Žijeme s nimi, ale neznáme je

Vydání: 2009/7 Jak se žije Vietnamcům, 11.2.2009, Autor: Zita Chalupová

Vietnamci jsou našimi spoluobčany už několik desetiletí. První z nich k nám přišli jako děti již v 50. letech. Mnoho z nich zde chodilo do učení, na střední i vysoké školy. A mnoho z nich se rozhodlo tady zůstat – ještě za socialismu i po Sametové revoluci.

Oficiálně jich zde žije přes padesát tisíc, avšak vzhledem k nelegální migraci se počty Vietnamců odhadují skoro dvakrát vyšší. Náš stát neuznává Vietnamce jako národnostní menšinu, tudíž nemají svého zástupce v Radě vlády ČR pro národnostní menšiny. Nejvíce Vietnamců žije ve velkých městech, ale v podstatě se s nimi setkáváme všude. Pracují především jako živnostníci – prodávají nejrůznější zboží na tržištích, v kamenných obchodech, někteří se živí jako dělníci nebo ve službách. Ti, kteří jsou vysokoškolsky vzdělaní, pracují i na vyšších místech v nejrůznějších firmách. Vietnamci jsou většinou dost uzavření, žijí spíše jen mezi sebou. Důvodem může být i nedostatečná znalost českého jazyka. V jiné situaci jsou pak Vietnamci, kteří se zde narodili a chodili do českých škol. Ti už více zapadli do většinové společnosti. Vietnamci se sdružují též kvůli uchování své kulturní identity. Z bývalého spolku studentů vietnamistiky vzniklo v roce 2004 občanské sdružení Klub Hanoi, dále u nás působí Česko-vietnamská společnost a Svaz Vietnamců v ČR. Všechny tyto instituce se snaží poskytnout Vietnamcům a většinové populaci možnost vzájemných kontaktů, informování a poznávání kulturních odlišností i společných věcí.

Přišli o práci i bydlení

S nastupující ekonomickou krizí se stává velkým problémem Vietnamců propouštění z práce a z ubytoven. Mnozí z nich tak přicházejí o vše, co zde mají. Situace se na začátku letošního ledna vyhrotila natolik, že zástupci vietnamské komunity napsali představitelům českého státu otevřený dopis, v němž žádají o pomoc při řešení tohoto svého problému. Vzápětí nato se k této žádosti připojilo i deset českých neziskových organizací. Ještě před Vánocemi se Vietnamci museli potýkat s jiným problémem: Ministr vnitra Ivan Langer podepsal vyhlášku umožňující vydávání tzv. zelených karet pracovníkům ze zemí mimo EU. V ní z programu zelených karet ministerstvo vnitra vyškrtlo Vietnam – i přes protesty vietnamského velvyslance Vuong Thua Phonga a Česko-vietnamské společnosti. A jistě si všichni vzpomeneme na skandál s korupcí při vydávání českých víz ve Vietnamu. „V současné době přišlo u nás o námezdní práci už přibližně 5 000 Vietnamců, kteří nemají kde bydlet a nemají ani peníze na letenku domů. Většina z nich je zde na podnikatelské vízum – přestože neumějí česky, nemají žádné odborné vzdělání ani kapitál pro podnikání. V roce 2008 totiž vydalo naše velvyslanectví v Hanoji celkem 9 994 víza za účelem podnikání Vietnamcům bez znalosti češtiny, bez finančního kapitálu pro podnikání i bez vzdělání a pouze 2 000 pracovních víz pro kvalifikované vietnamské dělníky. Loni do října to bylo 4 100 víz za účelem podnikání a jen 950 pracovních víz. Záhadou je, jak u nás mohly tisíce Vietnamců bez vzdělání a znalosti jazyka získat živnostenské listy a být na ně zaměstnáni po stovkách ve velkých podnicích, které tak za ně nemusely platit sociální ani zdravotní pojištění,“ říká předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter a pozastavuje se nad jednáním personálních agentur, jež do ČR tyto Vietnamce vozí. Rovněž poukazuje na to, že tíživá životní situace může vést až k tragickým následkům, jak o tom svědčí případ nedávné sebevraždy mladého Vietnamce z Prahy.

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay