Budou rozhodovat genetické testy?
Vydání: 2004/21 Úcta k rodičům, 2.9.2004, Autor: Antonín Hošťálek
Závažné etické téma: preimplantační diagnostikaEtické problémy v medicíně se stávají důležitým společenským tématem. Jedním z těchto problémů je tzv. preimplantační genetická diagnostika (PIGD). MUDr. Tomáš Lajkep si zvolil toto téma pro přednášku v Brně v „Bílém domě“ pro okruh křesťansky orientovaných lékařů.
„Jde o problematiku umělého oplodnění. Lékaři podávají ženě preparáty, které povzbudí tvorbu vajíček ve vaječnících,“ vysvětluje MUDr. Lajkep. “Nikdy se ale neví, kolik vajíček takto vznikne. Vajíčka se pak odeberou a nechají oplodnit spermiemi – a nikdy se neví, kolik vajíček se skutečně oplodní. Může tedy nastat situace, že vznikne pět až šest oplodněných vajíček neboli embryí. Dejme tomu, že lékaři u rodičů zjistí dispozice k nějakému geneticky přenosnému onemocnění. Jsou si vědomi, že mohou přenést do dělohy ženy jen dvě embrya. Za těchto okolností se jim zdá správné, že geneticky vyšetří všechna embrya, a přenesou jen ta, u kterých se genetický defekt nezjistil. A to je vlastním smyslem PIGD – vyšetřit embrya a vyloučit ta, která jsou nositeli nějakého geneticky zjistitelného onemocnění.“
OBAVY SE NAPLŇUJÍ
Metodu PIGD odmítají zejména křesťansky orientovaní zdravotníci. A konflikt panuje nejen mezi lékaři. Se svými rozmanitými představami přichází i veřejnost, a především sami klienti umělého oplození. Může se třeba stát, že věřící rodiče trvají na tom, aby byla ženě implantována i vážně geneticky poškozená embrya. Zde pak vyvstává otázka: Má lékař právo odmítnout podílet se na narození dítěte, o kterém předpokládá, že bude velmi vážně poškozeno?
„Pokud je embryo v děloze ženy, nemůže nikdo ženu nutit k potratu - a to ani tehdy, když je dítě vážně poškozeno. Pokud je ale embryo v laboratoři, není již vlastnické právo obou rodičů tak přesvědčivé. Někteří lékaři argumentují tím, že posláním lékaře je léčit a snižovat utrpení, kde jen je to možné. Bylo by tedy paradoxní, aby s přispěním medicíny vznikl život naplněný utrpením, když medicína má všechny prostředky to rozpoznat a takovému narození zabránit. Naplňuje se zde obava ze ztráty kontroly nad reprodukcí a z úvah o řízeném ovlivňování dědičných vlastností, které se stanou rozhodujícími pro určení hodnoty života,“ říká doktor Lajkep.
Tím, že rodiče podstupují preimplantační diagnostiku, sdělují podle lékaře svému potomku: Budeme tě velice milovat, ale jenom v tom případě, když splníš naše očekávání. Budeme tě milovat, když úspěšně projdeš genetickými testy. Sdílet článek na:
Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články