

celý článek


Slovenská mise kardinála Parolina

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin – „druhý muž Vatikánu“ navštívil minulý týden Slovensko. Tři dny zde putoval ve stopách papeže Františka přede dvěma lety.

celý článek


Domov a přijetí budou vždy v kurzu

Diecézní centra života mládeže vznikala před třiceti lety s nadšením ze svobody. Zakladatel a první vedoucí centra Vesmír v královéhradecké diecézi Mons. PAVEL ROUSEK…

celý článek


Jak měnit čtvrť k lepšímu?

Pomalými krůčky ke změně k lepšímu, která vytrvá, by se dala charakterizovat myšlenka „komunitní práce“, která vtahuje obyvatele vyloučených lokalit do veřejného…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay