Dante Alighieri – prorok naděje

Vydání: 2021/14 Velikonoce s papežem, 30.3.2021, Autor: Alena Scheinostová

Oslavy 700. výročí úmrtí předního italského básníka Danta Alighieriho oficiálně zahájili v Itálii 25. března. Právě v tento den podle badatelů začala literární pouť hrdiny Dantovy Božské komedie Peklem, Očistcem a Rájem.


Do oslav 700. výročí smrti proslulého básníka Danta Alighieriho se zapojila po svém i starobylá neapolská čokoládovna Gay-Odin: zdejší cukráři vyrobili dvoumetrové a třísettřicetikilogramové čokoládové vejce s básníkovým portrétem a verši z Božské komedie. Jako největší čokoládové vejce na světě je zapsali do Guinessovy knihy rekordů. Snímek Profimedia


„V současném okamžiku dějin, zatemněném hlubokou nelidskostí a nedostatkem důvěry a vyhlídek do budoucna, nám postava Danta – proroka naděje a svědka lidské touhy po štěstí – přináší slova a příklady, které nás povzbuzují na naší cestě,“ napsal papež František v apoštolském listu, který vydal k této příležitosti a nazval jej „Candor lucis aeternae“ (Jas věčného světla).

Dante Alighieri (1265–1321) se pokládá za průkopníka renesančního písemnictví a otce spisovné italštiny, ale zvláště pro své obsáhlé dílo Božská komedie také za teologa, který literárně sklenul myšlení Tomáše Akvinského a dalších scholastiků.

V této obsáhlé didakticko-alegorické básni, na níž pracoval dvacet let, Dante shrnul dosavadní poznání a vrcholně středověké představy o lidském i božském a o tomto i posmrtném životě.

Ačkoli básníkův život poznamenal vleklý spor s tehdejším papežem Bonifácem VIII. (Dante si jím vysloužil vyhnání z rodné Florencie a nakonec dožil v Ravenně) a jeho spis De monarchia (česky překládaný O jediné vládě) byl ještě v roce 1900 na církevním Indexu zakázaných knih, nacházejí novodobí papežové v jeho díle silnou inspiraci.

Jak připomíná aktuální Františkův list, už Benedikt XV. označil Danta ve 20. letech 20. století v encyklice In praeclara summorum k 600. výročí jeho smrti za „křesťanského básníka“, který „řečí takřka božskou vyzpíval křesťanské ideály, jejichž úchvatnost a jas kontemploval celou duší“. Jen v Božské komedii je 588 citátů z Bible. Dantovu věrnost víře vyzdvihl poté papež Pavel VI. roku 1965 v apoštolském listu Altissimi cantus k 700. výročí básníkova narození a všem účastníkům Druhého vatikánského koncilu věnoval výtisk Božské komedie. Opakovaně Danta ocenil i Jan Pavel II.

Papež František v listu „Candor lucis aeternae“ vidí v Dantově díle integrální součást evropské kultury, která zrcadlí její křesťanské kořeny, a pobízí k jeho znovuobjevení a porozumění v teologickém duchu. Podle papeže básník „žádá, abychom ho vyslechli a následovali, stali se jeho druhy na cestě, protože nám také dnes chce ukázat, kudy vede cesta ke štěstí, kde je přímá cesta k plnému prožívání našeho lidství, k překonání tmavých lesů, v nichž ztrácíme orientaci a důstojnost“.

Papežská rada pro kulturu pod vedením kardinála Gianfranca Ravasiho naplánovala na letošní rok sérii akcí. Na webu Vatikánské knihovny vaticanlibrary.va zahájila v angličtině a italštině dantovskou výstavu rukopisů, starých tisků, rytin či pamětních medailí, kterou bude postupně rozšiřovat. Vatikánská muzea zpřístupnila řadu děl ze svých fondů, jež k Dantovi nebo jeho práci odkazují; v Apoštolském paláci se nacházejí například dva všeobecně známé Dantovy portréty od Raffaela Santiho. V plánu jsou konference i bohoslužby.

Ve Florencii, kde se Dante Alighieri narodil, vztyčil sochař Giuseppe Penone na jeho počest 22 metrů vysoký umělý strom. Ten symbolizuje obraz ráje z Božské komedie jako „stromu pověčného, který žije od vrcholu, vždy plody má, neztrácí listí svého“, jak stojí v 18. zpěvu Ráje.

ALENA SCHEINOSTOVÁ
 


 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, ČlánkyAktuální číslo 16 13. – 19. dubna 2021

Co nám covid dal a vzal

Jak se pandemie podepisuje na životě církve a samotných věřících? Přibylo online přenosů bohoslužeb, na řadě míst se lidé aktivněji zapojili do služby.

celý článek


Oltář z Brna se stěhuje do Říma

Minulou středu byla zahájena demontáž obětního stolu v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově. Poté 1,1 tuny těžký oltář, jehož autorem je řezbář, sochař…

celý článek


Pastorace je možná i ve virtuálním světě

Originální způsob, jak se i za pandemie setkat s dospívajícími ze své diecéze, nabízí mohučský biskup Peter Kohlgraf. V neděli 18. dubna odpoledne se za nimi vydá do online…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay