Jak to chodí v českých a moravských katedrálách

Vydání: 2004/30 Muži na mateřské, 1.9.2004, Autor: Kateřina Beščecová

Na návštěvě v hlavních kostelech diecéze - Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Za loňský rok navštívilo pražskou katedrálu 1 400 000 platících návštěvníků. Počet těch, kteří vejdou pouze do neplacené části, nelze přesně odhadnout. Hradem projde ročně více než pět milionů návštěvníků - a ti se pravděpodobně podívají i do katedrály.


Oproti tomu farníků je v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě jen pomálu. „Řada lidí chodí na bohoslužby v neděli na Strahov, jiní zas do Dejvic, takže u nás je pravidelných návštěvníků opravdu jen pár. Ale zase jsou tací, kteří dojíždějí z druhého konce Prahy a připravují se tu ke křtu dospělých,“ říká kanovník Metropolitní kapituly Miroslav Vágner.

V létě přibude v katedrále i řada poutníků, ovšem na setkání s Bohem v Eucharistii mohou přijít pouze ve vyhrazených hodinách. „Chtěl bych zdůraznit, že katedrála je především velkým poutním místem. Místem, kde jsou ostatky mnohých našich svatých. Občas se objeví skupina, která by tam ráda měla vlastní bohoslužbu. Řeknu jim, že je to možné buď ráno nebo po sedmnácté hodině, ale musejí se předem ohlásit.“ Pak se chrám otevře turistům a pro soukromou modlitbu už příliš klidu není. „V návštěvní době není možné sloužit v katedrále mši svatou a nemyslím si, že by bylo možné to nějak změnit. Často je tam tolik lidí, že ochranka musí uzavřít vchod a turisté čekají venku, než si někteří chrám prohlédnou. Jednou jsem podlehl naléhání skupiny z Rakouska a umožnil jim v návštěvní době bohoslužbu, a to jste měli vidět, jak mi průvodci vyčinili. Ať si prý nemyslím, že katedrála je jenom na modlení,“ říká Miroslav Vágner.

Při návštěvě katedrály si řada poutníků stěžuje na nekázeň turistů. Někteří v chrámě jedí, kouří, muži nesnímají čepici z hlavy, a jsou i tací, kteří si v lavicích klidně zdřímnou. „To je také důvod, proč dochází ke změně hlídací služby. Nejen aby se zabránilo krádežím, ale aby to fungovalo například jako v Římě, kde je turistický ruch nepochybně velký, a kde někdo stojí u vchodu a pohlídá, aby dovnitř nechodili lidé polonazí, s kloboukem na hlavě nebo s cigaretou v ústech,“ vysvětluje svatovítský kanovník. „V letní sezóně, kdy je zpřístupněna hlavní věž, dohlíží na provoz katedrály šest kustodů a tři pracovníci bezpečnostní agentury. Ta pomáhá při prevenci proti kapesním krádežím, řešení mezních situací, regulaci návštěvnosti v hodinách „špičky“, úrazech a podobně,“ říká vedoucí tiskové služby Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky Alena Veliká s tím, že nová bezpečnostní agentura zahajuje službu 24. července.


Čas prázdnin a dovolených nabízí řadě katolíků možnost zavítat do srdce své či cizí diecéze - do jednotlivých katedrál v Čechách i na Moravě. Přinášíme proto stručný přehled jejich prázdninového provozu - prohlídek či bohoslužeb.

Hlavní chrám českobudějovické diecéze - katedrála sv. Mikuláše - je volně přístupný k modlitbě i prohlídce nejen během prázdninových dnů. Původně gotický trojlodní kostel, založený současně s městem ve 13. století, byl o čtyři sta let později barokně přestavěn. Když byla v roce 1748 na jihu Čech založena českobudějovická diecéze, začal sloužit také jako katedrála. U sv. Mikuláše se během prázdnin uskuteční ještě dva koncerty mezinárodního varhanního cyklu. 26. 7. vystoupí Irena Chřibková a 23. 8. Gabriele Damiani z Anglie - vždy v sedm hodin večer.

NA OSLAVY MĚSTA BRNA
V katedrále sv. Petra a Pavla v Brně je možné navštívit kryptu ze 13. století a vyhlídku z věží. Katedrála však v letních měsících prochází rekonstrukcí, která si vyžádala i změnu pořadu bohoslužeb. Ty jsou od pondělí do pátku ráno v půl osmé a v neděli ještě v devět a v půl jedenácté. Výjimku tvoří slavnostní bohoslužby a oslavy Dne Brna 14.-15. srpna.

Během této slávy si Brňané připomínají úspěšnou obranu svého města proti několikanásobné přesile švédských vojsk v roce 1645. Vítězství je přičítáno také modlitbám jezuitského kněze Martina Středy a ochraně Panny Marie. Kromě jarmarku v ulicích města a pestrého kulturního programu vystoupí 14. srpna od 19.30 v katedrále na Petrově skupina Hradišťan s Jiřím Pavlicou. S nimi poprvé zazpívají misionářky Donum Dei, které v Brně provozují restauraci Živá voda. Po koncertě je připravený ohňostroj. V neděli 15. 8. pak v 9 hodin celebruje v katedrále děkovnou mši vídeňský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn.

JEDINEČNÉ ZASVĚCENÍ
Cihlově červená stavba královéhradecké katedrály Svatého Ducha vznikla díky půvabné a oblíbené královně Elišce Rejčce. Ta ji nechala vystavět jako farní kostel na počátku 14. století. O bohaté historii chrámu a o jejích stopách ve výzdobě interiéru zájemcům zasvěceně vypráví Stanislav Štědroň. Pevnou dobu pro provádění nemá stanovenou, ale lze se s ním domluvit na telefonním čísle 495 514 348. Nedělní bohoslužby začínají v 6.30, o půl desáté a v jedenáct hodin. Zajímavostí týkající se zasvěcení této katedrály Svatému Duchu je jeho neobvyklost. Jak říká arcibiskup Karel Otčenášek, na světě je jich asi jen pět.

VE ZNAMENÍ OPRAV
Další katedrálou, která prochází opravou, je i sv. Štěpán v Litoměřicích. Zdejší biskupství chce mít hlavní chrám diecéze v novém do příštího roku, kdy oslaví 350 let od svého založení. V minulých letech se podařilo opravit průčelí chrámu a 65 metrovou věž. V letošním roce zbývá dokončit východní a jižní fasádu a vymalovat interiér. Kvůli stavebním pracím není možný přístup na věž, ze které je jinak krásný výhled na Litoměřice i okolí. I přes probíhající opravy se v katedrále koná tradiční Litoměřické varhaní léto. Po třech koncertech, které se již uskutečnily, pokračuje 28. července a další dva koncerty následují v srpnu a září. Bohoslužby se v katedrále konají pouze o nedělích, a to v 10.30 a v 18 hodin. Mimo mše a koncerty je zde zavřeno.

DO KRYPTY NA VÝSTAVU
Olomoucká katedrála sv. Václava je během prázdnin otevřená pro veřejnost od 7 do 18 hodin. Mše jsou pravidelně ve středu v 18 hodin a v neděli v osm a v deset hodin. Po celé prázdniny se v kryptě katedrály koná výstava historických liturgických předmětů z dómských depozitářů. Výstava je otevřena od úterý do soboty od 9 do 17 hodin, ve středu do 16 hodin a v neděli od 11 do 17 hodin.

Až do listopadu bude otevřena také věž kostela sv. Mořice s vyhlídkou na město. Pro zájemce je možná prohlídka kostela a historických varhan s odborným výkladem, je však třeba se předem domluvit na místní faře na telefonu 585 223 179.

NEJMLADŠÍ KATEDRÁLA
Během letního výletu do Ostravy nelze minout monumentální katedrálu Božského Spasitele. V této nejmladší katedrále v České republice ve stylu cihlové stavby, vybudované v letech 1832 až 1888, se spojil prostorový typ starokřesťanských bazilik a novorenesance. Turista si na schodišti před hlavním vchodem může chvílemi připadat jako v některém z italských měst. Během dne je otevřena předsíň katedrály, kterou od prostoru kostela odděluje kovová mříž. Věřící a náhodní návštěvníci mohou k modlitbě využít pouze tento prostor s klekátky. Interiér lze zhlédnout během bohoslužeb, které jsou pravidelně v 7.30 a v 18 hodin. Pouze v sobotu tu ranní mše není. V neděli se v katedrále slouží také v 9.30 hodin a večerní mše svatá je až v 19 hodin.

ZPOŽDĚNÁ REKONSTRUKCE
Také plzeňská katedrála sv. Bartoloměje prochází opravami. Biskupství upravuje presbytář hlavního chrámu nejzápadnější české diecéze. Proto se zde během celého léta nekonají bohoslužby. Podle původních předpokladů měla být tato etapa rekonstrukce, která se týká především podlahy a postranních sedadel, dokončena již v květnu. Práce se však zpozdily. „Katedrála je srdcem plzeňské diecéze, proto nechceme nic uspěchat na úkor kvality,“ vysvětluje farář od sv. Bartoloměje P. Emil Soukup. Bohoslužby proto po celé léto probíhají v nedalekém kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici. Návštěvníci si mohou interiér katedrály prohlédnout od mříže u hlavního vchodu. „Po předchozím objednání na farním úřadě nebo na plzeňském biskupství umožníme skupinám turistů prohlídku katedrály s průvodcem, pokud to ovšem nebude na překážku prováděným pracím“, vysvětluje P. Soukup.

Ve svatovítské katedrále na Pražském hradě je v turistické sezóně často tolik lidí, že ochranka musí uzavřít vchod a turisté čekají venku, než si ti uvnitř chrám prohlédnou.

Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay