Jan Nepomucký i dnes ukazuje cestu

Vydání: 2021/21 Jan Nepomucký i dnes ukazuje cestu, 18.5.2021

Svatý Jan inspiruje ke statečnosti a spojování břehů – znělo z Prahy i Nepomuka. Připomínky 300 let od blahořečení Jana Nepomuckého začaly slavnostmi Navalis a bohoslužbou ve světcově rodišti za přítomnosti českých a moravských biskupů.

 
Slavnostní bohoslužba českých a moravských biskupů v Nepomuku. Snímek Martin Myslivec / Člověk a VíraSlavnostní svatojánský průvod při Navalis na pražském Karlově mostě.Snímek Anička Guthrie / Člověk a Víra
 
Ačkoli výročí připadá až na 31. května, odstartovaly oslavy již o uplynulém víkendu, kdy má světec svátek podle církevního kalendáře. V sobotu v podvečer se v Praze konal třináctý ročník novodobých vodních slavností Navalis. Svatojánské slavnosti s lodní hudbou (musica navalis) se v Praze konaly poprvé roku 1715 právě při zahájení beatifikačního procesu. Letošní ročník byl omezený pandemií a zvýšenou hladinou Vltavy, přesto se většina programu mohla uskutečnit. Slavnostní bohoslužbu ve svatovítské katedrále celebroval kardinál Dominik Duka společně s nunciem Charlesem D. Balvem a pomocným biskupem Zdenkem Wasserbauerem.

„Svatojánský kult pro nás znamená především věrnost. Je to věrnost Kristu a jeho požadavkům na život, ale je to také vztah k druhým. Proto Jan jako generální vikář pevně stál za svým biskupem Janem z Jenštejna a neustoupil zneužití panovnické moci,“ uvedl v promluvě kardinál Duka a připomenul i další Jany české historie – Husa a Palacha, kteří v osudových chvílích projevili statečnost.

Z Pražského hradu pak svatojánský průvod zamířil na Karlův most, kde byl po požehnání a pobožnosti v nedalekém kostele sv. Františka připravený plovoucí koncert na hladině Vltavy. Premiérově zazněla symfonie Svatojánské zvony skladatele a dirigenta Kryštofa Marka. Mezinárodní věhlas českého světce pak symbolizovalo zvonění zvonů. Ty se totiž v půl osmé rozezněly nejen v Praze, ale i na třech stovkách míst svatojánské úcty v zahraničí – například v belgických Bruggách, na chorvatském ostrově Vis, na Kubě nebo v americkém New Orleans. Od regaty lodí a plavby otužilců museli pořadatelé kvůli zvýšení hladiny Vltavy nakonec ustoupit.

Ve světcově rodišti

V neděli se oslavy přesunuly přímo do Nepomuka na pomezí jižních a západních Čech. Na událost se město chystalo spolu s farností, Svatojánským muzeem a Svatojánskou maticí více než rok. Nedělní mši sv. v kostele sv. Jana Nepomuckého, který se podle tradice nachází přímo na místě světcova narození, slavil opět kardinál Duka spolu nunciem Charlesem D. Balvem, s předsedou ČBK a olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem a dalšími českými a moravskými biskupy. Na území své diecéze všechny přivítal českobudějovický biskup Vlastimil Kročil. „Z Boží prozřetelnosti se sv. Jan Nepomucký stal patronem mostů, které spojují jeden břeh s druhým. Zdá se, že právě tato skutečnost má být pro nás i odkazem a důležitým sdělením sv. Jana. Žijeme v době, kdy mnozí bolestě pociťují názorové rozdělení mezi sebou navzájem, rozdělení ve společnosti i v církvi,“ řekl biskup na úvod.

Homilii při mši svaté v Nepomuku pronesl kardinál Duka. „Setkáváme se zde v rodném kraji sv. Jana Nepomuckého, abychom si uvědomili, jakou roli hraje dětství a mládí v životě každého z nás,“ řekl a připomněl i dalšího Jihočecha Jana Husa a další velké postavy naší církve. „Jsme dětmi svého národa, své společnosti a také spolu s ní často podléháme ranám a úderům těžkostí. Zmíněné postavy a sám sv. Jan i jeho druhý život jako našeho světce a patrona nám ukazují, jakou cestou chceme jít,“ pokračoval kardinál.

Pražský arcibiskup vzpomněl i na hrdiny dnešního každodenního života: „Setkáváme se zde ve chvíli, kdy jsme překonali velký atak koronaviru. A tak bych chtěl poděkovat všem kněžím, kteří dokázali podpořit nemocné a pracovat s těmi, kteří s touto zákeřnou nemocí bojovali.“

Bohoslužbou začalo v Nepomuku období řady připomínek světcova jubilea. Hned odpoledne zahrála Plzeňská filharmonie v kostele sv. Jakuba Většího, kde měl být sv. Jan pokřtěn. V Nepomuku zůstávají také biskupové, kteří od pondělka jednají při zasedání ČBK. Další poutní slavnosti budou následovat, 30. května proběhne za účasti tuzemských i zahraničních kněží z oblastí svatojánského kultu světová pouť, mši sv. bude celebrovat plzeňský biskup Tomáš Holub. O den později bude slavit mši na výroční den Janovy beatifikace P. Vítězslav Holý ze Záhoří, který v Nepomuku léta působil.

KAREL PUČELÍK, RADEK GÁLIS 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay