Hitler a holocaust

Vydání: 2004/19 Mariánská zbožnost, 2.9.2004, Autor: Jaroslav Šebek

Šestidílný německý dokument Hitler a holocaust se na obrazovkách České televize nemohl objevit ve vhodnější době. V posledních měsících se totiž v Evropě projevují příznaky rostoucí vlny antisemitismu, související zejména s vývojem na Blízkém východě. Projevy antisemitismu se přitom nevyhnuly ani Německu, kde před několika měsíci označil poslanec CDU v německém parlamentu Martin Hohmann Židy za „národ lidí páchajících zločiny“ a odkázal přitom na masové popravy z doby bolševické revoluce v Rusku. Zpochybňovány jsou v poslední době i hrůzy holocaustu (jako např. v knihách anglického autora Davida Irvinga, který popírá existenci osvětimských plynových komor).

V dokumentárním cyklu byly podrobně vylíčeny metody nacistického postupu vyhlazení židovského etnika i nelidské podmínky života v ghettech. Informace se týkaly také forem židovského odporu, z nichž nejznámější bylo povstání ve varšavském ghettu v roce 1943 a vzpoury v Treblince a Sobiboru. Pozoruhodné byly zejména první díly, které zmiňovaly zločiny na židovském obyvatelstvu, páchané nacisty po napadení Sovětského svazu v červnu 1941. Dokument připomněl rovněž roli policejních složek, tvořených především obyvatelstvem pobaltských států, které tehdy při vraždách aktivně napomáhaly. Zazněla zde i zmínka o laxním přístupu západních velmocí k zásahu proti vyhlazovacím táborům, k němuž vyzývaly například polské odbojové organizace. Je dobře, že právě tato skutečnost byla ve filmu řečena, hlavně s ohledem na časté výtky na adresu katolické církve a papeže Pia XII. za jejich údajnou nečinnost ve prospěch pronásledovaných Židů v době druhé světové války.

Autorem scénáře byl známý německý historik a novinář Guido Knopp, osvědčený autor řady dokumentárních zpracování nacistické éry. Fakt, že ve filmu zazněla svědectví jak obětí, tak vykonavatelů zločinů, přispěl k dosažení emocionálně silných sdělení. Ve výpovědích členů represivních složek zaznívala sice lítost nad jejich činy a pocit viny, ale poměrně často se snažili omluvit své jednání smyslem pro povinnost. V zážitcích přeživších vězňů se zase opakovaně objevovala otázka, proč z nacistického pekla vyvázli právě oni. Mnohokrát přitom také zaznělo, že traumata vyhlazovacích táborů krutě poznamenala i jejich poválečné osudy. Divák jistě vedle koncepčního pojetí dokumentu ocenil i velké množství dosud nezveřejněných filmových materiálů. Výsledkem tedy byl aktuální a současně velice zajímavý počin. Sdílet článek na: 

Sekce: Kultura, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay