Žehnáním bylin oslavili květ nejkrásnější

Vydání: 2008/34 Jakub Deml inspirativní i po 130 letech, 20.8.2008, Autor: Jiří Macháně

Když farníci a návštěvníci vstoupili minulou neděli do kostela sv. Hippolyta ve Znojmě-Hradišti, okamžitě zjistili, že něco doslova visí „ve vzduchu“. Květinová výzdoba přece obvykle voní docela jinak. Místní zvolili neobvyklý způsob oslavy svátku Nanebevzetí Panny Marie – jeden z postranních oltářů obložili balíčky, pytlíky a svazky květin a bylin, které zde čekaly na požehnání.

„Je to prastarý zvyk – žehnat o tomto svátku květiny a byliny. Panna Maria je v církvi považována za nejkrásnější květ stvoření, jehož plodem je Kristus. Byliny jsou pak symbolem její pomoci, protože léčí tělo i duši,“ vysvětlil místní duchovní správce P. Josef Hudec OCr. Jak dodal, letos uspořádal místní Institut pro křesťanskou kulturu žehnání bylin a květin vůbec poprvé. „Doufám, že se z toho stane tradice,“ doplnil.
Po mši svaté byla v klášterní „bylinkové“ zahradě připravena exkurze a ochutnávka voňavých čajů z místních výpěstků. Zahrádku zde založily sestry boromejky, které v místním klášteře žily ještě do konce loňského roku. Záhony se snaží místní i nadále zachovat. „Byliny provázejí člověka odpradávna,“ vysvělila jedna z organizátorek Eva Balíková a dodala: „Ve Starém zákoně se dočítáme o yzopu, který najdeme i v této zahradě. Byla to kultovní a očistná bylina, která v Palestině roste jako plevel. Izraelité namáčeli svazek yzopu, když utíkali do Egypta, v krvi beránka a označovali jím veřeje. Žalmista pak zpívá ,pokrop mě yzopem a budu čistý‘. Kristu na yzopovém stonku podali houbu namočenou do octa,“ ztotožňovala bylinu s biblickou zvěstí Eva Balíková. Mezitím přítomní zjistili, že chuť yzopu v čaji je ostřejší než další dvě bylinky: meduňka a řepík. Místní duchovní správce pak dostal se slovy, že „už měsíc kašle“, dárek – sáček s bylinkami, které vzápětí obdrželi i ostatní návštěvníci zahrady.
Žehnání bylin je jednou z akcí, kterou chce Institut pro křesťanskou kulturu přilákat nejen věřící do dnes prázdného kláštera křižovníků a později boromejek. Pořádá zde vedle koncertů také výstavy a snaží se klášter co nejvíce zpřístupnit široké veřejnosti a nalézt pro něj adekvátní využití.


Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay