Vydání: 31, 1.9.2004, Autor: Jan Paulas
Rozhovor s Josefem Beránkem o magazínech AD a Universum
Na přelomu roku se v křesťanských kruzích hodně mluvilo o zániku magazínu AD. Ten ale ve skutečnosti žije dál - ovšem jako čtvrtletní příloha Universa. Jak toto spojení s nejvýraznější křesťanskou kulturně-společenskou revuí funguje? O proměnách tváří obou periodik hovoříme s Josefem Beránkem z nakladatelství Portál.
celý článek
Vydání: 31, 1.9.2004, Autor: KT KT
Analýza z diskusí sněmovních kroužků
Ze zápisů sněmovních kroužků, které v roce 2001 diskutovaly nad textem Církev a svět, vznikla obsahová analýza. Stojí za ní členové sněmovní komise pro život a poslání laiků, kteří analyzovali 1214 stran textu. Výsledný materiál tak dává přehled o názorech účastníků na řadu styčných míst církve a společnosti - tedy oblastí, jako je rodina, výchova, vzdělání, misie či média.
celý článek
Vydání: 31, 1.9.2004, Autor: Kateřina Beščecová
Biskup Ladislav Hučko navštívil Světový kongres v Bangkoku
Šestého Světového kongresu o pastorační péči o turisty se začátkem července zúčastnilo 120 delegátů ze 30 různých zemí světa. Konal se v Thajsku, v oblasti, která je nechvalně proslulá tzv. sexuálním turismem. Překvapivý je i fakt, že Papežská rada pro pastoraci mezi vystěhovalci a turisty konferenci pořádala v zemi s 95 procenty příslušníků buddhistického náboženství.
celý článek
Vydání: 31, 1.9.2004, Autor: Jiří Macháně
Rozhovor s členem komise pro statistická východiska a analýzu
Jednou z komisí, která připravuje podklady pro druhé zasedání Plenárního sněmu katolické církve v České republice, je i Komise pro statistická východiska a analýzu. Nejen o výsledcích sčítání účastníků bohoslužeb, ale i o dalším vývoji početního stavu údů Kristova Těla jsme hovořili s jedním z členů sněmovní komise, s pastorálním teologem P. Petrem Žůrkem.
celý článek
|
Vydání: 31, 1.9.2004, Autor: Jan Paulas
O „sametové revoluci“ s historikem Jiřím Sukem
Čas od času se ta pochybnost vždy znovu vynoří: Oni se tehdy určitě dohodli. Někteří k tomu pak přidají i různé spiklenecké teorie. Že by to tedy opravdu bylo všechno jinak? O čem je řeč? O 17. listopadu 1989 a událostech, které vešly do dějin jako „sametová revoluce“. Historik Jiří Suk napsal knihu Labyrintem revoluce (vydalo nakl. Prostor), která získala cenu Magnesia Litera jako nejlepší naučný titul roku 2003. Autor při psaní vycházel mj. z magnetofonových nahrávek z interních porad Občanského fóra či z jednání delegací opozice se státní mocí.
celý článek
|
Vydání: 31, 1.9.2004, Autor: Jiří Macháně
Letošní sčítání návštěvníků bohoslužeb ukázalo (alespoň v některých oblastech) opět na pokles lidí, kteří v neděli zavítají do kostela. Celkový počet návštěvníků představuje 405 426 osob. Úbytek oproti podobnému sčítání před pěti lety představuje 9113 osob. V pražské arcidiecézi lidé v kostelích přibyli, naopak v brněnské diecézi poklesl počet návštěvníků o 11 tisíc lidí, tedy zhruba o počet, jenž navštíví v neděli bohoslužby v celé plzeňské diecézi. Několika respondentům jsme položili otázku:
Jak hodnotíte výsledky nedávného sčítání účastníků bohoslužeb a jaké příčiny má podle vás klesající počet lidí, kteří do kostelů chodí?
celý článek
Vydání: 36, 31.8.2004
Říká o církevních školách olomoucký arcibiskup Jan Graubner...
celý článek
Vydání: 32, 31.8.2004, Autor: Jan Paulas
Vyšly povídky Gustawa Herlinga-Grudzinského
“Děsí mě zlo, které nás obklopuje. Píši o něm, protože mám pocit, že jsme ovládnuti a obleženi zlem v nejrůznějších podobách. Čtenáři mi často vyčítají: ,Proč nevidíte dobro?´ Vidím je dobře. Ale domnívám se, že v literatuře se o zlu celkem málo píše. Bojím se dokonce, že kdybych do svých povídek vložil dobro, oslabil bych jejich výmluvnost. Píši v nich přece o tom, čím je zlo v dnešním světě. Přijímám nepříliš lichotivé nařčení, že jsem spisovatelem zla.”
celý článek
|
Vydání: 32, 31.8.2004, Autor: Štěpán Plaček
Akademické týdny na Pavlátově louce
„Tak jak je to s tím počasím? Nepřesuneme se dovnitř?“ obrátí se k asi stovce posluchačů protestantský duchovní, který na louce uprostřed tábora obklopeného lesem zrovna hovoří o otázce soužití křesťanů, Židů a muslimů. Z nebe občas spadne několik kapek a pár lidí, kteří sedí v „posluchárně“ pod širým nebem, raději vytahuje deštníky. „Ještě počkáme. Jestli se to spustí, tak program přesuneme,“ rozhodne po chvíli hubený opálený muž v tričku a kraťasech. Je to Jan Kováč, hlavní organizátor Akademických týdnů - čtrnáctidenní akce, která se v porevolučních letech na Pavlátově louce u Nového Města nad Metují ve východních Čechách koná již počtrnácté.
celý článek
|
Vydání: 32, 31.8.2004, Autor: Iva Tereza Grosskopfová
Pečovat je třeba nejen o duši, ale i o její chrám
Mnozí křesťané jsou dobře obeznámeni s utrpením lidí, které způsobuje jejich závislost na drogách, alkoholu či cigaretách. Pro současný svět se však jeví jako ještě horší nebezpečí tloušťka. Na nedávné tiskové konferenci v pražské Akademii věd to potvrdili odborníci na obezitu a jiné poruchy regulace tělesné váhy.
celý článek
Vydání: 32, 31.8.2004
Trpí zejména civilní obyvatelé
Stupňující se súdánský konflikt přiměl řadu mezinárodních komunit k tomu, aby na tuto situaci zareagovaly. Za 17 měsíců bojů totiž musela opustit domovy většina obyvatel regionu. Počet obětí konfliktu se odhaduje na 10–30 tisíc.
celý článek
Vydání: 33, 31.8.2004
Letně filmové školování v Uherském Hradišti
První srpnovou neděli skončila v Uherském Hradišti jubilejní 30. Letní filmové škola (LFŠ). Již tradiční desetidenní maratón (po karlovarském festivalu druhé největší prázdninové setkání milovníků filmového umění) je však ve skutečnosti o deset let starší. První letní filmový seminář se uskutečnil už v roce 1964 v jihočeských Čimelicích. Současný název tato akce získala až v rámci normalizačního zásahu roku 1975 a svou dnešní téměř „kultovní“ podobu si tato zpočátku přísně uzavřená akce vybudovala až na začátku 90. let po přestěhování do Uherského Hradiště.
celý článek