Diecéze - partikulární církev
Vydání: 2004/9 Křesťanství a internet, 8.9.2004, Autor: Štěpán Plaček
TEOLOGICKÁ KONFERENCE V HRADCI KRÁLOVÉUkázat diecézi - partikulární církev - v souvislosti s tajemstvím vztahu mezi Kristem a jeho Církví bylo jedním z cílů konference v Hradci Králové. Kromě teologických východisek přiblížili odborníci také vznik, historii či významné světce této diecéze, která letos slaví 340. výročí svého vzniku.
Smrt a vzkříšení Ježíše Krista - právě tato událost stála u zrodu Církve. Všude, kde je možné tuto zakládající událost zpřítomňovat, je živá a hodnotná církev Kristova. Ač se projevuje a uskutečňuje v různorodých formách a Písmo ji popisuje různými obraznými pojmy (tělo, církev, stádo, nevěsta, dům aj.), představuje Církev tutéž identickou realitu. Představuje tak jednotu v mnohosti, přičemž výrazem této jednoty je společná účast na jednom Chlebě-Eucharistii. Zhruba v tomto rámci se pohyboval příspěvek P. Jaroslava Brože, který přiblížil novozákonní východiska tématu partikulární církve.
CÍRKEV A TROJICE
Dogmatický teolog Ctirad Václav Pospíšil naznačil souvislosti mezi tajemstvím partikulární církve a tajemstvím Trojice. Církev by podle Pospíšila měla být prostoupena trojičním pojetím Boha. Vzhledem k tomu, že ve vnitřním životě Otce, Syna a Ducha Svatého je zakotveno bezvýhradné sebedarování, bezpodmínečné přijetí a dialogičnost, je trojiční pojetí Církve mimo jiné lékem na polarizaci. Pospíšil též přiblížil partikulární církev jako místo vrůstání tajemství nadpřirozeného života do konkrétní kultury, tedy problematiku inkulturace. I v tomto rozměru je místní církev podobná Ježíši, jenž se narodil do určité kultury, tu si osvojoval a jejím prostřednictvím zjevoval skrytá tajemství.
Dále se teologové zabývali diecézí z hlediska kanonického práva (Edward Górecki), pastorální reflexe (Petr Žůrek) či liturgického rozměru místní církve (Walerian Bugel).
V další části se odborníci zabývali různými aspekty královéhradecké diecéze. Vladimír Hrubý poskytl přehled jejích dějin, Jan Royt sledoval ikonografii českých zemských patronů na jejím území a na závěr si Petr Piťha všímal významu úcty ke svatému Klementu Římskému jakožto hlavnímu patronu diecéze. Sdílet článek na:
Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články