Eucharistický kongres v Anglii po 110 letech
Vydání: 2018/37 Rok pomáhali. Jak je to změnilo?, 11.9.2018
Liverpoolem po jedenácti desetiletích prošlo eucharistické procesí. Britští katolíci takto zatím naposledy vzdali veřejnou úctu eucharistii v roce 1908, aby dodali identitu a sílu své církvi poté, co jim bylo až do roku 1829 zakázáno volit a být volen, kupovat pozemky a vyznávat svou víru.
Británie zažila největší katolické shromáždění od návštěvy papeže Jana Pavla II. v roce 1982. Snímek Biskupská konference Anglie a Walesu
Nyní šlo zároveň o největší katolické setkání v zemi od roku 1982, kdy ji navštívil papež Jan Pavel II. Průvodu se zúčastnilo na deset tisíc lidí.
Kardinál Vincent Nichols uvedl, že průvod probíhal v duchu „modlitby a pokání“ po nedávných skandálech, které rozkryly zneužívání dětí v minulosti. „V našich krocích není žádná pýcha nebo triumfalismus,“ upřesnil.
„Naše církev má dnes přesně definované místo ve veřejném prostoru,“ vysvětlil pomocný biskup Birminghamu Robert Byrne, který zároveň předsedá organizujícímu sdružení Adoremus. „Jsme evangelizující církví v hluboce sekularizované společnosti a poselství, které předáváme v otázkách bioetiky, antikoncepce, potratu a homosexuálních svazků, je silně nepohodlné. Abychom zdůraznili kontinuitu s posledním eucharistickým kongresem, kdy bylo Spojené království oficiálně misijním územím, požádali jsme účastníky o zaplacení téhož registračního poplatku,“ dodal.
Tentokrát eucharistické procesí nerušily protesty jiných křesťanských sdružení, nýbrž se někteří představitelé anglikánské, metodistické a baptistické církve přidali do průvodu za Nejsvětější svátostí společně s desítkou tisíc katolických věřících.
Eucharistický kongres začal v pátek večer konferencí o různých aspektech eucharistie za účasti dvou tisíc učitelů, katechetů, laiků a kněží včetně kardinála a primase Vincenta Nicholse. V sobotu se konala mše sv. v liverpoolské aréně.
V neděli kongres završilo dvoukilometrové eucharistické procesí. Souběžně proběhlo setkání mládeže.
„Bude to příležitost, jak Bohu poděkovat za četná požehnání a potvrdit, že eucharistie je pramenem naší jednoty a to nejcennější, co máme. Stále tatáž a stále nová. Jistě, je stále důvodem ke kontroverzi mezi různými křesťanskými vyznáními, ale skutečnost, že s námi v procesí za Nejsvětější svátostí půjdou různí křesťanští představitelé, je významná,“ uvedl biskup Byrne a dodal: „Důležité je využívat všech prostředků ke svědectví o evangeliu. Práce liverpoolské církve v mnoha charitních domovech pro zdravotně postižené či staré lidi anebo problematickou mládež vydá za tisíc slov.“
(vaticannews, bbc, cbcew)
Sdílet článek na:
Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články