Kaplani pomáhají, dokud je potřeba

Vydání: 2018/33 Nanebevzetí s procesím i kroji, 14.8.2018, Autor: Jiří Prinz

Práce vojenského kaplana neznamená jen být nablízku kamarádům na bojišti. V případě potřeby musí sloužit i jejich blízkým. Jak taková pomoc vypadá po skonu tří českých vojáků v Afghánistánu?


Ilustrační snímek army.cz

Pomocí pozůstalým rodinám pověřila vojenská duchovní služba tři své kaplany – pro každou rodinu určila jednoho. „Od chvíle, kdy spolu s ostatními členy speciálně utvořeného týmu oznamují pozůstalým tragickou zprávu o úmrtí jejich blízkého, jsou s rodinami ve stálém kontaktu. Řeší s nimi všechny praktické věci, jako je příprava pohřbu, především je ale lidsky a duchovně doprovází,“ říká P. Jaroslav Knichal, hlavní kaplan Armády ČR. Pro tyto případy jsou podle jeho slov kaplani odborně připravováni. „Na školeních trénujeme krizovou komunikaci a techniky, jak takové emočně vypjaté okamžiky zvládat. Opíráme se přitom jak o základní kněžskou zkušenost, tak o poznatky kaplanů ze zahraničních armád, kteří mají s těmito tragickými případy více zkušeností,“ dodává hlavní kaplan.

40 kaplanů z devíti církví

Přesto se podle něho nikdy nedají reakce lidí v podobně těžkých situacích stoprocentně předvídat a kaplani musejí být po celou dobu doprovázení pozůstalých připraveni úplně na všechno. „Musejí umět snést jakoukoli reakci a chovat se za všech okolností racionálně. Jejich pomoc trvá přitom tak dlouho, dokud není rodina stabilizována,“ upřesňuje P. Knichal.

Od obnovení duchovní služby v naší armádě v roce 1998 prošlo službou vojenského kaplana již 40 vojenských kaplanů z devíti křesťanských církví. V současné době slouží v Ozbrojených silách ČR 31 vojenských kaplanů a 1 vojenská kaplanka z celkem devíti křesťanských církví.

Sbírka na pomoc pozůstalým

Výbor Vojenského fondu solidarity spustil mimořádnou sbírku ve prospěch rodin vojáků Martina Marcina, Patrika Štěpánka a Kamila Beneše, kteří byli v neděli 5. srpna zabiti sebevražedným atentátníkem v Afghánistánu. Sbírka se setkala s nezvykle pozitivním ohlasem. Pomoci pozůstalým rodinám lze do konce srpna na účet číslo 44665522/0800 s variabilním symbolem 918 nebo prostřednictvím DMS ve tvaru DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90 (podle částky) na číslo 87777.

(pri)
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články



Aktuální číslo 40 3. – 9. října 2023

Za sv. Václavem i do Vatikánu

Mší sv. ve vatikánské bazilice, procesím k tamnímu oltáři sv. Václava s modlitbou za vlast a zpěvem svatováclavského chorálu uctili patrona české země v den jeho slavnosti…

celý článek


S čím odjíždíte na synodu?

Ve Vatikánu začíná generální shromáždění biskupské synody o synodalitě (4.–29. října). Zeptali jsme se několika účastníků, co od synody očekávají a v čem vidí svou roli.

celý článek


Quo vadis, křesťanské Slovensko?

Slovensko má za sebou mimořádně vyhrocenou kampaň, které se nevyhnuly ani vulgarity a násilí. Příští týdny ukážou, zda se společnost dokáže vůbec na něčem shodnout.

celý článek


Malí formují celé společenství

Dělit při mši svaté program pro děti a dospělé, aby z toho obě skupiny „něco měly“, nikdo „nerušil ani „nebyl rušen“, anebo je ponechat pohromadě? Na výhody…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay