Žijeme pro okamžik každého dne

Vydání: 2019/42 Svatovítské varhany poprvé zahrály, 15.10.2019, Autor: Pavel Sršeň

Královéhradeckou diecézi koncem září navštívil indický arcibiskup PETER MACHADO z Bangalore. Mezi českými věřícími podle svých slov zažil vřelé přijetí a velký zájem o jeho zemi. Také nás zajímalo, jaký život vedou indičtí křesťané.


Za poslední rok stihl nový arcibiskup Peter Machado navštívit všech svých 140 farností. Snímek archiv Diecézní charity Hradec Králové

Můžete popsat vaši megametropoli a její náboženskou demografii?

Bangalore je velké město se 17,2 milionu obyvatel. Z nich je 520 tisíc katolíků římskokatolické, syrské, malabarské a malankarské církve. Je to opravdu velký rozdíl v porovnání s mou předchozí diecézí Belgaum, kde bylo pouze 25 tisíc katolíků. Přestože celý minulý rok byl pro mě velmi hektický, podařilo se mi navštívit všech 140 farností a dalších 30 pastoračních center. Právě teď absolvuji druhé kolo návštěv. Velmi rád navštěvuji farnosti a setkávám se s kněžími a lidmi.

Co vy osobně pokládáte v indickém prostředí za priority?

V arcidiecézi se držím tří hlavních priorit: vytváření komunit založených na víře, postavení laiků v církvi a poskytování zvláštní péče chudým i lidem vyloučeným ze společnosti.

Jak vypadá správa diecéze v Indii?

Je založena na službách a dobré vůli osob vybraných pro tento účel. Jde například o generální vikáře, ekonomy, členy různých komisí vybrané z řad kněží, církevních zaměstnanců i laiků. Máme komisi pro Bibli a katechezi, stejně jako komisi pro zdraví, komisi pro vzdělávání, komisi pro lidi s postižením apod.

Miliony lidí ve vaší zemi žijí ve slumech. Co může indická církev dělat pro tyto chudé?

Tahle skutečnost je velmi smutná. Každý rok bojujeme s přírodními katastrofami, jako jsou vichřice, povodně nebo neúroda, které připraví mnoho lidí o živobytí a často i o život. Ti, kteří nemají práci a prostředky na obživu, přicházejí do města s nadějí na lepší zaměstnání. Bohužel je velkým problémem bydlení, a lidé jsou tak nuceni žít ve slumech. Snažíme se dělat, co můžeme. Tento rok jsme například otevřeli noční útulek pro chudé.

Stejně jako křesťané jsou v Indii menšinou i muslimové. Je možné stavět na této skutečnosti v dialogu s islámem?

Udržujeme dobré vzájemné vztahy. Když během Velikonoc došlo k útokům na Srí Lance a hrozba se přelila i do Bangalore, mnoho muslimů přišlo do našich kostelů, kde se jim dostalo podpory a ochrany. Během ramadánu s muslimy sdílíme hostinu iftár a v době Vánoc přicházejí oni přát k nám. V Bangalore jsme oslavili svátek připomínající Mohamedova vnuka Husajna a také 800. výročí zdejšího setkání sv. Františka z Assisi se sultánem Arabského chalífátu. To bylo velice významné gesto mezi místními křesťany a muslimy a letos je následoval Svatý otec papež František v Abú Zabí.

A jak se daří ekumenickému dialogu?

V Bangalore máme i jiné než katolické církve. Jsou tu anglikáni, metodisté, luteráni, baptisté, pravoslavní a také mnoho denominací letničního hnutí. Naštěstí mezi námi panují výborné vztahy. Založili jsme Sjednocené křesťanské fórum, které se mnohokrát během roku schází, abychom pořádali společné aktivity a programy – a to i ve prospěch a ke službě druhým. Nedávno, když byl v Bangalore arcibiskup z Canterbury Justin Welby, mě pozvali jako čestného hosta na uvítací program.

Více v rozhovoru, který lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Arcibiskup Dr. Peter Machado (nar. 1954 v Honnavaru v Indii) je v pořadí sedmým arcibiskupem indické arcidiecéze Bangalore. Do úřadu byl jmenován 19. března 2018. Pochází z Honnavaru, oblasti zvané Uttara Kannada. Po střední škole vstoupil do semináře sv. Michaela v Belgaum. Vystudoval tamní vysokou školu St. Paul‘s High School, posléze filozofii a teologii v Papežském semináři v indickém Pune. Na kněze byl vysvěcen v roce 1978. Má doktorát z kanonického práva, který získal na Papežské univerzitě Urbaniana v Římě. V roce 2006 byl papežem Benediktem XVI. jmenován biskupem Belgaum.

PAVEL J. SRŠEŇ

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Rozhovory, ČlánkyAktuální číslo 38 19. – 25. září 2023

30 let spojují Východ se Západem

V Mnichově se sešli 12.–14. září příznivci, dárci i příjemci pomoci nadace Renovabis. Ta již 30 let podporuje křesťanské projekty ve střední a východní Evropě.…

celý článek


Slovenská mise kardinála Parolina

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin – „druhý muž Vatikánu“ navštívil minulý týden Slovensko. Tři dny zde putoval ve stopách papeže Františka přede dvěma lety.

celý článek


Domov a přijetí budou vždy v kurzu

Diecézní centra života mládeže vznikala před třiceti lety s nadšením ze svobody. Zakladatel a první vedoucí centra Vesmír v královéhradecké diecézi Mons. PAVEL ROUSEK…

celý článek


Jak měnit čtvrť k lepšímu?

Pomalými krůčky ke změně k lepšímu, která vytrvá, by se dala charakterizovat myšlenka „komunitní práce“, která vtahuje obyvatele vyloučených lokalit do veřejného…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay