Blíží se Noc kostelů

Vydání: 2023/21 Blíží se Noc kostelů, 23.5.2023

Více než 1 700 kostelů a modliteben se návštěvníkům otevře v pátek 2. června. Organizátoři jubilejního 15. ročníku Noci kostelů dokončují poslední přípravy.


V kostele na pražském Barrandově si bude možné například poslechnout koncert na zcela nové varhany – začíná v 19.00 a ve 21.00 hod. Otevírá se také jindy nepřístupná kaple Panny Marie na Staroměstské radnici ze 14. století. Kdysi se zde konaly pravidelné bohoslužby – sloužily se před každým zasedáním městské rady, vězňům v radničním vězení nebo odsouzencům na smrt.

Brněnská diecéze se letos na Zelené hoře, v Rajhradě u Brna nebo ve Křtinách inspirovala slavným barokním architektem Janem Blažejem Santinim, od jehož úmrtí letos uplyne 300 let. Vytiskla průvodce s přehledem míst v diecézi spojených s jeho prací.

Téma „jak se staví kostel“ nabídne farnost Brno-Lesná, kde je připraveno ohlédnutí a zajímavosti z let přípravy a budování nedávno otevřeného kostela blahoslavené Restituty. Starobrněnská bazilika plánuje zase programy zaměřené na 700. výročí založení kláštera Eliškou Rejčkou.

Kde otevřou poprvé

V Olomouci se zahájení Noci kostelů odehraje v nově opraveném Červeném kostele – donedávna skladišti sousední Vědecké knihovny, která jej proměnila v místo pro vzdělávací akce (více v malém sešitě). Poprvé se do akce zapojuje bývalá jezuitská kaple Sodality (bratrstva) Panny Marie, Královny andělů. K vidění bude první mariánský obraz vytvořený umělou inteligencí. A protože jde o objekt, který je součástí utajeného prostoru ve správním archivu Armády ČR, bude vstup na komentovanou prohlídku po skupinkách. Stejně tak bude možné si v daných intervalech po skupinách prohlédnout kapli křížových sester v budově Arcibiskupského paláce. Novinkou je i před nedávnem posvěcená kaple Sestoupení Ducha Svatého v kněžském semináři, která slouží nyní řeckokatolické farnosti.

Poprvé bude také přístupný dřevěný kostelík sv. Antonína na vrchu Prašivá a po poddolování zaniklý kostel sv. Jindřicha ve staré Karviné. Po sedmileté rekonstrukci se dále otevře hřbitovní kostel v Javorníku (okres Jeseník), který nově ukáže odkryté gotické fresky.

Pozdrav z Rakouska

Noc kostelů vznikla v Rakousku a koná se tam paralelně s tou českou. Na dálku proto zdraví i rakouský kardinál Christoph Schönborn. „Mám radost, že jsou kostely otevřeny jako místa rozjímání, přemýšlení, radosti a modlitby,“ vzkazuje do Česka. „Zdá se spíše, jako by se náš svět nořil do noci: covid, válka, energetická a klimatická krize, zemětřesení a osobní starosti. Noc kostelů otevírá brány našich chrámů dokořán a je pozvánkou, abychom v křesťanských kostelech a modlitebnách hledali odpovědi. Jsem přesvědčen, že důvěra v Ježíšovo poselství nám může pomoci překonat starosti a mnohé obavy,“ píše v pozdravu. Návštěvníkům přeje, aby zakusili pokoj a načerpali sílu.

Otevře se i kaple na velmi uzavřeném místě: ve věznici. Ovšem jen pro ty, kdo si tam odpykávají trest, a zaměstnance – půjde o kapli ve věznici Příbram-Bytíz. Kromě koncertu vězeňských hudebních skupin je v plánu zážitkový workshop pro zaměstnance „Hagioterapie – biblické příběhy pro ateisty“, dále fotbalový zápas týmů personálu věznice a odsouzených o Pohár Noci kostelů. Celodenní kulturní program věznice zahájí bohoslužba s modlitebním ztišením a zakončí ho vystoupení „Dopis“ nastudované v rámci projektu Tango ve věznici. „Duchovní propojení se ‚svobodnou‘ církví je pro naše odsouzené tradičně posilující a motivující na jejich nelehké cestě k proměně sebe sama a tím i k opravdové svobodě,“ přibližuje vězeňská kaplanka Vendula Glancová.

JIŘÍ GRAČKA, TOMÁŠ KUTIL

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 22 30. května – 5. června 2023

Za pár dnů z nich budou kněží

Pán Bůh povolává ke kněžství rázně a náhle, jindy tiše a pomaličku, ale vždy ponechává svobodu odpovědět. O povolání i kněžských vyhlídkách jsme hovořili se…

celý článek


Požehnání za volant i řídítka

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Na kole do Polska či Bavorska

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Ať objeví, že se mají rádi

„Mami, ségra je zlá, už si s ní nikdy nebudu hrát. – Tati, ten brácha otravuje, furt za mnou leze, udělej s tím něco.“ Vztahy mezi sourozenci dávají rodičům někdy…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay