Vydání: 34, 31.8.2004, Autor: Kateřina Beščecová
Svatý otec navštívil Lurdy
Ve dnech 14. - 15. srpna při příležitosti 150. výročí vyhlášení dogmatu o Neposkvrněném početí Panny Marie papežem Piem IX. navštívil Jan Pavel II. francouzské poutní místo Lurdy. „V této souvislosti přijel Svatý otec do Lurd jako poutník, aby vyjádřil svůj obdiv Božímu plánu uskutečněnému v osobě Marie,“ řekl biskup Renato Boccardo, sekretář Papežské rady pro hromadné sdělovací prostředky a organizátor papežských cest.
celý článek
Vydání: 35, 31.8.2004, Autor: Jan Kastner
České fandovství ve filmech Mistři a Non plus ultras
Také si myslíte, že rčení „Co Čech, to muzikant“ už patří minulosti? A jenom přemýšlíte, co že by mohlo být pro náš národ typičtější v současnosti? Osobně bych jedno z možných řešení viděl: sportovní fanouškovství. Ne hned sportu jako celku, ale jeho dvou divácky nejoblíbenějších druhů – hokeje a kopané.
celý článek
Vydání: 35, 31.8.2004
Na činnost mladých katolíků navážou dobrovolníci
Desítky mladých katolíků strávily léto v Zátoru u Krnova v ostravsko-opavské diecézi. Přespávali na místní faře a během dne připravovali program pro místní děti a mládež. Ve spolupráci s obcí nabízeli zdarma pomoc při letních pracích starším lidem. Vesnice byla letos zařazena do projektu Antiochia, který se snaží probudit zájem o křesťanství v místech, kde lidé již do kostela téměř nechodí...
celý článek
Vydání: 35, 31.8.2004
Setkání mládeže ve Strážnici na Slovácku
Modlitby, každodenní slavení mše svaté, svátost smíření, křížová cesta, katecheze, přednášky, adorace, ale také sportovní utkání, pracovní dílny a koncerty byly náplní arcidiecézního setkání mládeže, které se minulý týden uskutečnilo ve Strážnici. Od středy do soboty našlo na Slovácku přechodný domov téměř tisíc mladých lidí ze všech koutů olomoucké arcidiecéze. Někteří dokonce přišli pěšky.
celý článek
|
Vydání: 35, 31.8.2004, Autor: Vojtěch Vlček
Oběťmi komunismu byli také věřící laici
Obvykle se v souvislosti s perzekucí církve v období komunismu u nás hovoří o věznění a týrání biskupů, kněží, řeholníků a řeholnic. Méně často se dozvídáme o obětech řadových věřících. I oni byli pro své přesvědčení šikanováni, propouštěni z práce a nuceni vykonávat podřadná zaměstnání, jejich děti nemohly studovat apod. Stovky věřících laiků byly pro náboženské aktivity v 50. a 60. letech uvězněny. Někteří z nich také proto, že se postavili na obranu svých pastýřů před komunistickými mocipány, přestože věděli, co je za takovou obhajobu víry čeká.
celý článek
Vydání: 35, 31.8.2004, Autor: Zuzana Burdová
Katedrály přebudované na mešity
Další ze zemí, která se počátkem května stala naším „evropským kolegou“, je řecká část středomořského ostrova Kypru. Pro tuto republiku je dodnes typická velká zbožnost, která má své kořeny v daleké historii.
celý článek
Vydání: 36, 31.8.2004
Bohoslužba na celou noc
„S ateistou jsem se v Ugandě nesetkala,“ vysvětluje Soňa Řezníčková z projektu Adopce na dálku® Arcidiecézní charity Praha náboženskou situaci jedné z nejchudších zemí světa, kde katolíků i protestantů je po 33 procentech, vyznavačů přírodních náboženství 18 procent a muslimů o pouhá dvě procenta méně.
celý článek
Vydání: 36, 31.8.2004, Autor: Kateřina Beščecová
Při příležitosti 10. výročí Mezinárodního roku rodiny, vyhlášeného OSN, jedou mladí lidé z celé Evropy na kolech do Bruselu, aby manifestovali význam rodiny v dnešní společnosti. Celkem se spojí účastníci ze 14 zemí na čtyřech trasách (Podunajská, Pobaltská, z Pyrenejského poloostrova, z Irska).
celý článek
Vydání: 36, 31.8.2004, Autor: Ivana Jeništová
Oslavy sportovců na Svatém Hostýně
Členové a příznivci křesťanské sportovní organizace Orel oslavili 95 let od jejího založení. Stalo se tak během pouti na Svatém Hostýně o předposledním prázdninovém víkendu.
celý článek
|
Vydání: 36, 31.8.2004, Autor: Štěpán Plaček
Osud projektu Křesťanské třídy v Třinci
Základní škola ve Slezské ulici v Třinci není školou církevní. Ač jde o státní školu, vzdělávali zde léta část dětí v křesťanském duchu věřící pedagogové různých vyznání. Křesťanský náhled na svět se neomezoval jen na hodiny náboženství. Začátek vyučovacích hodin zahajovala společná modlitba, na stěnách mohli žáci číst biblické citáty, ve třídě visel kříž, v hodinách, jako je například dějepis, se děti dovídaly mj. o významných postavách církevních dějin. Tato možnost zde existovala v rámci projektu Křesťanské třídy, ověřovacího experimentu ministerstva školství. Po uplynutí více než devíti let musí kříže pryč, celkový křesťanský charakter vyučování je stírán. Rodiče spolu s církvemi uvažují o založení vlastní církevní školy. Proč?
celý článek
Vydání: 36, 31.8.2004
Problém, jak přeložit do latiny nová slova, jako je například „počítač“, „terorista“ či „kovboj“, vyřešila vatikánská nadace Latinitas...
celý článek
Vydání: 36, 31.8.2004
celý článek