Jak se Pobaltí chystá na příjezd papeže?
Vydání: 2018/38 Papež svolává biskupy, 18.9.2018, Autor: Kateřina Koubová
V předvečer papežovy návštěvy pobaltských zemí – Estonska, Lotyšska a Litvy – odpověděl na dotazy KT PHILIPPE JOURDAN, francouzský biskup, který od roku 2005 působí jako apoštolský administrátor Estonska. Od roku 1996 tu byl generálním vikářem.
Philippe Jourdan. Repro KT.
Ač žijete v Estonsku, uměl byste nastínit, jaká je situace katolické církve ve všech třech pobaltských zemích?
Všude naprosto jiná. Litva je zemí katolickou (více než 80 % obyvatel). Lotyšsko čítá zhruba 25 % katolíků, ostatní jsou luteráni nebo ruskojazyční ortodoxní. A co se týče Estonska, to je země s tradicí luteránskou nebo ortodoxní, kde bylo vždycky katolíků poskrovnu. K náboženství se zde lidé hlásí jen málo – 75 % jich říká, že jsou bez vyznání, a proto je často srovnáváno s Českou republikou. Ale vaše země má katolickou tradici, zatímco Estonsko nikoliv.
V Estonsku ovšem katolíků přibývá. Lze si to nějak vysvětlit? Je to trend, který lze spatřit i v jiných církvích?
Katolická církev v Estonsku je maličká, má šest až sedm tisíc členů (z 1,3 milionu obyvatel). A byla ještě menší – počátkem 90. let měla kolem 2500 lidí a na počátku 70. let zde katolíci dokonce takřka nebyli, bylo to asi jen pět nebo šest lidí. A pobývali zde ještě také Němci z Ruska, kteří čekali na povolení opustit Sovětský svaz.
V průběhu let se pak zejména v intelektuálním prostředí Tallinnu a Tartu začal šířit příklon ke katolické církvi, došlo k určitému počtu obrácení, což trvá dodnes. Doufáme, že příjezd Svatého otce toto hnutí posílí. Obecně je náboženská situace v Estonsku poznamenána sekularismem a ateismem. Návštěva papeže je zde proto mnohem více než v Lotyšsku nebo Litvě určitou „výzvou“, kterou Svatý otec přijímá s radostí.
Ovlivňuje sousedství s Ruskem jen politiku, nebo nějak také církev?
Katolická církev v Estonsku je sice malá, ale má tu výhodu, že není spojena s žádnou národností, skládá se takřka půl napůl z Estonců a rusky mluvících obyvatel. Pro nás je tudíž snazší než pro luterány nebo pro ruské ortodoxní tvořit most mezi dvěma komunitami.
Jak se země připravuje na návštěvu Svatého otce?
Estonci se připravují na přijetí papeže Františka s nadšením! A to nejen katolíci, ale i ostatní křesťané, a také mnozí lidé bez vyznání. Nedávno mi člen estonské vlády, luterán, řekl: „Pro nás luterány je dnešní papež zcela jistě hlava těla Kristova ve světě!“ Tato věta, která je bezesporu teologicky nepřesná, ukazuje, s jakým zaujetím se nekatolíci chystají na příjezd Svatého otce.
Vím o českých kněžích a řeholních sestrách, které spolupracují s estonskou církví. Můžete nám o tom říci něco bližšího?
Nezapomeňme, že katolická církev v Estonsku má vztah k té české. Kongregace Sester Neposkvrněného Početí Panny Marie z Králík (a původně z Olomouce) zde působila během sovětské éry jako jediná řeholní kongregace. Nyní pečuje o katolickou školu v Tartu, kam chodí asi 500 žáků, a je v tomto univerzitním městě velice považovaná.
(kk)
Sdílet článek na:
Sekce: Články, Zpravodajství