Vydání: 7, 8.9.2004, Autor: Anna Ferbie
PROGRAM FARNOSTI PŘITAHUJE I NEVĚŘÍCÍ
Plesová sezóna je v plném proudu. V Blatničce na Hodonínsku se letos poprvé uskutečnil 1. farní ples. Na programu byly soutěže, scénky a několik vstupů scholy, která se tentokrát při výběru písní soustředila i na jiný hudební žánr, než který zní obvykle v kostele.
celý článek
Vydání: 7, 8.9.2004, Autor: Jiří Macháně
Už popáté se na každoroční Hromnicové svíčkování v Ledcích u Plzně sešli o poslední lednové sobotě příznivci místního sdružení Ledovec.
celý článek
Vydání: 7, 8.9.2004, Autor: Jiří Macháně
O POKRAČOVÁNÍ PLENÁRNÍHO SNĚMU S JIŘÍM KAŠNÝM
O sněmovním procesu jsme hovořili s P. Jiřím Kašným, generálním sekretářem Plenárního sněmu katolické církve v České republice.
celý článek
Vydání: 7, 8.9.2004, Autor: Václav Prokůpek
O ČESKÉ MENŠINĚ V RUMUNSKÉ TRANSYLVÁNII
Dobrodružná krajina začíná v rumunské vesničce Metes v Transylvánii, kde žije i početná česká komunita. Příroda, oblečení, chování, vše je zde jiné. I chaloupky takové pěkně přikrčené. Mají vysoké klobouky, nejsou však pokryté došky ani šindelem, jsou jen z větviček. Komínová revoluce, kterou máme u nás už dvě stě let za sebou, sem ještě nedorazila, proto jsou střechy tolik převýšené, tlačí se jimi ven kouř.
celý článek
Vydání: 7, 8.9.2004, Autor: Aleš Palán
NÁVRAT KRÁLE: FILM, LITERATURA, MÝTUS
V roce 1959 sklízel snímek Ben Hur svou oskarovou žeň a diváci žasli: tak strhující davové scény, tak skvělé filmové efekty! Přešlo pár let: efekty jsou dnes ještě realističtější a počet komparsistů ještě mohutnější.
celý článek
|
Vydání: 7, 8.9.2004, Autor: Vojtěch Novotný
K PROBLÉMU VYROVNÁNÍ SE S MINULOSTÍ
Vedení Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze bylo nuceno zabývat se otázkou, jak se stavět k členovi akademické obce, který za komunismu spolupracoval s StB. Opět se tak otevřelo téma, které v církvi a ve společnosti ani zdaleka není vyřešeno: nebyli a nejsme jen "mučedníci", ale i "pronásledovatelé". Oficiální seznamy spolupracovníků StB i nově objevované doklady vypovídají o tom, že se mnoho křesťanů všech stavů podílelo na zlých činech bývalého režimu. Víme to nebo se to dozvídáme jeden o druhém, a minulost nás proto nepřestává stíhat; i nadále prostupuje a utváří naše jednání a vztahy.
celý článek
|
Vydání: 8, 8.9.2004, Autor: Jan Paulas
RECENZE TELEVIZNÍHO SERIÁLU
Tak už jsou tady! Známé tváře z televizní obrazovky a oblíbení baviči se sešli v jednom seriálu - Oldřich Kaiser, Bolek Polívka, Petr Rychlý, Petr Nárožný či Tomáš Töpfer. A s nimi i další herci nesporného komediálního talentu jako Karel Heřmánek, Radek Holub či Pavel Liška. Výsledkem takového rojení může být jen zaručená legrace. O čem je řeč? O novém českém seriálu Černí baroni.
celý článek
Vydání: 8, 8.9.2004, Autor: čbk
PROBĚHL MEZINÁRODNÍ DEN NEMOCNÝCH
Biskupové v diecézích navštěvovali nemocné při příležitosti Mezinárodního dne nemocných (11. února). Tento den si připomínali také věřící při bohoslužbách.
celý článek
Vydání: 8, 8.9.2004, Autor: Zuzana Burdová
Svátek zamilovaných mohli i letos návštěvníci pražského Vyšehradu strávit přímo ve společnosti sv. Valentina. Ostatky tohoto světce totiž vlastní Vyšehradská kapitula, která vloni založila tradici pouti. Bohoslužbu, při níž lopatka patrona zamilovaných zaujala čestné místo před hlavním oltářem, celebroval P. Daniel Herman.
celý článek
Vydání: 8, 8.9.2004, Autor: Štěpán Plaček
O Unii katolických žen a tématech jejich letošního sněmu si povídáme s místopředsedkyní unie Markétou Koronthályovou.
celý článek
Vydání: 8, 8.9.2004, Autor: Štěpán Plaček
SNĚM UNIE KATOLICKÝCH ŽEN O PROBLÉMECH CÍRKVE
Křesťanská žena nemusí v církvi ani ve společnosti trpět pocitem méněcennosti. Její role (matky, učitelky, vychovatelky, organizátorky aj.) je důstojná a nezastupitelná - důkazem jsou i ženy, které nacházíme v místních dějinách života církve. To bylo jedno z poselství, která zazněla na 12. sněmu Unie katolických žen v Praze.
celý článek
Vydání: 8, 8.9.2004, Autor: Vojtěch Vlček
CHORVATSKO V RÁMCI STŘEDOEVROPSKÝCH KATOLICKÝCH DNŮ
Křesťanství do Chorvatska přinesli nejprve římští a od konce 8. století franští misionáři. Nad následnými misiemi z Byzance v 9. století nakonec převážily latinské vlivy. Od 10. století zde existoval vlastní stát, který se na počátku 12. století spojil personální unií s Uhrami. Od roku 1527 až do konce první světové války bylo Chorvatsko součástí Habsburské monarchie, přičemž značná část území byla v 16. - 18. století pod nadvládou Turků.
celý článek