Zázraky se dějí. V Neratově

Vydání: 2018/47 Varhany budou šperkem katedrály, 20.11.2018, Autor: Jan Paulas

Příloha: Perspektivy 47

Zázrak v Neratově je název knižní novinky, kterou právě vydává Karmelitánské nakladatelství. TOMÁŠ KUTIL, redaktor KT v ní představuje silný příběh a výjimečnou osobnost Mons. Josefa Suchára.


Mons. Josef Suchár před neratovským kostelem, kde s ostatními postupně vysazuje Sad smíření. Snímek Tomáš Kutil


Co tě přivedlo do Neratova?

Do Neratova jsem se dostal poprvé už před mnoha lety v době dospívání. Prožil jsem tam nezapomenutelné silvestrovské půlnoční mše v kostele pod širým nebem. Kostel v té době totiž ještě neměl střechu, šlo vlastně o bohoslužby v jeho rozvalinách. Pamatuji si, že během mše sněžilo a zahřívali jsme se díky několika velkým sudům, ve kterých hořel oheň.

Hořící sudy v kostele?

Ano, bylo potřeba prostor nějak přirozeně nasvítit a zároveň tam dostat na konci prosince aspoň trochu tepla. Pro farnost to byl asi nejlevnější způsob, jak to zajistit. Neslo to s sebou neopakovatelnou romantiku. Už tehdy jsem se tam cítil Pánu Bohu nějak blíž. A ten pocit si mi znovu vybavil letos, když jsem tam s P. Suchárem pracoval na této knize. Kostel je už sice v mnohem lepším stavu a má částečně prosklenou střechu, ale původní genius loci nezmizel.

To je ale na knihu pořád ještě málo. Čím dalším tě toto místo tak zaujalo?

V Neratově se prolíná několik příběhů. Jedním z nich je svědectví o překonávání obtíží při uskutečňování smělých plánů. P. Suchár se na začátku 90. let rozhodl toto původně poutní místo obnovit a také zde spolu s několika rodinami žít komunitním životem a starat se o ty nejpotřebnější – o propuštěné vězně a lidi s postižením. Přišli sem do hrozných podmínek a neměli téměř nic. Přesto se jim to podařilo. Dnes Sdružení Neratov zaměstnává téměř 200 osob s postižením a poutní místo navštěvují tisíce lidí.

Dalším silným příběhem je smíření. Neratovský kostel byl zničený i kvůli nenávisti. Vyhořel po střele ruského vojáka z pancéřové pěsti a po vyhnání původních německých obyvatel ho neměl kdo obnovit. Dnes je poutním místem smíření, kam bok po boku přijíždějí Češi, Němci, Poláci či Francouzi. Sdružení Neratov je pak výsledkem inspirace a spolupráce s podobnými zahraničními organizacemi a komunitami, jako je například Archa Jeana Vaniera.

A co je tím zázrakem v názvu knihy?

Během práce na knize jsem jich objevil několik. Za zázrak se dá označit celá obnova poutního místa – vždyť na kostel byl už v 70. letech vydán demoliční výměr. Zázrakem je pro mě i pomoc, které se tu dostává lidem s postižením. Řada z nich v Neratově doslova rozkvete a najde nový smysl života. Poutní místo Neratov vzniklo také díky zázračnému uzdravení ženy sedláka a ve farní kronice je popsáno mnoho případů uzdravení z těžkých nemocí. V rozhovoru mi P. Suchár sice říká, že z Neratova nechce dělat české Lurdy, ale zároveň přiznává, že v posledních letech za ním přicházejí lidé, kteří mu vypráví, jak se po návštěvě Neratova uzdravili z těžkých nemocí.

Většinu knihy tvoří rozhovor právě s P. Suchárem. Jak na tebe zapůsobil jako člověk?

Velmi mě překvapil. Původně jsem myslel, že rozhovor bude především popisem toho, co se mu v Neratově podařilo. Jeho příběh je ale ještě zajímavější. Poutavě vypráví o svém tajném kněžství i skryté práci za komunismu – jako byl třeba křesťanský tábor Radost, který se mu podařilo utajit před Státní bezpečností. Ale zaujal mě i tím, jak dobře umí pojmenovávat, co dnes lidé od církve potřebují a co by církev naopak měla změnit. Řadu let pomáhá také v Indii a myslím, že i kontakt s lidmi jiné kultury mu dává potřebný nadhled.

V čem tkví charisma P. Suchára?

Neustále přichází s dalšími nápady a dokáže pro ně nadchnout lidi kolem sebe. Ale není jen vizionářem, je i tím prvním, kdo se pouští do práce. Minimálně stejně času jako u oltáře tráví v bagru. Většinu staveb, které dnes v Neratově vidíte, stavěl osobně spolu s dalšími lidmi. Volný čas nyní tráví tím, že s pomocí bagru vytrhává pařezy ve vykácené části lesa, aby tam mohla vzniknout meditační stezka smíření.

Jak jsi zmínil, Neratov leží v Sudetech, které mají za sebou pohnutou minulost. Co pro tento region znamená?

„Vzkříšení“ Neratova má velký vliv na celý kraj. V tamní vesnici bydlelo v 90. letech už jen pár posledních obyvatel. Díky Sdružení Neratov dnes celá ves opět žije. Sdružení dává práci i mnoha lidem v okolních vesnicích a městech, protože má pobočky například v Žamberku či Bartošovicích. Přicházejí sem i celé rodiny a rozhodují se, že tu zůstanou. Neratov zažívá velkou obnovu kulturního života a je místem, kde se koná v sezoně téměř každou sobotu nějaká svatba.

Neratov je dnes pojmem i mimo církev. Čím si to vysvětluješ?

Ukazuje, že je možné uskutečnit i ty ideály, které se zdají bláznivé. Potvrzuje, že když lidé táhnou za jeden provaz a jsou ochotní něco obětovat, dokážou zázraky. Vždyť i prezidentského kandidáta Michala Horáčka příběh Neratova oslovil a P. Suchára by ocenil státním vyznamenáním.

Zázrak v Neratově. Josef Suchár v rozhovoru s Tomášem Kutilem (KNA 2018)
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Kultura, Zpravodajství, ČlánkyAktuální číslo 26 21. – 27. června 2022

Do služby se chystá 11 novokněží

Od soboty je brněnská diecéze bohatší o tři kněze a jednoho jáhna. Tento víkend následují kněžská svěcení v Olomouci a Českých Budějovicích. Další bude 2. července…

celý článek


Rodinný poklad církve

V lednu letošního roku papež František jmenoval učitelem církve Ireneje z Lyonu. Hlavní přínos tohoto světce z 2. století podle příslušného dekretu spočíval v tom,…

celý článek


I přes bouřky zažíváme milost

Poslední květnový den si želivská kanonie premonstrátů zvolila nového opata. Stal se jím čtyřicetiletý P. TADEÁŠ RÓBERT SPIŠÁK OPraem.

celý článek


Vysoká inflace jako mor společnosti

Inflace se po dlouhé době vynořila z temnot, kam ji svět v osmdesátých a Česko v devadesátých letech zahnaly, a ztěžuje nám zase život.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay