Biskupové prosili za odpuštění
Vydání: 2018/40 Biskupové prosili za odpuštění, 2.10.2018, Autor: Jiří Prinz
Tisíce lidí na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi oslavily minulý týden svátek patrona české země sv. Václava.
Národní svatováclavská pouť začíná. Jáhni přinášejí lebku svatého Václava. Snímek ČTK
Atmosféra blížícího se 100. výročí vzniku samostatného Československa prostupovala letošní Národní svatováclavskou poutí. Hned v úvodu bohoslužby připomněli čeští a moravští biskupové viny a selhání, jichž jsme se jako církev v uplynulém století dopustili, a při úkonu kajícnosti poprosili Boha za odpuštění.
„Vyznáváme nesvornost, nedostatek lásky a tolerance; spoluvinu na tragických úsecích našich dějin,“ řekl brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul. „Vyznáváme nevraživost, nedostatek porozumění, pochopení a spolupráce mezi námi křesťany; spoluvinu na oslabení naší státní a národní existence,“ doplnil ho plzeňský biskup Tomáš Holub, na nějž navázal litoměřický biskup Jan Baxant: „Vyznáváme nekritickou stranickost a národnostní nesnášenlivost; spoluvinu za nedostatečné odhodlání uhájit demokratické soužití a důstojnost člověka.“ Úkon kajícnosti pak uzavřel pražský pomocný biskup Zdenek Wasserbauer: „Vyznáváme nejen nedostatek odvahy, ale také projevy zbabělosti; spoluvinu za zradu a ztrátu svobody.“
Hlavním celebrantem slavnostní bohoslužby byl olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Kázání měl kardinál Dominik Duka, který se ohlédl za uplynulým stoletím. Vzpomněl oběti, které během dvou světových válek a dvou totalitních režimů přinášeli lidé za svobodu své vlasti. „S tímto vědomím bychom se měli zamyslet nad naším vztahem k národu, k našim dějinám a k naší vlasti,“ uvedl kardinál Duka. A dodal: „Jak dalece jsme připraveni ochotně svou zem chránit a zajistit v ní bezpečný domov dětem, starcům i nám samým?“ Připomněl i osobnost zakladatele Československa T. G. Masaryka. „Zamysleme se nad tím, kým a na jakých základech byl tento nový stát zbudován. Myslím, že je na výsost pokrytecké pod praporem tohoto muže bojovat proti křesťanům a našim církvím upírat plné právo na částečné vyrovnání státu s církvemi a náboženskými společnostmi,“ uzavřel kázání kardinál.
V závěru bohoslužby pozdravil poutníky i emeritní arcibiskup portlandské arcidiecéze John George Vlazny, který je potomkem českých přistěhovalců do USA. „Jakýkoli sen, který stojí za námahu, se může uskutečnit,“ uvedl v souvislosti se vznikem Československa v roce 1918. Následovala česká a slovenská hymna a Svatováclavský chorál.
Pěší poutníci letos i s ČT
Mezi poutníky byli i mnozí, kteří do Staré Boleslavi připutovali pěšky. Byla mezi nimi i zhruba čtyřicetičlenná skupinka věřících, kteří se na poutní místo vydali v časných ranních hodinách z pražského kostela sv. Bartoloměje v Kyjích. Přes Rajskou zahradu, Satalice a Radonice doputovali až do Brandýsa nad Labem, kde jim požehnal kardinál Dominik Duka. Odtud se odebrali do Staré Boleslavi na poutní bohoslužbu. „Letošní pouť byla zvláštní v tom, že nás po celou trasu doprovázela Česká televize, která z naší pouti také připravila reportáž a v přímém přenosu o nás informovala na Facebooku. Bylo mezi námi i několik poutníků, kteří šli takto poprvé a říkali mi, že byli poutí naprosto uchváceni,“ svěřil se organizátor akce P. Edward Walczyk.
JIŘÍ PRINZ
Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články