Zpravodajství

Benedikt XVI. si získal srdce Poláků

Benedikt XVI. si získal srdce Poláků

Vydání: 22, 30.5.2006, Autor: Jaroslav Šubrt

Přinášíme exkluzivní reportáž z papežské návštěvy v PolskuDruhá zahraniční cesta papeže Benedikta XVI. mířila do rodné vlasti jeho předchůdce, Slovana Jana Pavla II. Tato významná událost se nesla v duchu hesla: „Zůstávejte silní ve víře.“ Na varšavském letišti papeže ve čtvrtek dopoledne s oficiálními poctami přivítali prezident Lech Kaczynski a primas Józef Glemp. Účel své návštěvy Polska vyjádřil současný Petrův nástupce během uvítacího proslovu takto: „Přijel jsem, abych putoval ve stopách Jana Pavla II., abych sledoval cestu jeho života od dětských let až k odjezdu na nezapomenutelné konkláve v roce 1978.“

celý článek


Oprava a omluva za chybu v Katolickém týdeníku

Vydání: 21, 24.5.2006

List českých a moravských diecézí opravuje chybu a omlouvá se za uvedení mylného údaje v tabulce o hlasování Poslanecké sněmovny o kontroverzním církevním zákonu. V právě vydaném čísle Katolického týdeníku totiž řádil tiskařský šotek. V tabulce o hlasováních v Poslanecké sněmovně o tzv. církevním zákonu je mylně uvedeno, že devatenáct poslanců KDU-ČSL hlasovalo pro tento kontroverzní zákon. Ve skutečnosti byli proti. Za chybu se čtenářům i lidoveckým poslancům omlouváme.

celý článek


Filmová Šifra: příliš dlouhá nuda

Filmová Šifra: příliš dlouhá nuda

Vydání: 21, 23.5.2006, Autor: Aleš Palán

celý článek


Velkolepé přípravy na návštěvu papeže v Polsku

Velkolepé přípravy na návštěvu papeže v Polsku

Vydání: 21, 23.5.2006

Benedikt XVI. sdílí mariánskou úctu svého velkého předchůdce Ještě poslední hodiny před příjezdem Benedikta XVI. do Polska (25.- 28. května) byly využity k přípravám - a to především na jihu země, kde vzácný host prožije větší část návštěvy. Silnice v okolí Krakova byly špatně průjezdné, protože je až do posledních chvil opravovali dělníci spolu s dobrovolníky.

celý článek


Biskup putoval se svými ministranty

Biskup putoval se svými ministranty

Vydání: 21, 23.5.2006, Autor: Jiří Macháně

Uplynulý víkend patřil v královéhradecké diecézi všem děvčatům a klukům, kteří pečují o krásu liturgie. Dvě stovky ministrantů a stovka dívek (z toho však jen deset ministrantek) se sjely na své diecézní setkání.

celý článek


Na vašich hlasech záleží!

Na vašich hlasech záleží!

Vydání: 21, 23.5.2006, Autor: Jiří Macháně

„Křesťan je náročný volič a nerozhoduje se podle toho, co který politik slibuje a jak se tváří, ale podle toho, co skutečně udělal, co dělá, a ovšem také co nedělá,“ napsali čeští a moravští biskupové v pastýřském listu k volbám. Následující anketa a tabulky jsou přehledem vykonané práce a plánů demokratických politických stran, které v parlamentu pracují nebo mají podle průzkumů šanci být zvoleny.

celý článek


Hledají se čeští mučedníci 20. století

Hledají se čeští mučedníci 20. století

Vydání: 20, 15.5.2006, Autor: Jan Paulas

S historikem Janem Stříbrným o pátrání po novodobých svědcích víryPod názvem „Martyrologium katolické církve v českých zemích ve 20. století“ vznikl na půdě České křesťanské akademie (ČKA) zajímavý projekt, který byl přijat Českou biskupskou konferencí a jehož výsledkem by mělo být představení novodobých mučedníků z řad katolických křesťanů všech národností žijících na našem území. Více o tom hovoříme s historikem Janem Stříbrným z ČKA.

