Zdevastované Haiti si vybírá svého prezidenta

Vydání: 2011/14 Almužna, 30.3.2011

Haiti znovu žije volbami. Před týdnem a půl se tam konalo druhé, rozhodující kolo prezidentských voleb, které určí, kdo v dalších letech zemi povede. Nyní se horečnatě sčítají hlasovací lístky. Mírným favoritem voleb je zpěvák Michel Martelly, proti němu stojí univerzitní profesorka a bývalá první dáma Mirlande Manigatová.

Volby proběhly poměrně klidně, první kolo provázelo mnohem více násilností. Tentokrát docházelo spíše ke zmatkům při samotném odevzdávání hlasovacích lístků. Několik volebních místností se neotevřelo včas, především kvůli tomu, že neměly dostatek nesmazatelného inkoustu, jímž se voliči označují. Někde chyběly i volební dokumenty. „Je třeba si také uvědomit, že spousta lidí na Haiti nemá peníze na to, aby se k volebním urnám mohli vůbec dostavit. Při prvním kole byla proto účast 28 %, druhé kolo je trochu lepší, účast byla 35,1 %,“ vysvětluje Marek Plesingr, který působí na Haiti jako nezávislý bezpečnostní poradce. Michel Martelly skončil v prvním kole podle volební komise až na třetím místě za vládním kandidátem Judem Célestinem. Martellyho příznivci ale výsledky později napadli a upozornili na volební podvody, které OSN uznala, a Célestin skončil nakonec jako třetí. Situace bude zřejmě dramatická i po oznámení konečných výsledků druhého kola voleb, které by měly být známy 16. dubna. „Odhaduji, že bude trvat ještě minimálně rok, než se poskládá stabilní vláda, a ten rok bude velmi bouřlivý,“ dodává Marek Plesingr.

Církev se soustředí na obnovu

Výsledek voleb sleduje bedlivě i místní katolická církev, nicméně většinu času a energie jejích představitelů momentálně zaměstnává obnova po zemětřesení. „Snažíme se obnovit nejen církevní struktury, katedrály a kostely, ale především víru jako takovou,“ popisuje biskup Launay Saturné z haitského města Jacmel. „Naším velkým úkolem jsou teď misie, evangelizace a modlitby za všechny trpící. To, že jsem přežil zemětřesení, mi ukázalo, že Bůh mě tu stále potřebuje a má pro mě mnoho úkolů, které se snažím splnit,“ dodává biskup Saturné. Stabilní vláda na Haiti dlouhodobě chybí, což komplikuje obnovu země po loňském ničivém zemětřesení. Ostrovní stát navíc trápí epidemie cholery – nemocí se už nakazilo přes čtvrt milionu lidí a přes 4,5 tisíce na ni zemřelo.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay