Hledají se nahrádní tátové a mámy

Vydání: 2005/1 Máš, cos od života čekal?, 3.1.2005, Autor: Kateřina Beščecová

Jediným prostředím, kde se může dítě zdárně vyvíjet, je rodina. Ale protože ne každé dítě má to štěstí, existuje zde občanské sdružení Natama (Náhradní táta a máma). To jako první v České republice zavádí tzv. „profesionální pěstounskou péči“, o které jsme hovořili s ředitelkou sdružení sdružení Petrou Vrtbovskou.

Jaký je rozdíl mezi běžnou pěstounskou péčí a tou „profesionální“?

Rozdíl je menší, než by se z názvu mohlo zdát. Obě mají společný cíl: aby děti byly přijaty do rodiny a tam i dospěly, aby zažily intimní prostředí rodiny, naučily se sociálním kontaktům. Je to možnost, že o dítě bude pečováno. Těch „tradičních“ pěstounů (jak jim říkáme), je bohužel velmi málo. Navíc ne vždycky stačí touha po dítěti. Děti, které byly opuštěné, týrané a dlouhou dobu žily v ústavu, potřebují intenzivní péči lidí, kteří znají jejich problém. A v tom je ta „profesionální“ jiná: zjistilo se totiž, že pěstoun - kromě toho, že dítěti dává lásku a přijímá ho, což je nutná podmínka - by měl velmi dobře rozumět tomu, co se dítěti stalo, mít trvalou odbornou podporu a žít ve finančním zabezpečení. Právě tyto věci, důkladnou přípravu i konzultační telefonní linku fungující 24 hodin denně, nabízí profesionální pěstounství. Prevence rozpadu pěstounské rodiny je u nás na prvním místě.

Existuje řada žen, které by si přály mít děti, ale nenašly vhodného partnera. Mohlo by být pěstounství cestou právě pro ně?

Pro nás není klientem dospělý člověk, který má potřebu mít dítě, naším úkolem je dobře pečovat o dítě v pěstounské péči. Když hledáme vhodného pěstouna, vždy vycházíme z potřeb dítěte. A ty mají mnoho aspektů: zdravotní, vzdělávací, vývojové, jeho vlastní příbuzenské vazby a citové vztahy k původní rodině... Na základě toho pak hledáme pěstouna, který je schopen tyto potřeby dítěte naplnit a ve spolupráci s námi se o něj starat.

Zmínila jste finanční zabezpečení. Co si pod tím lze představit?

Profesionální pěstouni, kteří spolupracují s naší organizací, dostávají příspěvek 7000 korun měsíčně na dítě. Vycházeli jsme ze zkušeností tradičních pěstounů – našich i zahraničních. Když se lidé rozhodují o pěstounské péči, přebírají zodpovědnost i za materiální stránku. Ale když mamince do rodiny přibude dítě, které potřebuje maximální pozornost, a ona už nemůže chodit do práce, měla by vědět, že ji stát ocení za to, co dělá, a že zároveň může koupit sobě i dítěti něco, co jim ulehčí život.

Natama vznikla teprve nedávno. Jaká je nyní její kapacita?

Na podzim jsme zahájili kampaň na získávání nových pěstounů, takže k nám přicházejí lidé a ptají se na podrobnosti. V tuto chvíli máme asi 20 vážných zájemců o profesionální pěstounskou péči, kteří však musí projít důkladným systémem přípravy. První „naše“ rodiny tedy budou připraveny přijmout dítě v dubnu 2005. Nicméně v průběhu doby, kdy naše organizace vznikala a lidé se o ní dozvídali, přicházeli někteří ještě dříve, než jsme zahájili kampaň. Takže v tuto chvíli už spolupracujeme se dvěma rodinami a jedna z nich už pečuje o dítě.

Co nyní Natama nejvíc potřebuje?

Protože hledáme rodiny pro děti, nejlépe nám lidé pomohou tím, že se budou zajímat, jak by se o tyto děti mohli postarat. Ne vždy se jedná o dlouhodobou pěstounskou péči. Může být i krátkodobá - např. péče o náhle osiřelé děti nebo nezletilé maminky. A může to být také úlevná péče, třeba v případě, kdy jsou s dítětem vážné problémy, a pěstounské rodině pak vypomáhá jejich tetička.

Co nás trápí, to je jakási nedůvěra orgánů státní správy, které mají špatné zkušenosti s neziskovými organizacemi. Nám se někdy velmi těžko daří vysvětlovat, že jsme organizace velmi průhledná, odborná a že pracujeme ve prospěch dětí. Vysvětlování bývá velmi únavné, takže nám hodně pomůže pochopení a otevřenost lidí. Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 22 30. května – 5. června 2023

Za pár dnů z nich budou kněží

Pán Bůh povolává ke kněžství rázně a náhle, jindy tiše a pomaličku, ale vždy ponechává svobodu odpovědět. O povolání i kněžských vyhlídkách jsme hovořili se…

celý článek


Požehnání za volant i řídítka

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Na kole do Polska či Bavorska

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Ať objeví, že se mají rádi

„Mami, ségra je zlá, už si s ní nikdy nebudu hrát. – Tati, ten brácha otravuje, furt za mnou leze, udělej s tím něco.“ Vztahy mezi sourozenci dávají rodičům někdy…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay