Zazní díky za svobodu

Vydání: 2019/45 Zazní díky za svobodu, 5.11.2019, Autor: Jiří Prinz

Vyzváněním kostelních zvonů si církev připomene 30 let od pádu komunistického režimu a návratu svobody do naší země. V českých a moravských farnostech se v neděli 17. listopadu rozezní zvony přesně v 17 hodin a 11 minut.


Ilustrační snímek. Jaroslav Hodík

„S tímto nápadem se na nás obrátila společnost Post Bellum zabývající se mapováním našich moderních dějin. Myšlenka se nám líbila, a tak jsme se rozhodli vyhovět,“ říká vedoucí tiskového oddělení ČBK Monika Klimentová. Církevním vrcholem oslav 30 let svobody bude mešní liturgie na poděkování za svatořečení Anežky České a za 30 let svobody získané na její přímluvu. Ta bude sloužena ve svatovítské katedrále 16. listopadu od 10 hodin a na přání kardinála Dominika Duky ji přijede celebrovat emeritní krakovský arcibiskup a dlouholetý osobní sekretář papeže Jana Pavla II. kardinál Stanislaw Dziwisz. „Jan Pavel II. je symbolem pádu komunistické totality ve střední a východní Evropě. Proto přišlo panu kardinálu Dukovi vhodné obrátit se na jeho nejbližšího spolupracovníka s prosbou, aby si tuto událost připomněl spolu s námi,“ dodává Klimentová.

Lidé by měli přijít do chrámu na bohoslužbu už mezi 9.00 a 9.45 a počítat s rezervou na bezpečnostní prohlídku. „U vstupu přes Prašný most a při severním vstupu z Hradčanského náměstí (vedle Brány gigantů) budou od 8.30 zřízena zvláštní kontrolní stanoviště s názvem ‚Vstup na bohoslužbu‘,“ upozorňuje mluvčí arcibiskupství Stanislav Zeman.

Za dar svobody budou moci věřící poděkovat v katedrále také přímo v neděli 17. listopadu. Od 10 hodin zde bude celebrovat mši svatou biskup Václav Malý, který se poté v průvodu vydá na Národní třídu.

Slavit bude celé Česko

Oslavy pádu komunistické totality se neomezí jen na hlavní město. V olomoucké katedrále sv. Václava se děkovná bohoslužba za svobodu uskuteční 16. 11. v 18.00. „Mši svatou tu odslouží P. František Lízna, první katolický kněz, který zde v roce 1989 sloužil mši svatou pro studenty, a také první kněz, který po revoluci vstoupil na akademickou půdu Univerzity Palackého,“ připomíná mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. A přidává další vzpomínku na rok 1989 v hanácké metropoli: „Je určitě málo známé, že vůbec první xerox stávkujícím studentům přinesl tehdejší olomoucký arcibiskup František Vaňák a první jídlo jim přinesly sestry z Kongregace sv. Kříže, které tehdy působily na olomouckém arcibiskupství.“

Brno se k oslavám připojí už 15. listopadu, kdy po bohoslužbě proběhne v katedrále sv. Petra a Pavla v 17.30 pásmo chval, díků a proseb čili „Večer díků za svobodu“. Následovat bude Nikodémova noc. Přímo 17. listopadu se v katedrále uskuteční od 10.30 pontifikální mše svatá, kterou bude celebrovat biskup Vojtěch Cikrle. Brněnské oslavy zakončí 19. listopadu v sále Petrov 2 v 17.30 „Vzpomínání na národní pouť do Říma v roce 1989“, po němž bude opět v katedrále v 19.00 biskup Cirkle sloužit mši svatou.

Také královéhradecká diecéze si připomene 30 let svobody. V katedrále Svatého Ducha odslouží 16. 11. v 18.30 kapitulní bohoslužbu biskup Josef Kajnek. V Kutné Hoře se do oslav zapojí i studenti místního církevního gymnázia, kteří si na 17. listopad připravili představení, jež uvedou od 16.30 v Barborské ulici. V chrámu sv. Barbory pak ve stejnou dobu promluví arciděkan P. Jan Uhlíř a vystoupí pěvecký sbor Gaudeamus.

Modlitba za republiku zazní v Plzni 17. 11. v 10.00 na Anglickém nábřeží u památníku obětem komunismu. Zúčastní se jí i biskup Tomáš Holub, který se poté vydá s průvodem ke katedrále sv. Bartoloměje. Tam bude odhalena pamětní deska kardinálu Josefu Beranovi. V 15.00 pak biskup Holub odslouží ekumenickou bohoslužbu v plzeňském kostele Nanebevzetí Panny Marie.

JIŘÍ PRINZ

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, ZpravodajstvíAktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay