Beatifikace obětí válečného násilí

Vydání: 2022/25 Papežská audience pro premiéra Fialu, 14.6.2022, Autor: Alena Scheinostová

Deset alžbětinek – mučednic z konce druhé světové války blahořečil minulou sobotu v polské Vratislavi kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro kauzy svatých. Mezi nimi i sestru ze Šumperska.

 
„Věrny lásce“ – to bylo motto beatifikace desítky alžbětinských mučednic ve Vratislavi. Během bohoslužby byl slavnostně odhalen jejich společný obraz. Snímek gazetawroclawska.pl

Sestru Marii Paschalis Jahnovou (7. dubna 1916 – 11. května 1945) zastřelil voják Rudé armády v Sobotíně. Paradoxně sem na doporučení představené odešla z polské strany hranic pro větší bezpečnost poté, co rudoarmějci postoupili do Slezska a šířily se zprávy o násilí, které páchají právě i na řeholnicích. V tehdy německojazyčné oblasti v okolí Nysy od února do května 1945 zahynuly rukou sovětských vojáků – někdy i po trýznění a znásilnění – také sestry Edelburgis Kubitzki, Rosaria Schillingová, Adela Schrammová, Sabina Theinelová, Sapientia Heymannová, Adelheidis Töpferová, Melusja Rybka, Acutina Goldbergová a Felicitas Ellmererová. Nejstarší sestře Sapientii bylo 70 let. Sestra Paschalis je pohřbena na českém území v Sobotíně a s Českem ji spojuje i přízvisko, které jí věřící dali záhy po její mučednické smrti: Bílá růže z Čech.

„Blahořečení sestry Paschalis je pro nás novým povzbuzením, ujištěním, že žijeme v zemi světců a mučedníků nejen z dávných dob,“ vystihl pro KT arcibiskup Jan Graubner, předseda České biskupské konference, který tuzemskou církev reprezentoval při beatifikační slavnosti ve vratislavské katedrále. „Je také výzvou k novému pohledu na sudetskou část naší země. I tam jsou hroby světců. Věrnost Kristu a osobnímu zasvěcení Bohu až k smrti je silnou výzvou pro naši víru, která má problém s dodržováním věrnosti danému slibu,“ dodal arcibiskup.

Součástí slavnostní mše svaté, kterou přenášela polská televize, bylo odhalení obrazu nových blahoslavených, zazněl i list papeže Františka. Ten stanovil slavit památku sester každoročně 11. května. Generální postulátorka sestra Maria Paula Zaborowska přečetla před zcela zaplněnou katedrálou životopisy mučednic a poté řeholnice přinesly k oltáři vzácnou památku: mešní kalich, který se používal při liturgii v kapli sester v Nyse. Vojáci Rudé armády jej roku 1945 ukradli a nejprve používali k pití, potom do něj stříleli, takže je posetý průstřely.

„Při pohledu na tento kalich si v modlitbě a rozjímání vzpomeňme na pachatele zla a prosme Boha, aby každý respektoval život a důstojnost druhých,“ modlilo se poté shromáždění. Sestry před oltář přinesly také deset velkých svic se jmény mučednic. „Jejich mučednictví nás pobízí zamyslet se nad okolnostmi, které zažíváme dnes, v Evropě 21. století. Tváří v tvář scénám násilí, krutosti a nenávisti cítíme potřebu živit touhu po míru a pěstovat svornost gesty lásky, otevřenosti, přijetí a pohostinnosti,“ prohlásil při kázání kardinál Semeraro v narážce na Ukrajinu, za kterou byly vzápětí předneseny prosby a v ukrajinštině přečtena petice za mír. „Mír se buduje prostřednictvím konkrétních skutků nezištné lásky. To je konkrétní odpověď, kterou může nabídnout každý z nás. Nové blahoslavené jsou v tom pro nás velkým příkladem,“ dodal kardinál Semeraro.

Kongregace sv. Alžběty odhaduje, že podobně za druhé světové války zahynulo na různých místech až sto jejích sester. Celkem v Polsku, Německu a dnešním Česku rudoarmějci znásilnili podle Vatican News takřka třičtvrtě milionu žen, včetně řeholnic, a většinu z nich poté zabili.

V Sobotíně se 18. června bude slavit děkovná mše svatá. Až do 3. července si tu lze zahrát putovní poznávací hru o „Bílé růži z Čech“.

ALENA SCHEINOSTOVÁ

 

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, ČlánkyAktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay