Do služby se chystá 11 novokněží

Vydání: 2022/26 Rok rodiny vrcholí v Římě, 21.6.2022

Od soboty je brněnská diecéze bohatší o tři kněze a jednoho jáhna. Tento víkend následují kněžská svěcení v Olomouci a Českých Budějovicích. Další bude 2. července na Velehradě.

 
Kněžské a jáhenské svěcení v Brně. Snímek Dušan Kadlec/Člověk a Víra


Kněžské svěcení z rukou brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho přijali Josef Janoušek z Moravských Budějovic, Jan Kříž z Blížkovic a novoříšský premonstrát Štěpán Jiří Novák. Novým jáhnem byl vysvěcen bohoslovec Tomáš Zámečník z farnosti Brno–Bystrc. „Vstupujete do života tajemství s Bohem, do služby, ve které se máte stát darem pro druhé. Tak ať to naplníte. Všichni se za vás modlíme,“ řekl mimo jiné ve své promluvě biskup Cikrle.

Josef Janoušek z Moravských Budějovic byl přitom v pořadí 250. knězem z celkového počtu 252, které za dobu svého působení od roku 1990 biskup Cikrle vysvětil. Jinak bylo od roku 1777 až do letošního 18. června v brněnské diecézi vysvěceno 4 042 diecézních i řeholních kněží. „Jubilejní čtyřtisící kněžské svěcení udělil biskup Vojtěch Cikrle 5. října 2012 Josefu Kubešovi. V současné době působí v brněnské diecézi 242 diecézních a 72 řeholních kněží,“ připomněla mluvčí biskupství Martina Jandlová.

Týdenní přípravu v podobě duchovních cvičení již mají za sebou čtyři budoucí novokněží olomoucké arcidiecéze. Absolvovali ji minulý týden na Velehradě společně s osmi kandidáty jáhenství. „Mlčením a modlitbou jsme se připravovali na chvíli, kdy se při kněžském svěcení zcela odevzdáme Bohu. Modlil jsem se za věrnost svému povolání, protože této ctnosti se dnes ve světě nedostává. A protože mám zvláště rád Pannu Marii a Velehrad je i mariánské poutní místo, prosil jsem ji o přímluvu, abych v náročné kněžské službě obstál,“ shrnul své dojmy z týdenních exercicií Pavel Fiala ze Křtomile na Přerovsku, který poslední rok sloužil jako jáhen v kroměřížské farnosti Panny Marie. Kněžské svěcení on i jeho kolegové přijmou v sobotu 25. června od 9.30 v katedrále sv. Václava.

O půl hodiny později ve stejný den začíná kněžské svěcení v Českých Budějovicích v katedrále sv. Mikuláše. Z rukou biskupa Vlastimila Kročila ho přijmou Pavel Kasal a petrin Martin Matouš Vávra. Druhého července pak přijmou kněžské svěcení od 14.30 dva jezuité – Jiří Hebron a Václav Novotný.

LENKA FOJTÍKOVÁ a JIŘÍ GRAČKA

 

 

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay