Země - náš společný domov v ohrožení

Vydání: 2009/24 Boží Tělo, 11.6.2009, Autor: Lukáš Jirsa

Do českých kin právě vstoupil jedinečný filmový projekt Home, který má divákovi ukázat krásy naší planety i to, jak ji ničíme.

Yann Arthus-Bertrand je mezinárodně uznávaný fotograf známý svými snímky pocházejícími ze všech koutů Země. Jejich tématem je především příroda a její rozmanitost. Dokumentární film Home (v překladu Domov) předvádí naši planetu v mnoha podobách. Kromě podmanivých záběrů živé i neživé přírody nám francouzský režisér ukazuje i člověka a některé z činností, které rovnováhu, na níž je celá příroda založena, ohrožují či výrazně narušují. Dvouhodinový dokument je provázen komentářem (v českém znění se ho zhostil Zdeněk Svěrák), který stručně shrnuje vývoj planety od jejích počátků až do současnosti. Zvláštní pozornost je pak věnována vývoji rodu homo sapiens, který přivedl planetu Zemi, svůj domov, až na pokraj nezvratitelné katastrofy. Angažovanému komentáři můžeme vytknout většinou přílišnou a někdy až do očí bijící míru zjednodušování. V rámci dvou hodin je divák zahrnut mnoha exaktními údaji, jejichž cíl je jediný – zburcovat jeho (s)vědomí. Film kritizuje bezhlavé využívání přírodních zdrojů bez ohledu na budoucí důsledky, přílišnou náročnost západního způsobu života, neuvědomovanou závislost na ropě. Mnohokrát se opakují slova, jako katastrofa, vyčerpání zdrojů, rabování přírody, rovnováha. A především slovo lidstvo. Film vede diváka k uvědomění, že lidstvo už dnes není jen abstraktním pojmem, ale konkrétním společenstvím. Prostřednictvím obrazu, hudby a slova se mu daří upozornit na provázanost národů přesahující státní hranice i kontinenty, na závislost jedněch na druhých. Arthus-Bertrand se přitom důsledně vyhýbá jakýmkoli detailům, nabízí převážně letecké záběry a panoramatické celky, na nichž se lidé, jsou-li vůbec přítomni, ztrácejí. Pozbývají svoji identitu a jedinečnost a slévají se do jednoho celku: lidstva. Zároveň je ovšem zdůrazněno, že tento celek se skládá z  konkrétních jedinců, z nichž ani jeden není vyvázán z odpovědnosti – nejen za své bližní, ale i za svůj domov, planetu Zemi. Skutečně žité křesťanství by nás mělo vést k ohleduplnosti a citlivosti vůči lidem i přírodě – a tento snímek jde stejným směrem. Poukazuje nejen na problémy životního prostředí, ale i na alarmující rozdíly v životní úrovni lidí na různých místech světa. Zatímco se Západ topí v blahobytu, většina světa strádá. Poselstvím vzdělávacího a motivujícího snímku Home je nutnost pěstovat „skromnost, inteligenci a sdílení“.

Sdílet článek na: 

Sekce: Kultura, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 40 3. – 9. října 2023

Za sv. Václavem i do Vatikánu

Mší sv. ve vatikánské bazilice, procesím k tamnímu oltáři sv. Václava s modlitbou za vlast a zpěvem svatováclavského chorálu uctili patrona české země v den jeho slavnosti…

celý článek


S čím odjíždíte na synodu?

Ve Vatikánu začíná generální shromáždění biskupské synody o synodalitě (4.–29. října). Zeptali jsme se několika účastníků, co od synody očekávají a v čem vidí svou roli.

celý článek


Quo vadis, křesťanské Slovensko?

Slovensko má za sebou mimořádně vyhrocenou kampaň, které se nevyhnuly ani vulgarity a násilí. Příští týdny ukážou, zda se společnost dokáže vůbec na něčem shodnout.

celý článek


Malí formují celé společenství

Dělit při mši svaté program pro děti a dospělé, aby z toho obě skupiny „něco měly“, nikdo „nerušil ani „nebyl rušen“, anebo je ponechat pohromadě? Na výhody…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay