Hodina dobrovolného vězení

Vydání: 2004/13 Aby děti byly šťastné, 5.9.2004, Autor: Dagmar Volencová

MEZINÁRODNÍ SOLIDARITA VYTVÁŘÍ TLAK NA KUBÁNSKÝ REŽIM
Pětasedmdesát hodin odseděly v minulém týdnu osobnosti českého veřejného života v symbolické cele na Václavském náměstí. Každou hodinu dobrovolné nesvobody věnovaly jednomu kubánskému politickému vězni. Režim Fidela Castra totiž zůstává jednou z posledních rezervací komunismu.


Na jaře 2003 vynesly soudy na "ostrově svobody" vysoké tresty v procesech s tamními disidenty - 75 lidí poslaly do vězení na šest až osmadvacet let. Vlnu nebývalé represe způsobil především projekt Varela, obdoba Charty 77, a petiční akce více než 25 tisíc Kubánců vyzývající parlament ke změně nedemokratických zákonů. Pro režim byla nebezpečná i aktivita nezávislých novinářů a jejich pokusy o samizdat.

Pražský happening, který na podporu odsouzených kubánských disidentů zorganizovala společnost při České televizi Člověk v tísni, podpořil též biskup Václav Malý. "Vězni kubánského režimu jsou v ohrožení života, mnozí z nich byli vzhledem ke svému věku odsouzeni vlastně na doživotí. Jen mezinárodní solidarita je s to vytvořit účinný tlak, aby komunistický režim povolil," uvedl biskup Malý a zdůraznil, že svoboda, kterou požíváme, není samozřejmá: "Nám se totalitní režim jeví jako vzdálená minulost nebo jako něco, co nemůže přijít, ale tohle nebezpečí existuje," doplnil.

NEJSTE NA TO SAMI
Symbolickou hodinu za mřížemi strávil kromě předsedy Senátu Petra Pitharta, hudebníka Jaroslava Hutky či sportovce Lukáše Pollerta a mnoha dalších i Aleš Jaluška, který působí jako kaplan ve valdické věznici. "Jde o to říct těmto lidem, kteří beznadějně sedí v kubánském vězení - Nebojte se, nejste na to sami. Vím, jak to před časem pomáhalo našim disidentům," vysvětlil duchovní.

Tato protestní akce je součástí dlouhodobé kampaně Člověka v tísni proti Castrovu režimu. Stejné tlaky, ovšem jinými prostředky, vyvíjí delší dobu i česká diplomacie. Kvůli nim si ovšem Česká republika v polovině března vysloužila z úst ministra zahraničí Kuby Felipe Péreze titul "opovrženíhodný lokaj Spojených států".

V symbolické cele si hodinu odseděl i šéfredaktor Respektu Tomáš Němeček.

Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay