Zpravodajství

Robert Fulghum přivezl Třetí přání

Robert Fulghum přivezl Třetí přání

Vydání: 51, 16.12.2004, Autor: Kateřina Beščecová

Spisovatel, který neumí nepřekvapit Bývalý kopáč, kamelot, kovboj a zpěvák country, unitářský pastor, malíř, sochař i hudebník... Američan Robert Fulghum, který je zároveň jedním z nejpopulárnějších spisovatelů současnosti, přiletěl koncem listopadu v doprovodu své vnučky Brianny do Prahy. Důvodem bylo představování jeho prvního velkého románu. Kniha s názvem Třetí přání, kterou právě vydalo nakladatelství Argo, má světovou premiéru v českém překladu.

celý článek


Kéž by dětem vydržely původní rodiny

Kéž by dětem vydržely původní rodiny

Vydání: 51, 16.12.2004, Autor: Jiří Macháně

Předvánoční návštěva a nadílka v dětském domově „Kde jsou Honzík, Marek a Míša? Tady! Něco tu pro vás máme,“ volá při vstupu do herny dětského domova ve Stochově na Kladensku P. Juan Provecho OSA. Je obklopený malými pomocníky z pražské farnosti sv. Tomáše a z International school of Prague (pražské mezinárodní školy - pozn. red.). Před malou chvílí právě vyskákali z mikrobusu a teď už rozdávají svým vrstevníkům z dětského domova úhledně zabalené dárky.

celý článek


V Kamsamba lidé trpí žízní i v prosinci

V Kamsamba lidé trpí žízní i v prosinci

Vydání: 51, 16.12.2004, Autor: Pavel Baldínský

Reportáž z Tanzanie, kde je voda vzácností Je časně zrána a my s Magnusem – mojí pravou rukou - konečně sjíždíme do údolí Songwe, které se před námi do dálky otevírá. Opět máme před sebou 200 km dlouhou cestu buší až do misijní stanice Allamano Agape, jihozápadně od slaného jezera Rukwa.

celý článek


Církev má vést v Evropě dialog

Církev má vést v Evropě dialog

Vydání: 50, 8.12.2004, Autor: Kateřina Beščecová

Rozhovor s biskupem Václavem Malým Biskupové členských zemí Evropské unie se sešli v druhé polovině listopadu v Bruselu ke svému pravidelnému zasedání. Českou biskupskou konferenci zastupoval na Komisi biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE) pražský pomocný biskup Václav Malý.

celý článek


Člověka definuje lidská přirozenost

Člověka definuje lidská přirozenost

Vydání: 50, 7.12.2004, Autor: Jiří Macháně

Člověka definuje lidská přirozenost Důstojnost lidské bytosti v právním řádu České republiky – to bylo téma semináře, který na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR uspořádalo Hnutí pro život. Příspěvky lékařky, filozofa či emeritního ústavního soudce i následná diskuse se týkaly lidského života v jeho počátcích a jeho ochrany v českém ústavním pořádku.

celý článek


Evropo, nedej se a doufej!

Evropo, nedej se a doufej!

Vydání: 49, 30.11.2004, Autor: Ivana Jeništová

Ostatky sv. Augustina také na Svatém Kopečku Ve speciální schránce doputovaly z Říma a Prahy na Svatý Kopeček u Olomouce ostatky svatého Augustina. Tamní komunita sester premonstrátek si totiž stejně jako řeholníci a věřící v hlavním městě připomněla 1650. výročí narození sv. Augustina.

celý článek


Ženu ani květinou neuhodíš

Ženu ani květinou neuhodíš

Vydání: 49, 30.11.2004, Autor: Antonín Hošťálek

Problém rozšířený bez ohledu na víru, vzdělání či rasu Týden proti násilí páchaném na ženách uspořádalo v Brně pod názvem „Ženu ani květinou... aneb týden proti násilí na ženách“ už podruhé Sdružení Nesehnutí a další čtyři organizace. Podle posledních průzkumů se tento druh násilí nevyhýbá ani věřícím a vyskytuje se mezi nimi ve stejné míře jako u nevěřících. Během uplynulého týdne se uskutečnily akce které měly na tuto problematiku upozornit širokou veřejnost.

celý článek


Evropa potřebuje vzájemné bratrství

Evropa potřebuje vzájemné bratrství

Vydání: 49, 30.11.2004, Autor: Kateřina Beščecová

Rozhovor s kardinálem Miloslavem Vlkem Německá města Cáchy (Aachen) a Münster, poté Lyon a Paříž ve Francii – to byly cíle nedávné zahraniční cesty pražského arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka, která se uskutečnila právě 15 let po pádu Berlínské zdi a po sametové revoluci u nás.

celý článek


Seminář plný minulosti, slz i odpuštění

Seminář plný minulosti, slz i odpuštění

Vydání: 48, 20.11.2004, Autor: Kateřina Beščecová

Sudetoněmečtí a čeští křesťané si připomněli protihitlerovský odboj Téměř po 60 letech od konce 2. světové války se v Praze sešli pamětníci, historici i zástupci mladší generace, Češi, Němci, křesťané i židé, na semináři s tématem „Odpor církví proti Hitlerovi“. Uspořádala ho Sudetoněmecká kancelář v Praze (SKS) ve spolupráci s Nadací Konráda Adenauera.

celý článek


Slavnost světla hnutí Taizé

Slavnost světla hnutí Taizé

Vydání: 48, 20.11.2004, Autor: Martina Hošková

Přípravy hnutí Taizé na Evropské setkání mladých Asi 200 lidí se 12. 11. sešlo v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Praze–Strašnicích k modlitbě se zpěvy z Taizé. Tato již tradiční akce je vlastně přípravou na Evropské setkání mladých. Modlitbu provázel sbor a orchestr z několika farních společenství.

celý článek


Nelze zůstávat stranou

Nelze zůstávat stranou

Vydání: 48, 20.11.2004, Autor: Jaroslav Someš

Televizní film inspirovaný číhošťskými událostmi Filmem In nomine Patris uzavřeli scenárista Jan Drbohlav a režisér Jaromír Polišenský svoji volnou televizní trilogii, připomínající tragické osudy lidí v těžkých dobách totalit. První z jejich snímků, Ex offo, byl příběhem advokáta přiděleného za obhájce válečnému zločinci K. H. Frankovi, druhý s názvem Gambit byl inspirován babickými událostmi v roce 1951. Posledním dílem z této řady je právě In nomine Patris.

celý článek


Terorista, nebo člověk, který chtěl mír?

Terorista, nebo člověk, který chtěl mír?

Vydání: 48, 20.11.2004, Autor: Kateřina Beščecová

Palestinský vůdce Jásir Arafat zemřel Zatímco někteří Palestinci doufají, že mírová jednání po Arafatově smrti mohou být snazší než doposud, jiní nad jeho smrtí pláčí. Viděli v něm totiž vůdce, který je schopen hájit palestinské zájmy a ještě je „protlačit“ do popředí celosvětového dění. Pro kritiky však byl jen překážkou k demokracii, člověkem, který ukázal, že terorismus v dnešním světě funguje. A ještě k tomu byl v roce 1994 vyznamenán Nobelovou cenou míru...

celý článek




Aktuální číslo 40 3. – 9. října 2023

Za sv. Václavem i do Vatikánu

Mší sv. ve vatikánské bazilice, procesím k tamnímu oltáři sv. Václava s modlitbou za vlast a zpěvem svatováclavského chorálu uctili patrona české země v den jeho slavnosti…

celý článek


S čím odjíždíte na synodu?

Ve Vatikánu začíná generální shromáždění biskupské synody o synodalitě (4.–29. října). Zeptali jsme se několika účastníků, co od synody očekávají a v čem vidí svou roli.

celý článek


Quo vadis, křesťanské Slovensko?

Slovensko má za sebou mimořádně vyhrocenou kampaň, které se nevyhnuly ani vulgarity a násilí. Příští týdny ukážou, zda se společnost dokáže vůbec na něčem shodnout.

celý článek


Malí formují celé společenství

Dělit při mši svaté program pro děti a dospělé, aby z toho obě skupiny „něco měly“, nikdo „nerušil ani „nebyl rušen“, anebo je ponechat pohromadě? Na výhody…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay