Andrea Santoro - mučedník třetího tisíciletí
Vydání: 2006/8 Duchovní služba v armádě, 20.2.2006, Autor: Kateřina Beščecová
Po úmrtí misionáře Santora potvrdil papež návštěvu Turecka
Když
při pohřebním obřadu nedávno zavražděného misionáře Andrey Santora (který
probíhal v bazilice sv. Jana na Lateránu), označil římský vikář kardinál Camillo
Ruini tohoto kněze za mučedníka a svědka křesťanské lásky, zareagovali na to
shromáždění bouřlivým potleskem. Jak už jsme informovali v krátké zprávě v
minulém čísle KT, kardinál Ruini zároveň ohlásil, že hodlá zahájit beatifikační
proces Andrey Santora.
„Jsem vnitřně přesvědčen, že Andreova oběť má všechny předpoklady potřebné k jeho prohlášení za křesťanského mučedníka,“ řekl. Také papež Benedikt XVI. uvedl, že by si přál, aby Santorova oběť posloužila dialogu mezi náboženstvími a pokoji ve světě.
Jedenašedesátiletého Santora zastřelil v kostele v tureckém městě Trabzon šestnáctiletý mladík, který později policii sdělil, že svým činem reagoval na karikatury proroka Mohameda v západním tisku. Vražda misionáře, který v Turecku působil pět let, podle místního tisku obyvatele velmi šokovala. V převážně muslimském Turecku se zádušní mše za kněze, které předsedal apoštolský nuncius arcibiskup Antonio Lucibella, zúčastnili vedle křesťanů i zástupci muslimské komunity a čelní političtí představitelé země. Arcibiskup Lucibella, který se o Santorově smrti dozvěděl už několik minut po této události, zavražděného označil za mučedníka třetího tisíciletí.
SANTORŮV DOPIS PAPEŽI
Těsně po Santorově smrti obdržel papež Benedikt XVI. dopis od tohoto misionáře. „Četl jsem s hlubokým dojetím tento dopis, který je zrcadlem jeho kněžské duše, jeho lásky ke Kristu a k lidem, jeho nasazení pro nejmenší,“ řekl papež při generální audienci a rozhodl, že dopis bude otištěn ve vatikánském deníku L‘Osservatore Romano.
„Svatosti, píši vám jménem tří gruzínských žen z mé farnosti v Trabzonu v Turecku,“ stojí v dopise, který Santoro podepsal 31. ledna a ve kterém dále cituje své farnice: „Jsme velmi šťastné, že si vás Bůh zvolil za papeže. Modlete se za nás, chudé, zbědované po celém světě, za děti. Věříme, že vaše modlitby zasáhnou Boha přímo. Modlete se za nás, abychom nezapomínali žít jako křesťané, abychom byli dobrým příkladem pro Turky. Je toho hodně, co bychom vám rádi sdělili, ale bude-li to Boží vůle, budeme vám to moci říci tváří v tvář, až přijedete do Trabzonu.“ K textu žen pak P. Santoro dodává, že se připojuje k jejich pozvání. Zdůraznil, že krátká papežská návštěva by podpořila tamní katolické společenství, které čítá jen desítku osob (v Trabzonu tvoří 99 % obyvatel muslimové). „Pokud Bůh chce, nic není nemožné,“ napsal kněz týden před svou smrtí v závěru dopisu.
Krátce po obdržení dopisu oznámil vatikánský tiskový mluvčí Joaquín
Navarro-Valls, že papež přijal pozvání tureckého prezidenta Ahmeta Necdeta
Sezera, a ve dnech 28. - 30. listopadu 2006 tuto zemi navštíví.
* *
*
Další obětí útoku (jen několik dní po vraždě Andrey Santora) se v
tureckém Izmiru stal františkánský misionář původem ze Slovenska, Martin Kmetec.
Několik mladíků ho chytlo za krk a křičelo: „Pozabíjíme vás všechny.“ Slovenský
kněz útok ohlásil místní policii, ale ta na jeho oznámení nejprve nereagovala.
Až poté, co kontaktoval policejního ředitele, mu byla přidělena
ochrana.
Sekce: Zahraniční, Zpravodajství, Články