celý článek


Žiješ, protože tě rodiče chtěli

Žiješ, protože tě rodiče chtěli

Vydání: 20, 15.5.2006, Autor: Jiří Macháně

Hnutí pro život ukazuje mládeži jak vypadá svoboda volby pro potratRučička deset týdnů starého dítěte po interrupci se stala ikonou třítýdenní informační kampaně, kterou zahájilo na celém území Česka Hnutí pro život (HPŽ). Zaměřuje se na prevenci umělých potratů u dospívající mládeže a její hlavní slogan zní „Žiješ, protože tě rodiče chtěli“. Podle organizátorů otevírá toto téma jazykem a způsobem, který je mladým lidem blízký. Veřejnost po celé republice má už v těchto dnech příležitost seznámit se s kampaní na padesáti billboardech, v časopisech (je mezi nimi např. i Bravo nebo Týden), v rádiích a na internetové stránce http://svobodavolby.cz.

celý článek


Kardinál Vlk navštívil rovníkovou Afriku

Kardinál Vlk navštívil rovníkovou Afriku

Vydání: 20, 15.5.2006, Autor: Kateřina Beščecová

„Viděl jsem bídu, kterou si Evropan jen sotva dokáže představit“Minulý týden se kardinál Miloslav Vlk vrátil ze čtrnáctidenní cesty po rovníkové Africe. Vedle tropického vedra, které po prvním vstupu na území překvapí asi každého Evropana, ho zarazila i nesmírná chudoba a pro nás nepředstavitelné životní podmínky. Ale také vřelé přijetí místních obyvatel, kteří mají nesmírnou úctu k autoritám v církvi a například poklekání nebo líbání rukou je pro jejich kulturu samozřejmostí. V neposlední řadě pana kardinála překvapil i vysoký počet katolíků, ať už v Kamerunu (asi 50 %), kde se setkal s biskupy z rovníkové Afriky, nebo v Ugandě (asi 40 %), kde v Buikwe posvětil první česko-ugandskou nemocnici.

celý článek


Žehnání pramenů není jenom folklór

Žehnání pramenů není jenom folklór

Vydání: 20, 15.5.2006, Autor: Ivana Jeništová

Už tradičně zahajují sezónu v mnoha lázních biskupovéS rozkvetlým jarem se rozproudila také sezóna v českých lázních. Slavnostním požehnáním léčebných pramenů zahajují ozdravné pobyty pacientů nejen čeští a moravští biskupové. V nejslavnějších lázních v republice - v Karlových Varech - „otevřel“ prameny papežský nuncius Diego Causero už na začátku měsíce.

celý článek


Májové hody milovníků knih

Májové hody milovníků knih

Vydání: 19, 9.5.2006, Autor: Jan Paulas

Na pražském Výstavišti proběhl v době od 4. do 7. května již 12. ročník mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy. Svoji knižní produkci zde nabízelo na 214 stáncích 395 vystavovatelů z 35 zemí. Letošním čestným hostem veletrhu, jemuž byla věnována hlavní expozice, bylo Lotyšsko.

celý článek


"Jako by přijel sám papež"

"Jako by přijel sám papež"

Vydání: 19, 9.5.2006, Autor: Marie Zimmermannová

Arcibiskup Otčenášek přivezl do Francie své svědectví z dob perzekuceKoncem dubna, krátce po oslavě svých 86. narozenin, se arcibiskup Karel Otčenášek vypravil z Hradce Králové do Paříže. Cesta se uskutečnila na pozvání české emigrantky Heleny Havlíčkové, kterou oslovila jeho kniha „Kamínky“ o perzekuci věřících v Česku za komunistického režimu.

celý článek
Aktuální číslo 25 15. – 21. června 2021

Modlitba na místě popravy

Nad sedmadvaceti kříži v dlažbě Staroměstského náměstí v Praze se v pondělí 21. června v 18 hodin sejdou společně věřící církví spojených v Ekumenické radě církví,…

celý článek


Svěcení a primice novokněží

Přinášíme tradiční tablo novokněží s termíny svěcení a primičních mší svatých

celý článek


Libuše Šafránková se vrací domů

Jako na půvabnou Popelku, laskavou filmovou maminku, šarmantní dámu i hluboce věřící ženu budeme vzpomínat na herečku Libuši Šafránkovou. Zemřela 9. června v 68 letech.

celý článek


Poprava pánů – symbol i výstraha

Čím nás staroměstské krveprolití z 21. června 1621 tak děsí i fascinuje ještě po čtyřech staletích? Ptáme se historika MICHALA STEHLÍKA – mj. spoluautora aktuální…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay