Želivské setkání nad krásou liturgie
Vydání: 2018/35 Papež o rodinách a odpuštění, 28.8.2018, Autor: Pavel Sršeň
Příloha: Diecézní zpravodajství - Královehradecká diecéze
Předposlední prázdninový týden přijeli do premonstrátského kláštera v Želivě účastníci Letní školy liturgiky. Ta si klade za úkol zprostředkovat porozumění tomu, co církev koná, když slaví liturgii.
Každý den začínal společnými ranními chválami a modlitbou se čtením. Snímek Michal Šafranko
„Je to opravdu velké tajemství, které se v liturgii uskutečňuje. V něm se na zemi otevírá část nebe a ze společenství věřících se v harmonii se zpěvem nebeského Jeruzaléma pozvedá věčný hymnus chvály Sanctus, Sanctus! Kéž se s počátkem tisíciletí vyvine liturgická spiritualita.“ To jsou slova sv. Jana Pavla II., které si organizátoři vzali jako motto letošní školy liturgiky.
Témata dopoledních programů byla během jednotlivých dní poskládána podle mešního řádu: Vstupní obřady a výstup na horu Sión; Víra ze slyšení Slova; Obětování chleba a vína, obětování sebe sama; Kánon a moc Ducha Božího; Přijetí těla Kristova a přijetí tělem Kristovým aj. Z odpoledních volitelných přednášek a seminářů si bylo možné vybrat témata jako např. Jak se orientovat v lekcionáři a misále; Co udělat pro to, aby byla mše krásná; Služba ministranta, akolyty, lektora a zpěváka; Postoje a gesta při mši.
„Přijelo nás na osmdesát – z toho tři kněží, dvě řeholnice a dva jáhnové, ostatní jsou laici. Převážně jsme z pražské a královéhradecké diecéze, několik účastníků je z Moravy. Z řad laiků nešlo o ministranty, ale o ty, kteří se ve farnostech starají o liturgii. Pro mě samotného byly některé věci úplně nové,“ řekl k průběhu setkání nad krásou a hloubkou liturgie ceremonář královéhradeckého biskupa Michal Šafranko.
Pořadatelem Letní školy liturgiky 2018 je Pastorační středisko Arcibiskupství pražského ve spolupráci s Katolickou teologickou fakultou UK a želivským klášterem. Frekventantům mimo jiné přednášel Jan Kotas, Radek Tichý, Michal Sklenář, Ondřej Talaš či Ondřej Trepeš.
PAVEL J. SRŠEŇ