Zazní díky za svobodu

Vydání: 2019/45 Zazní díky za svobodu, 5.11.2019, Autor: Jiří Prinz

Vyzváněním kostelních zvonů si církev připomene 30 let od pádu komunistického režimu a návratu svobody do naší země. V českých a moravských farnostech se v neděli 17. listopadu rozezní zvony přesně v 17 hodin a 11 minut.


Ilustrační snímek. Jaroslav Hodík

„S tímto nápadem se na nás obrátila společnost Post Bellum zabývající se mapováním našich moderních dějin. Myšlenka se nám líbila, a tak jsme se rozhodli vyhovět,“ říká vedoucí tiskového oddělení ČBK Monika Klimentová. Církevním vrcholem oslav 30 let svobody bude mešní liturgie na poděkování za svatořečení Anežky České a za 30 let svobody získané na její přímluvu. Ta bude sloužena ve svatovítské katedrále 16. listopadu od 10 hodin a na přání kardinála Dominika Duky ji přijede celebrovat emeritní krakovský arcibiskup a dlouholetý osobní sekretář papeže Jana Pavla II. kardinál Stanislaw Dziwisz. „Jan Pavel II. je symbolem pádu komunistické totality ve střední a východní Evropě. Proto přišlo panu kardinálu Dukovi vhodné obrátit se na jeho nejbližšího spolupracovníka s prosbou, aby si tuto událost připomněl spolu s námi,“ dodává Klimentová.

Lidé by měli přijít do chrámu na bohoslužbu už mezi 9.00 a 9.45 a počítat s rezervou na bezpečnostní prohlídku. „U vstupu přes Prašný most a při severním vstupu z Hradčanského náměstí (vedle Brány gigantů) budou od 8.30 zřízena zvláštní kontrolní stanoviště s názvem ‚Vstup na bohoslužbu‘,“ upozorňuje mluvčí arcibiskupství Stanislav Zeman.

Za dar svobody budou moci věřící poděkovat v katedrále také přímo v neděli 17. listopadu. Od 10 hodin zde bude celebrovat mši svatou biskup Václav Malý, který se poté v průvodu vydá na Národní třídu.

Slavit bude celé Česko

Oslavy pádu komunistické totality se neomezí jen na hlavní město. V olomoucké katedrále sv. Václava se děkovná bohoslužba za svobodu uskuteční 16. 11. v 18.00. „Mši svatou tu odslouží P. František Lízna, první katolický kněz, který zde v roce 1989 sloužil mši svatou pro studenty, a také první kněz, který po revoluci vstoupil na akademickou půdu Univerzity Palackého,“ připomíná mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. A přidává další vzpomínku na rok 1989 v hanácké metropoli: „Je určitě málo známé, že vůbec první xerox stávkujícím studentům přinesl tehdejší olomoucký arcibiskup František Vaňák a první jídlo jim přinesly sestry z Kongregace sv. Kříže, které tehdy působily na olomouckém arcibiskupství.“

Brno se k oslavám připojí už 15. listopadu, kdy po bohoslužbě proběhne v katedrále sv. Petra a Pavla v 17.30 pásmo chval, díků a proseb čili „Večer díků za svobodu“. Následovat bude Nikodémova noc. Přímo 17. listopadu se v katedrále uskuteční od 10.30 pontifikální mše svatá, kterou bude celebrovat biskup Vojtěch Cikrle. Brněnské oslavy zakončí 19. listopadu v sále Petrov 2 v 17.30 „Vzpomínání na národní pouť do Říma v roce 1989“, po němž bude opět v katedrále v 19.00 biskup Cirkle sloužit mši svatou.

Také královéhradecká diecéze si připomene 30 let svobody. V katedrále Svatého Ducha odslouží 16. 11. v 18.30 kapitulní bohoslužbu biskup Josef Kajnek. V Kutné Hoře se do oslav zapojí i studenti místního církevního gymnázia, kteří si na 17. listopad připravili představení, jež uvedou od 16.30 v Barborské ulici. V chrámu sv. Barbory pak ve stejnou dobu promluví arciděkan P. Jan Uhlíř a vystoupí pěvecký sbor Gaudeamus.

Modlitba za republiku zazní v Plzni 17. 11. v 10.00 na Anglickém nábřeží u památníku obětem komunismu. Zúčastní se jí i biskup Tomáš Holub, který se poté vydá s průvodem ke katedrále sv. Bartoloměje. Tam bude odhalena pamětní deska kardinálu Josefu Beranovi. V 15.00 pak biskup Holub odslouží ekumenickou bohoslužbu v plzeňském kostele Nanebevzetí Panny Marie.

JIŘÍ PRINZ

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, ZpravodajstvíAktuální číslo 4 24. – 30. ledna 2023

Biskupové: Postavme se strachu

Součástí výstavy korunovačních klenotů a lebky sv. Václava ve svatovítské katedrále byla také bohoslužba za vlast. V neděli se jí zúčastnili jak dosluhující prezident,…

celý článek


Varhany hrály komunistům, teď je čeká duchovní hudba

Ostravská katedrální farnost získá varhany, které vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. Špičkový nástroj sloužil v posledních letech ostravské filharmonii.

celý článek


Videa, která ukazují svět víry

Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým…

celý článek


Když chystáme farní ples

S blížícím se postním obdobím začala plesová sezona. Zapojuje se do ní nejedno společenství katolické mládeže, studentů i celých farností. Jak se takový ples připravuje?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay