Internován a vypovězen z milované vlasti

Vydání: 2004/19 Mariánská zbožnost, 2.9.2004, Autor: Štěpán Plaček

Policie odložila případ arcibiskupa Berana
Nikdo nebude potrestán za to, že pražský arcibiskup Beran strávil 14 let v „domácím vězení“, ani za to, že po svém jmenování kardinálem v roce 1965 byl donucen nenávratně opustit tehdejší ČSSR.


Komisařka Mária Veselá z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) konstatovala, že v případě Beranovy internace došlo k trestnému činu „porušení povinnosti veřejného činitele“. Proti tehdejším aktérům však nelze zahájit trestní řízení - jsou totiž po smrti.

BĚHEM JEDNOHO DNE
Údajný přestupek, který byl důvodem pro internaci, měl spočívat v tom, že arcibiskup vykonává duchovenskou činnost, aniž složil slib věrnosti republice. Během jednoho dne proběhlo celé trestní řízení, vyřízení odvolání, které arcibiskup ihned podal, určení místa internace i dopravení Berana na toto místo. Archivní materiály ukazují, že za celou záležitostí stály příkazy KSČ, Státního úřadu pro věci církevní, prezidenta republiky a vlády. Jejich zájmem bylo další oslabení vlivu církve v Československu. Arcibiskup Beran patřil k těm, kdo vyjadřovali nesouhlas s kroky proti církvi.

Internace trvala na různých místech až do roku 1963. Během těchto let byl Beranovi znemožněn styk se světem, omezen pohyb, kontrole podléhaly návštěvy i korespondence. I po uvolnění však arcibiskup zůstával pod bdělým dohledem úřadů.

NATRVALO V ŘÍMĚ
Papež Pavel VI. jmenoval v roce 1965 Josefa Berana kardinálem. Proti tomuto kroku československá delegace ostře protestovala. Vláda posléze všechna jednání s Vatikánem směřovala k tomu, aby nepohodlný kardinál opustil republiku a zůstal v Římě bez možnosti návratu. Vatikán i arcibiskup Beran nakonec k definitivnímu odchodu ze země svolili. Jedním z dojednaných bodů bylo, že vedení pražské arcidiecéze se ujme František Tomášek. Dne 19. února odletěl Beran do Říma spolu s se zástupcem Vatikánu Cassarolim.

PŘÍPAD SE ZDOKUMENTUJE
„Upřímně doznávám, že odlet mi ztrpčovalo vědomí, že jsem vlastně vypovězen z vlasti, kterou tolik miluji,“ uvedl kardinál Beran ve svém dopise ministrovi kultury pár týdnů poté, co s těžkým srdcem definitivně opustil zemi. V Římě se mohl zúčastnit zasedání Druhého vatikánského koncilu, kde ve svém projevu obhajoval náboženskou svobodu a svobodu svědomí.

Ačkoli ÚDV případ internace a vyhnání arcibiskupa Berana odložil, plánuje se jeho podrobné zdokumentování.

Kardinál Beran (vpravo) na audienci u papeže Pavla VI. v prosinci 1968

Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay