Znojmem budou znít tři nové zvony

Vydání: 2022/39 Posvátno se nesmí opírat o moc, 20.9.2022, Autor: Lenka Fojtíková

Příloha: Diecézní zpravodajství - Brněnská diecéze

Tři nové zvony si nyní mohou zblízka prohlédnout návštěvníci kostela Nalezení sv. Kříže ve Znojmě.

 
Nové zvony byly nejdříve vystavené v zahradě a nyní jsou k vidění v kostele. Snímek Ondřej Lazárek

Farnost je pořídila při příležitosti 300 let od schválení veřejné úcty obrazu Panny Marie Znojemské. „Díky tomu se stal chrám svatého Kříže poutním kostelem,“ informuje znojemský zvoník a člen farní rady Ondřej Lazárek. Zvony odlila rodinná zvonárna v Pasově vedená Rudolfem Pernerem. Největší z nich nese název Vzkříšení, váží 543 kg a je laděný v tónu a1, zvon Marie váží 372 kg a je laděný v tónu c2, nejmenší Josef váží 257 kg a je laděný v tónu d2.

Nová trojice doplní dochovaný zvon z roku 1780 od znojemského zvonaře Jana Jiřího Scheichela. Je zasvěcený sv. Dominikovi a sv. Tomáši Akvinskému a jako jediný unikl zničení během dvou světových válek. V té druhé byl dokonce rekvírován a odvezen do Vídně. Po válce se ale nepoškozený vrátil zpět.

Všechny čtyři zvony budou umístěny v historické zvonové stolici z roku 1780 a opatřeny moderním elektrickým pohonem s lineárními motory. Originální uměleckou výzdobu na nich provedla brněnská dílna Všech svatých. „Zvony propojují biblické scény, u nichž asistují andělé coby Boží poslové. Podobně jako andělé budou oznamovat biblickou radostnou zvěst a vyzývat všechny k tomuto hlásání,“ říká Jiří Šťasta z dílny Všech svatých.

Celkové náklady na jejich výrobu a instalaci vyšly na 1,9 milionu korun. „Mohly být pořízeny díky velkorysému daru místní firmy Elektrokov, která uhradila většinu potřebných nákladů,“ informuje Lazárek. Slavnostní žehnání zvonů spojené s oslavou
300. výročí milostného obrazu P. Marie Znojemské se uskuteční 15. října v 10.00 za přítomnosti brněnského biskupa Pavla Konzbula.

LENKA FOJTÍKOVÁ

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 41 4. – 10. října 2022

Papež apeluje na Putina

„Tato strašná a nepředstavitelná rána lidstva místo toho, aby se hojila, stále více krvácí a hrozí, že se rozšíří,“ prohlásil 2. října o ruské válce proti Ukrajině…

celý článek


Nuncius požehnal repliku fatimské kaple

V Koclířově u Svitav požehnal minulou sobotu nuncius Jude Thaddeus Okolo spolu s biskupem Janem Vokálem repliku fatimské kaple Capelinhy, určenou Světovým fatimským apoštolátem…

celý článek


Neublížit svým těžkým batohem

Každý v životě prožil nějaké křivdy. Proč se nám vlastně dějí a jak s nimi naložit, radí psychoterapeutka PETRA VESELÁ z Křesťanského terapeutického centra v Praze.

celý článek


Záchytný bod v místě studií

Věřící studenti vysokých škol mohou téměř v každém univerzitním městě navštěvovat společenství podobně smýšlejících kolegů.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay