Vydání: 25, 1.9.2004, Autor: Marie Zimmermannová
Rozhovor s ředitelem Papežského misijního díla v Ugandě
P. Augustine Lukenge byl vedoucím delegace 22 dětí z Papežského misijního díla dětí (PMDD) v Ugandě, která na začátku června navštěvovala česká a moravská města. S paterem Lukengem jsme hovořili o misijní práci, potřebě povolání a situaci v Ugandě.
celý článek
Vydání: 25, 1.9.2004, Autor: Kateřina Beščecová
Pomocná ruka pro nejohroženější Albánce
V albánském Dobrači vysvětil letos koncem dubna mons. Angelo Massafra, arcibiskup ze Škoderu, klášter pro sestry Společenství duchovní cesty. Zasvěcen je Marii, Matce milosrdenství. Toho je v dnešní Albánii, která je známá vysokou mírou kriminality a chudoby, potřeba nejvíce. Sestry, které pocházejí původně ze Švýcarska, budou sloužit nejchudším a zaměří se na rodiny ohrožené krevní mstou. V Albánii si totiž tímto způsobem „vyřizuje účty“ zhruba 10 000 rodin.
celý článek
Vydání: 25, 1.9.2004, Autor: Aleš Palán
Třídenní návštěvu České republiky zakončil v neděli 13. června německý benediktin a spisovatel Anselm Grün...
celý článek
Vydání: 26, 1.9.2004, Autor: Vojtěch Vlček
Den politických vězňů - 26. červen
Pater Stanislav Lekavý prošel řadou komunistických kriminálů. Zde definitivně prohlédl povahu tehdejšího režimu, sám téměř přišel o život, nalezl víru v Boha, který jej postupně vedl skrze důležitá setkání až k přijetí kněžského svěcení o řadu let později. Dnes působí P. Lekavý na poutním místě Maria Hilf ve Zlatých Horách, na místě, které jakoby zázrakem povstalo z ruin, ke kterým ho minulý režim dovedl.
celý článek
|
Vydání: 26, 1.9.2004, Autor: Jaroslav Someš
Vzácné setkání s Antonínem Slavíčkem
Půvab a krásu české krajiny opěvovaly celé generace umělců - básníci svými verši, hudební skladatelé svými tóny a malíři barvami a štětcem. Právě mezi krajináři zaujímá jedno z čelných míst Antonín Slavíček (1870-1910). Jeho tvorba přerostla svou dobu, jeho význam přerůstá meze národní kultury. Jako žák Mařákův navázal na tradici realistické krajinomalby, přes velmi osobité pojetí impresionismu zamířil k oproštění výtvarného výrazu a k hledání vnitřního vztahu mezi člověkem a prostředím. Další vývoj umělcův byl však předčasně přerván tragickým osudem...
celý článek
|
Vydání: 26, 1.9.2004, Autor: Petr Příhoda
Pokus o analýzu nedávných voleb
Odpověď na jinou otázku, než jaká byla položena – i tak lze charakterizovat průběh „evropských“ voleb a jejich výsledky. Původní zadání („Koho chcete jako poslance do Evropského parlamentu?“) bylo shledáno nedůležitým. Co je to tedy za otázku, na kterou volby skutečně odpověděly? To se můžeme jen dohadovat. Zdá se totiž, že nezněla všem stejně.
celý článek
Vydání: 26, 1.9.2004, Autor: KT KT
Na základě nového zákona zemřou i lidé, kteří si to nepřejí
Alzheimerova choroba a demence jsou nyní v Holandsku dostatečným důvodem pro eutanazii pacientů. Rozhodlo tak před nedávnem státní zastupitelství v Utrechtu. „Pokud nemocný člověk nemá vyhlídky na uzdravení a trpí ,nesnesitelnými bolestmi´, má právo žádat o ukončení života,“ stojí v zákoně.
celý článek
Vydání: 28, 1.9.2004, Autor: Jan Paulas
O soutěži Česko hledá SuperStar s hudebním publicistou Pavlem Klusákem
Skončilo velké mediální šílenství. Česko našlo svou SuperStar! Emoce už pomalu opadávají, a tak by bylo užitečné se podívat, co mnozí s takovým zápalem sledovali a jaký byl smysl této velké mediální show. O malé zamyšlení jsme požádali hudebního publicistu Pavla Klusáka.
celý článek
Vydání: 28, 1.9.2004, Autor: Štěpán Plaček
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky propustila do druhého čtení návrh zákona o registrovaném partnerství, který má právně upravit vztah lidí stejného pohlaví. Návrh předložilo devět poslanců a poslankyň ze všech parlamentních stran kromě křesťanských demokratů.
celý článek
|
Vydání: 28, 1.9.2004, Autor: Šimon Dohnal
Sestry voršilky oslaví dvojí výročí
Dne 6. července začíná sestrám voršilkám jubilejní rok: letos uplynulo 300 let od vysvěcení kostela sv. Voršily na pražské Národní třídě a příští rok 9. listopadu oslaví sestry 350 let své přítomnosti v Praze. Voršilky (kterých je dnes v Česku 38) se po roce 1989 vrátily ke své tradiční školské a vychovatelské činnosti. V hlavním městě spravují církevní mateřskou a základní školu, komunita sester v Kutné Hoře vede gymnázium. Základní školu vedou též sestry v Olomouci. Pražská základní škola je příkladem, že o církevní školy je velký zájem, přičemž poptávka je často větší než nabídka.
celý článek
|
Vydání: 28, 1.9.2004, Autor: Jiří Macháně
S biskupem Ladislavem Hučkem o řeckokatolické církvi
Ač si to řada lidí neuvědomuje, žije spolu s římskými katolíky v naší zemi komunita věřících řeckokatolické církve. Odlišuje je jiná tradice, liturgické obřady či to, že všichni řeckokatoličtí kněží nežijí v celibátu. Přes tyto rozdíly existuje mezi oběma církvemi jednota. O řeckokatolické církvi a její dnešní situaci u nás jsme hovořili s apoštolským exarchou Ladislavem Hučkem.
celý článek
Vydání: 28, 1.9.2004, Autor: Kateřina Beščecová
Katolická charita pomáhá tropické Africe
Zhruba třicet kilometrů od rovníku v ugandském Buikwe bude stát první česká nemocnice v Africe. Otcem této myšlenky je doc. Josef Donát, který v současné době pracuje na porodnické a gynekologické klinice v Hradci Králové. Projekt vzniká ve spolupráci Arcidiecézní charity Praha a World in Need Uganda. Stavět se bude od letošního září a začátkem příštího roku by měla nemocnice začít fungovat.
celý článek